Antalya
22.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Konyaaltı Belediyesi'ne uluslararası ödül
Konyaaltı Belediyesi'ne uluslararası ödül

KONYAALTI Belediyesi Doğa Dostu Yakıt Briket Projesi ile 'Atık Yönetimi' kategorisinde Uluslararası İdealkent Ödülü almaya hak kazandı
 

Konyaaltı Belediyesi'nin ilçe sınırları içerisinden toplanan park ve bahçe atıklarını Doğa Dostu Yakıt Briket Projesiyle, yakacağa dönüştürdüğü projesi ödüle layık görüldü. Konyaaltı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, briket yakıt projesiyle Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında İdealkent Dergisi tarafından verilen Uluslararası İdealkent Ödülü aldı.Akılcı projelerle gelecek nesillere yaşanılabilir bir kent bırakmayı hedeflediklerini dile getiren Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, "Doğa Dostu Yakıt Briket Projesiyle, Uluslararası İdealkent Ödülü'nü almaya hak kazandık. Bu da uluslararası düzeyde yaşanılabilir bir kent olduğumuzun göstergesidir" dedi.

GÜNDE BİN 200 KİLOGRAM ÜRETİM

Ödüle değer görülen proje hakkında bilgi veren Başkan Semih Esen şöyle konuştu: "Konyaaltı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz şantiyesinde kurduğumuz ve finansmanının yüzde 80'i Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan Doğa Dostu Yakıt Briket Tesisi ile ilçe sınırlarımız içerisinden düzenli olarak topladığımız park ve bahçe atıkları ön parçalama, kurutma, öğütme ve presleme işlemlerine tabi tutularak yakıt brikete dönüştürülüyor. Günde bin 200 kilogram yakıt briket üretimi yapabiliyoruz. Elde ettiğimiz bu yakıt briketleri de bölgemizde yaşayan ve seracılık yapan çiftçilerimize bedelsiz olarak dağıtıyoruz. Ayrıca, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da ısınma ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla bu yakıtı ücretsiz olarak veriyoruz."

PROJE SONUÇLANMIŞ

Sistem sayesinde çiftçilerin üretim maliyetlerinin düştüğünü, sera gazı emisyonunun azaltılmasına da katkı sağladığını belirten Başkan Esen, "Bu sistem döngüsünde gerekli olan elektrik enerjisini ise kurduğumuz 100 kWh gücündeki güneş enerji santralinden elde ediyoruz. Böylelikle çiftçimize ve vatandaşımıza kazandırırken, tek kuruş da harcamıyoruz. Tüm bunlara ilaveten, mevcut tesisin kapasitesinin günlük 5 tona çıkarılması için de Temmuz 2019'da Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne sunmuş olduğumuz projenin de sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi.

KONYAALTI'NDA SIFIR ATIK

Üretime dayalı belediyecilik anlayışı ile hizmet ettiklerini ifade eden Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, atıkların geri kazandırılmasının çok önemli olduğunu belirtti. 'Doğa Dostu Yakıt Briket Projesi' ile başlattıkları çalışmanın bir diğer ayağının da geri dönüşüm projesi olduğunu dile getiren Esen, “Projemiz kapsamında ilk olarak mahalle muhtarlarımızı bilgilendirdik. Şimdi de muhtarlıklarımıza atık kutuları yerleştiriyoruz. Bilgilendirme afişlerimiz ve duyurularımızla vatandaşların atıklarını bu kutulara atmalarını istiyoruz. Halkın ortak kullanım alanları ve kamu kurum binaları gibi ilçemizdeki önemli noktalara ilerleyen süreçlerde atık kutuları koyacağız. Bitkisel yağ ve her türlü atığı çöpe atmayalım. Biz bu çalışmalarla hem üretim yapıyoruz hem de Konyaaltı'nın doğasını koruyoruz" dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

16 Ocak 2020 tarihinde Fransa'nın Paris şehrinde UNESCO Binasında düzenlenecek törenle Uluslararası İdealkent Ödüllerinin hak sahiplerine takdim edileceğini dile getiren Başkan Semih Esen, “Ödüle değer görülen Doğa Dostu Yakıt Briket Projemizin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Konyaaltı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürümüz Dr. Özgür Bülent Yalçın'a ve bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: