Antalya
19.11.2019
A

NE OKUMALI?

1. Martin Eden, Jack London & Samama, Lapiere, Yapı Kredi Yayınları

Jack London’ın unutulmaz klasiğinin çizgi roman versiyonunu okumaya hazır mısınız? Ünlü yazarın hayatından otobiyografik unsurlar içeren ünlü romanı her karesinde akrilik boyama tekniğini kullanarak yorumlayan iki çizer, dikkat çekici bir başarıya imza atıyorlar. Sınıf sorunu, idealizm, bireycilik ve aşk gibi konuları merkezine alan Martin Eden, öykünün kahramanı ile London’ın kendisine uygun gördüğü final bağlamında da trajik anlar içeriyor.

2. Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs, Murat Bardakçı, Turkuvaz

Dergideki okuma önerilerimizin her zaman iyiyi ve doğruyu içermediğine etkileyici bir örnek anlamına gelen Murat Bardakçı’nın son çalışması, bağımsızlık mücadelemizin miladı olan 19 Mayıs’ı (sözde!) farklı bir perspektiften ele alıyor. Yıllar boyu süren, “Mustafa Kemal’i Samsun’a Vahdettin yolladı!” yalanlarına yeni bir boyut katan kitap, (her ne demekse!) kurtuluş gününü “üst akıla” havale etme çabasına işaret ediyor! Üstad Attila İlhan’ın sözünü ettiği “aydın ihanetini” çok daha iyi algılamak için…

3. Kara Kutu-Yüzleşme Vakti, Soner Yalçın, Kırmızı Kedi

Soner Yalçın’ın, Saklı Seçilmişler’deki temanın üzerine kararlılıkla gittiği yeni çalışması, tabuları yıkıp ezberleri bozmaya aday bir kitap. Entelektüel kesimlerce genellikle es geçildiğini söyleyebileceğimiz sağlık sorununu yeni bilgi ve belgelerle ele alan yazar, kapitalist dünya düzeninin özellikle 3. Dünya’ya yaptığı dayatmaları, ABD ve NATO merkezinde kusursuzca ele alıyor. 70’lerin Türkiye’sine de benzer bir perspektifle, farklı bir bakış atan Kara Kutu’yu kaçırmayın!

NE SEYRETMELİ

1. Cinayet Süsü, Yönetmen: Ali Atay

Cem Yılmaz’ın başarılı olduğunu söyleyemeyeceğimiz Karakomik Filmler’i ve temcit pilavına dönüşen Recep İvedik’in 6. macerası bir yana, son dönemin en etkileyici komedi performansı, oyuncu ve yönetmen Ali Atay’dan geliyor. Bir grup beceriksiz polisin, son yılların en tuhaf seri katil vakalarından birini çözme çabasına odaklanan film, akla Peter Sellers’ın Pembe Panter filmlerini getiriyor. Kadrosunda Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Üstün gibi son dönemin önemli oyuncularını barındıran film, sürpriz finaliyle de seyirciyi ters köşeye yatırıyor.

2. Merhaba Güzel Vatanım, Yönetmen: Cengiz Özkarabekir

Merhaba Güzel Vatanım, Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit'in farklı dönemlerdeki çalkantılı hayat hikâyelerini merkezine alıyor. İdealleri, hayata bakışı ve üretimleriyle yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en büyük şairlerinden olan Nâzım ile onu önek alan bir yazarın kesişen yönlerini konu alan Merhaba Güzel Vatanım; Yetkin Dikinciler, Berna Laçin, Pelin Batu gibi oyunculardan kurulu kadrosuna karşın ne yazık ki vasat bir seyirliğin ötesine geçemiyor. Akıllara usta yönetmen Biket İlhan’ın (şairi Dikinciler’in canlandırdığı)”Nâzım” filmini de getiren yapımın, yönetmenin ilk filmi olduğunu hatırlatalım.

3. Esaretin Bedeli, Yönetmen: Frank Darabont

Bu sayının klasik kontenjanında, yeni DVD ve BluRay versiyonuyla seyirciyle buluşan Esaretin Bedeli bulunuyor. IMDB sitesinin verilerine göre tüm zamanların en beğenilen filmlerinin başında yer alan yapım, ünlü yazar Stephen King’in aynı adlı eserinden yapılan bir uyarlama. Bir komploya kurban giderek hapishanenin yolunu tutan sessiz bir bankacının hayata tutunma serüveni olarak da nitelendirilebilecek Esaretin Bedeli, kimi unutulmaz anları ve sürpriz finaliyle de adından söz ettiriyor. Tim Robbins ve Morgan Freeman’lı bu başyapıtı, (hala izlemeyen okuyucularımız varsa) mutlak surette öneriyoruz.

NE DİNLEMELİ

1. Merhaba, Zülfü Livaneli

Eski dönem çalışmaları plak formatında dinleyiciyle buluşan Livaneli’nin çok da bilinmeyen çalışmalarından olan “Merhaba”, sanatçının erken 70’lerine tanıklık ediyor. Doğu-Batı sentezinin daha çok Anadolu kısmında yer alan Kozanoğlu ve Mapushane gibi geleneksel türkülerin yanı sıra, sanatçının ünlü uyarlaması Şeyh Bedreddin Destanı’nın da içinde yer aldığı albüm, bağlama düzenine getirdiği “mi-re-la” akort sistemiyle tarihsel bir öneme de sahip bulunuyor.

2. The Very Best of Jazz II, Kolektif

ABD’de köleleştirilip sömürülen siyahî azınlığın isyan müziği anlamına gelen Jazz Müziği’nin önemli örneklerini bir araya getiren bu albüm, Sinatra’dan Elle Fitzgerald’a, Ray Charles’tan Louis Armstong’a, türün efsane isimlerinin önemli eserlerinden oluşuyor. Kendisine ülkemizde de, sayıları giderek artan bir dinleyici kitlesi bulan Jazz’ın tarihsel serüvenine tanıklık etmemizi sağlayan 2. Best Of albümünün sürprizlerinden birinin, Hollywood’un en yetenekli dansçı oyuncularından Fred Astaire’in Puttin’ on the Ritz olduğunu söyleyebiliriz.

3. Türk Pop Tarihi / Eski 45’likler, Asu Maralman

Genellikle Batılı ezgilerin üzerine yazılan Türkçe sözlerle gündeme gelen, o dönemki ismiyle Hafif Müzik, 70’lerde bize özgü bir form tutturmayı başarmıştı. O yılların unutulmaz şarkılarında “burayı” da ihmal etmeyen bir senteze giden yorumcular arasında Asu Maralman da bulunuyordu. Çoğunluğun “Bal Gibi Olur”, “Recep” ya da “Yollar”la tanıdığı sanatçının “Hudey Hudey” ve “Toprak ve Ana” gibi geleneksel ezgileri de başarıyla yorumladığı Eski 45’likler, 70’li yılların popüler müziğinin niteliği konusunda fikir sahibi olmamızı da sağlıyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok