Antalya
13.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Tekelioğlu Salı Grubu’na konuk oldu
Tekelioğlu Salı Grubu’na konuk oldu

Antalya’da  Salı Grubu Toplantısı’nda konuşan Gazeteci- Yazar ve Belgesel Yapımcısı Tuluhan Tekelioğlu,  Türkiye’de bütün dertlerin dolu dolu yaşandığını söyledi. Tekelioğlu buna karşılık alzaymır hastası misali olup bitenleri çok çabuk unuttuğumuza da dikkat çekti. Tekelioğlu bu nedenle zamanın ruhunu yansıtan belgeseller çekmeye başladığını açıkladı.

Salı Sanayici, İşadamları ve Kanaat Önderleri Grubu’nun (Salı Grubu) bu haftaki toplantısına son dönemlerde çektiği belgesellerle dikkat çeken Gazeteci – Yazar ve Belgesel yapımcısı Tuluhan Tekelioğlu konuşmacı olarak katıldı.  Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde (ATİK)  Muharrem Koç başkanlığında gerçekleşen bu haftaki toplantıya; Salı Grubu üyelerinin yanı sıra, aralarında Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Antalya Şube Başkanı Engin Korkmaz ile Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 40 kişi katıldı.

ANTALYA AŞIĞIYIM

Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi iktisat Fakültesi’nin kurucu dekanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu’nun kızı olan Tuluhan Tekelioğlu, kendisinin Antalya aşığı olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Baba tarafının Burdurlu olduğunu, Antalya’da çok sayıda akrabasının yaşadığını anlatan Tekelioğlu kendisinin de sık sık Antalya’ya geldiğini ve bir ev kiraladığını anlattı. Son kitabını da Antalya’da yazdığını anlatan Tekelioğlu,  çocukluğunun geçtiği Ankara’da sokakta Mehmet Ali Brand ile karşılaştığında gazeteci olmaya karar verdiğini söyledi.

MÜMTAZ SOYSAL HOCAMDI

Hayallerinin peşinden giderek gazeteci olan Tekelioğlu,  konuşmasında üniversitede iken derslerine giren Prof. Dr. Mümtaz Soysal’ın vefatından duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.  Haksızlıklar karşısında susmamayı ve Türkiye Cumhuriyeti anayasasını Mümtaz Soysal’dan öğrendiğini anlatan Tekelioğlu,  “Haklarımızı sonuna kadar savunmamız gerektiğini Mümtaz hoca öğretmişti. Çok inatçı biriydi. Derslerde çok katıydı. Ama muhteşem bir insandı. Kendisini sevgiyle anıyorum” dedi.

YAŞADIKLARIMIZI UNUTUYORUZ

Tekelioğlu, günümüzde medya sektörünün durumuna da ayna tuttu. Sektörde sancılı bir sürecin yaşandığına dikkat çeken Tekelioğlu, binlerce gazetecinin işini kaybettiğini söyledi. Kriz dönemlerinde ilk tasfiye edilenlerin ise medya sektöründe de kadınlar olduğunu anlatan Tekelioğlu, bu süreçte kendisinin de işten çıkarıldığını söyledi.  Bunun üzerine hiçbir kuruma bağlı kalmadan mesleğini devam ettirmeye karar verdiğini anlatan Tekelioğlu, Bunun sonucu olarak belgeseller çekip kitaplar yazmaya başladığını açıkladı. Çektiği belgesellerde zamanın ruhunu yansıtmaya çalıştığını anlatan Tekelioğlu, ”Bence tüm dertleri dolu dolu yaşıyoruz. Ama aynı zamanda çok hızlı unutuyoruz. Alzaymır hastası misali” diye konuştu.

ZAMANIN RUHU BENİ BELGESELCİ YAPTI

Çektiği belgesellerde hem sorunlara dikkat çekmek hem de yaşananları unutturmamayı amaçladığını anlatan Tekelioğlu, “Aslında ben zamanın ruhuna çok teşekkür ediyorum. İyi ki işsiz bırakılmışım. İyi ki ekmeğimle oynanmış. İçimdeki o kadar büyük gücü fark etmemi sağladı ki, çok ciddi bir potansiyel varmış. Bu potansiyel benim belgeselcilik alanında ilerlememi ve faydalı işler yapmamı sağladı. Yaptığım filmlerin birçok insanı etkilediğini ve kelebek etkisiyle topluma bir kazanç olarak dönebileceğini fark ettim” diye konuştu.    Belgesellerinde cinsiyet ayrımcılığına, organ bağışına, toplumsal sorunlara yer veren Tekelioğlu, “Toplum iki kanatlı bir kuş gibidir. Bir kanadı erkek, bir kanadı kadındır. Ama eğer kanadın kadın tarafını unutursanız o toplum kuş misali asla kuş uçamaz. Eğer ben erkek olsaydım, feminist bir erkek olurdum” dedi. Tekelioğlu, bu filmden sonra kadınların talebi üzerine erkeklerle ilgili belgesel çektiğini anlattı. Antalya’da babasının kalp ameliyatı geçirdiği hastanede organ nakli merkezinde hastaların dramını görünce bu konuda da Yeni Hayat isimli bir belgesel çektiğini anlatan Tekelioğlu, bu belgeselin organ bağışına katkıda bulunduğunu söyledi.  Toplantı Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un teşekkür takdim belgesi sunmasıyla son buldu. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: