Antalya
21.11.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Bütçe tamam sıra yatırımda
Bütçe tamam sıra yatırımda

Büyükşehir Belediyesi'nin 2020 yılı genel bütçesi, 3 milyar 450 milyon lira olarak planlandı. Belediye, bu paranın 1 milyar 517 milyon lirası ile yatırım yapmayı öngördü.

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam meclisi, Muhittin Böcek'in başkanlığında toplandı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi'nin ve ilçe belediyelerin bütçesi oy birliği ile karara bağlandı. Bütçe Komisyonu Başkanı CHP'li Oktay Başaran, yeni yılın bütçesine yönelik rakamları açıkladı. Oktay'ın verdiği bilgilere göre Büyükşehir'in 2020 bütçesi 3 milyar 450 milyon lira olarak belirlendi. 2020'de Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 517 milyon liralık yatırım yapmayı öngördü. 645 milyon lira personel, 190 milyon lira faiz gideri, 2020 ödenekleri toplamının ise 400 milyon, sosyal yardımların da 14 milyon olacağı kaydedildi. 19 ilçenin toplam bütçesinin ise 2 milyar 973 milyon lira olduğu ifade edildi.

 

İLÇELERİN EN ZENGİNİ ALANYA

 

İlçe belediyeleri içinde Alanya 485 milyon TL'lik bütçesiyle ilk sırada yer alıyor. Kepez 368 milyon, Manavgat 360 milyon TL'lik bütçeleriyle 2'nci ve 3'ncü sırada yer alıyor. Bütçe sıralamasının son sırasında 16 milyon liralık bütçesiyle Gündoğmuş yer alıyor. Antalya'nın diğer ilçelerinin bütçe rakamları da sırasıyla Manavgat 360 milyon, Döşemealtı 210 milyon, Konyaaltı 185 milyon, Serik 175 milyon, Kemer 124 milyon, Korkuteli 120 milyon 747 bin, Kaş 106 milyon 946 bin, Aksu 92 milyon, Kumluca 60 milyon, Finike 60 milyon, Gazipaşa 50 milyon, Elmalı 40 milyon 750 bin, İbradı 28 milyon, Demre 27 milyon 279 bin, Akseki 19 milyon 59 bin TL şeklinde. Bütçede gelir gider dengesini sağlamak için Muratpaşa Belediyesi 30 milyon, Korkuteli Belediyesi 20 milyon 247 bin, Konyaaltı Belediyesi 15 milyon TL'lik borçlanmaya gidecek.


TİYATRO TARTIŞMASI


Toplantıda, Antalya Şehir Tiyatrosu (AŞT) yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, denetlenebilir ve sorgulanabilir bir yönetmelik için değişikliğe gerek duyulduğunu söyledi. Tiyatronun kapatıldığına yönelik bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, oysa 2020 yılı Ocak ayında perdelerini açacağını belirten Deniz Filiz, "Tiyatro yönetiminde 5 kişilik kurulda soyadı aynı olan 3 kişi var. Bu durum denetlemeyi engelliyor. 2017 yılında 1 milyon 41 bin liralık bütçenin yüzde 31'i gerçekleşmiş, sadece bir çocuk oyunu ve bir gençlik oyunu sergilenmiş. 2018 bütçesi 3 milyon 716 bin lira; bunun 2 milyon 801 bin lirası kullanılmış, sadece 'Koridor' adlı bir çocuk oyunu sergilenmiş. 2019 bütçesi için 3 milyon 809 bin 500 lira ayrılmış, 2 milyon 207 bin 273 lirası kullanılmış ve yine sadece bir tek çocuk oyunu sahnelenmiş. Az önce söylediğim gibi düzenleme bu birimin denetlenebilir ve sorgulanabilir olması gerekçesiyle yapılmıştır" dedi.

DEĞİŞİKLİĞİ DOĞRU BULMUYORUZ

Filiz'in konuşmasının ardından söz alan AK Parti Sözcüsü Ali Çetin, 36 yıldır oyun sahneleyen AŞT'nin ilk kez sahneyi açamadığını kaydetti. Sanatçıların genel sanat yönetmenini kendilerinin seçtiğini, yapılan değişiklikle bu durumun ortadan kaldırıldığını belirten Çetin, "48 sanatçı işten çıkarıldı. Maddi bahaneler üreterek insanların iş hayatlarını sonlandırmanız doğru değil" diye konuştu. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de değişikliği doğru bulmadıklarını belirterek, "Kültür ve sanatta özgürlük vardır. Sanatçının yanındayız" ifadelerine yer verdi.
 

TEFTİŞ RAPORU DOĞRULTUSUNDA


Konuyla ilgili söz alan Genel Sekreter Cansel Tuncer, yönetmeliğin tamamının değil bazı maddelerinin değiştirildiğini, değişiklikle muğlak ifadelerin giderildiğini söyledi. Yeni yönetmelikte tiyatro bütçesi denetiminin başkana verildiğini belirten Tuncer, "Genel sanat yönetmeni tiyatro alanında çalışmış sanatçılar arasından, başkan tarafından atanacak. Tiyatroda çalışan 77 personelin 39'u saat ücretli olarak çalışıyordu. Teftiş kurulu raporu doğrultusunda bu kişilerin işleri sonlandırıldı. Yeni alınacak personel sınavla alınacak. Tiyatromuz bugüne kadar AVM içinde bir salonu kullanıyordu. Buranın kira ve elektrik bedeli çok yüksekti. AVM ile sözleşme, tasarruf çerçevesinde yenilenmedi. Yeni dönemde oyunlar AKM ve Yenimahalle'deki salonlarda sergilenecek" dedi.

'ŞOV YAPMANIN ANLAMI YOK'

Konuşmaların ardından yapılan oylamada yönetmelik değişikliği, AK Parti ve MHP'nin karşı oyları, diğer grupların kabul oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. Kabulün ardından meclisi izleyen saat ücretli tiyatrocular, kararı alkışlarla protesto ettiler. Protestolara kızan Böcek, "Kendi personelimiz belediye önünde bizi protesto ediyor. Sanatın ve sanatçının her zaman yanında olacağız. Şov yapmanın anlamı yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaya devam edeceğiz. Belediye çalışanı belediye önünde belediyesini protesto edemez. Siyaset yapamaz, doğum günümü beraber kutlayıp sonrasında siyaset yapmanın anlamı yok. Siyasi davranmayanlar işlerine devam edecek. Geçmiş dönemdeki gibi yapmayacağız" diye konuştu. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: