Antalya
14.11.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Altınova Cemevi'nin temeli atıldı
Altınova Cemevi'nin temeli atıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin girişimleriyle başlatılan Altınova Cemevi'nin temeli atıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin girişimleriyle başlatılan Altınova Cemevi'nin temeli Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Altınova Şubesi Başkanı Adnan Arslan, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, CHP Kepez İlçe Başkanı Servekt Yıldız, Kepez Meclis Üyeleri, Alevi Kültür Dernekleri temsilcileri ve vatandaşların katıldığı bir törenle atıldı. Temel atma töreninde konuşan Kepez Belediye başkanı Hakan Tütüncü, Altınova Cemevi'nin ve içinde yer aldığı rekreasyon alanının adının "Pir Sultan Abdal" olacağını söyledi. İnşaat süresinin sözleşmede 310 gün olarak vurgulandığını belirten Hakan Tütüncü, inşaatın ihale edildiği müteahhitle konuştuktan sonra Cemevi'nin 15 Haziran 2020 tarihinde bitmiş olacağını söyledi.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Törenin açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Altınova Şubesi Başkanı Adnan Arslan, Cemevi'nin açılış tarihi olarak 1 Ocak 2020 tarihini verdiklerini, yaşanan gecikmenin sorumlusunun Kepez Belediyesi değil, kendileri olduğunu; imar işlemleri ve diğer işlemler nedeniyle gecikme yaşandığını söyledi. "Belediyenin mühendis ve mimarlarının çok iyi çalıştığını, eksik bir şey bırakmamak için çaba sarf ettiklerini belirten Adnan Arslan, "İnşaat tamamlandığında Cemevimizin sadece Antalya'ya değil, Türkiye'ye örnek olacağını göreceksiniz. Alevi camiamıza, tüm canlarımıza, dostlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

HÜKÜMETLER BİZİ BİR YERE OTURTAMIYOR

Arslan'ın konuşmasının ardından söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, "Cemevlerimiz ne yazık ki henüz ibadet yeri statüsüne kavuşmadı. Cumhuriyet tarihinde görev yapmış tüm iktidarlar bu sorumluluğun ortağıdır" ifadelerini kullandı. "İktidara gelen hiç bir hükümet bizi bir yere oturtamıyor. Merkezi hükümetler bizim sorunlarımızı bu nedenle yerel yönetimlere atmış durumda" diyen Kaplan, "Bazen tartışıyoruz, ama bir noktayı bulup burada olduğu gibi temel atma törenlerimizi gerçekleştiriyoruz. Cemevlerimiz için bize destek veren, inşaatımızı üstlenen kepez Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

İHALE TAMAMLANDI, YER TESLİMİ YAPILDI

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Altınova Cemevi'nin bin 400 metrekare kapalı alanıyla çok fonksiyonlu sosyal faaliyetlerin aynı anda yapılabileceği bir mekan olduğunu belirterek, "6 bin metrekare genişliğinde bir rekreasyon alanını cemevimizle bütünleştirecek şekilde temel atma törenimizi gerçekleştiriyoruz. Anahtar teslimine kadar tamamıyla yapımı belediyemiz tarafından üstlenilen bir proje olması bakımından bu proje çok önemli. 24 Mart’ta buranın protokolünü imzalamıştık. Ne zaman biteceği sorulduğunda, ‘1 Ocak 20120 yılında açarız’ demiştim. Dernek yönetimimiz hassas olduğu, hiç bir şey eksik kalmasın dediği için bu gecikme yaşandı. Şu anda ihale tamamlandı, yer teslimi yapıldı; yüklenici firmanın belli olduğu, sözleşmenin imzalandığı bugün burada gerçek bir temel atmanın yapıldığı tören gerçekleştiriyoruz" dedi.

CAMİ DE BİZİM CEMEVİ DE

"İnşaatın bitim süresi 310 gün. İhaleyi verdiğimiz Bayramoğlu firması 310 günü daha aşağıya çekme sözü verdi. Cemevimizin açılışını 15 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştireceğiz. O gün örnek bir cemevi olarak burayı hizmete açacak; kalplerimizi gönüllerimizi birbirine yaklaştıracağız" diyen Tütüncü, şunları söyledi: "Buraya bir isim vermemiz lazım. Buranın adını 'Pir Sultan Abdal Cemevi' koyduk. İçerisinde bulunduğu  rekreasyon alanın adını da 'Pir Sultan Abdal' koyduk. Rekreasyon alanında çok güzel gül bahçeleri istiyoruz. Bu mahallenin gül fidanları yetiştiren güzel çocukları olsun. Ben her zaman söylüyorum, ‘Cami de bizim, Cemevi’de bizim’ Hz. Mevlana da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim. Yunus Emre de bizim Hacı Bektaş-ı Veli de bizim. Biz hepimiz bu güzel ülkenin renkleriyiz. Birbirimizi daha çok sevmeye ihtiyacımız daha çok sarılmaya ihtiyacımız var. Bu güzel ülkemizde birbirimizle zenginleşmenin yollarını arayalım."   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: