Antalya
14.11.2019
A
YAŞAM , KÜLTÜR-SANAT
Altın Portakal’a kınama
Altın Portakal’a kınama

Film Festivalleri Değerlendirme Kurulu, bu yıl 56'ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'yle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Yönetmelikte ilan edilen kuralların yarışma içerisinde değiştirilmesinin keyfi ve haksız bir uygulama olduğu belirtilen açıklamada, "Festivaller Değerlendirme Kurulu olarak 56. Altın Portakal Film Festivali ilgililerini şiddetle kınıyor; Festival yönetimini, jürinin yönetmelik ihlali içeren kararlarını ivedilikle gözden geçirmeye ve düzeltmeye davet ediyoruz" denildi. "Film Festivalleri Değerlendirme Kurulu'ndan kamuoyuna duyuru" başlığıyla yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

FESTİVALE AĞIR BİR DARBE

Ülkemizin köklü ve tanınmış film festivallerinden olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl 56.’sı gerçekleştirildi. “Öze dönüş” temasıyla yola çıkan bu yılki festivalde, eski festival yönetimi tarafından 2 yıl önce sonlandırılan ulusal uzun metraj yarışması ve 4 yıl önce sonlandırılan belgesel ve kısa film ulusal yarışmaları tekrar yapılmaya başlandı. Öncelikle festivalin özüne dönüşü simgeleyen bu kararları memnuniyetle karşıladığımızı söylemek isteriz. Ancak endişe verici hususu kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz. Ulusal uzun metraj film yarışmasında, jüri, festival yönetimi ve belediye yetkilileri tarafından ödül yönetmeliğinin elbirliğiyle ihlal edilmesinin, önce sinema sektörüne, sonra festivalin itibarına indirilmiş ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz.

ÖDÜL KAZANANLAR DA ZARAR GÖRMÜŞTÜR

Yarışma öncesinde ilan edilen bir yönetmelik festival düzenleyicilerinin katılımcılara sunduğu ve yarışmaya katılanların kabul ettikleri bir sözleşmedir. Yönetmelikte ilan edilen kuralların yarışma içerisinde değiştirilmesi festivalin uluslararası alanda akredite olduğu FIAPF yükümlülüklerine de uymadığı gibi, hukukun “iyi niyet” prensibine aykırı, keyfi ve haksız bir uygulamadır. Bu uygulama ile yarışmaya katılan tüm sinemacılar moral açıdan sarsılmış ve mağdur edilmiştir. Ödül almayanlar kadar ödül kazananlar da zarar görmüştür.

GÖLGE DÜŞÜRÜLDÜ

Jürilerin ve festival yönetimlerinin, kamuoyuyla aylar öncesinden paylaştıkları yönetmelikleri, alelacele ve keyfi olarak değiştirmeleri, aynı zamanda gelecek yıllarda yapılacak festivallere de gölge düşürmektedir. Gelecek yıllarda hangi güvence ile sinemacılardan festivale katılmaları istenecektir?

DÜZELTMEYE DAVET EDİYORUZ

Sinema kuruluşlarının verdiği yetki ile film festivallerimizi gözlemlemek üzere kurulan Festivaller Değerlendirme Kurulu olarak 56. Altın Portakal Film Festivali ilgililerini şiddetle kınıyor; sinemacıların film festivallerinin bir paydaşı olduğunu göz ardı eden uygulamaların son bulmasının, festivallerin her bakımdan, saydam, açık, tarafsız ve ilkeli bir işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesinin ancak sinema dünyamızın kararlılığı ve ortaklaşa davranışı ile sağlanabileceğinin altını çiziyoruz. Festival yönetimini, jürinin yönetmelik ihlali içeren kararlarını ivedilikle gözden geçirmeye ve düzeltmeye davet ediyoruz.”

 

 

KUTU KUTU KUTU...

 

Ne olmuştu?

 

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması yönetmeliğinin 23. maddesinde, "Ana Jüri, 'En İyi Film', 'Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü', 'Behlül Dal En İyi İlk Film' ve 'En İyi Yönetmen' ödüllerini paylaştıramaz. Diğer ödüller en fazla ikiye paylaştırılabilir" denildiği halde, fesvilal jürisi 'En İyi Film' ve 'Behlül Dal En İyi İlk Film' ödüllerini 'Bozkır' filmine vermiş; 'Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü'nü 'Küçük Şeyler' ve 'Aşk, Büyü vs.' filmlerine paylaştırmıştı. Yönetmelik ihlali yapıldığı haberlerinin medyada yer almasının ardından festivalin idari direktörü Cansel Tuncer bir açıklama yaparak, tartışmalar üzerine 23. maddenin kesin bağlayıcılığının olmadığını, festival yönetmeliğinin 51. maddesi çerçevesinde jüriyle görüşüp bu kararı aldıklarını söylemişti. Mustafa KOÇ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: