Antalya
12.11.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Konuksever'de AVM'ye geçit yok
Konuksever'de AVM'ye geçit yok

 Konuksever'deki alan yeniden ticari alan olarak planlandı. Ancak plan notlarıyla alanın AVM olmaması için engeller oluşturuldu.

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclisi, Muhittin Böcek'in başkanlığında toplandı. 149 maddeden oluşan meclis gündeminin 39 maddesi karara bağlandı. Meclis gündeminin 6. ve 7. maddeleri çerçevesinde "Konuksever AVM alanı" bilinen ve tartışmalara konu olan alan yeniden ticari alan olarak planlanırken, plan notlarında 5 bin metre kare sınırlaması getirilerek alanın AVM olması önünde engeller oluşturuldu.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Antalya'nın kamuoyunda yıllardan beri tartışma konusu olan Konuksever'deki ticari alan bir kez daha meclis gündemine geldi. Menderes Türel'in başkan olduğu 2008 yılında ticari alan olarak planlanan bölge, Mustafa Akaydın döneminde yeniden ticari alan olarak planlanırken, 2013'teki plan değişikliğiyle konut alanına dönüştürüldü. Mülk sahiplerinin itirazı sonucu verilen mahkeme kararları sonrası bölge yeniden ticari alana dönüştü. Mahkeme kararları doğrultusunda 25 binlik ve 5 binlik planlar ticari alan olarak planlanırken; 5 binlik planda alana AVM yapımını önlemek amacıyla 5 bin metre kare sınırlamasını içeren plan notlarının eklendiği görüldü. Planlamaya AK Parti Grubu çekimser oy verirken MHP oy kullanmadı. CHP, İYİ Parti, DSP ve SP'li meclis üyeleri olumlu yönde evet oyu kullandı; 25 ve 5 binlik planlar oy çokluğuyla kabul edildi.

TÜTÜNCÜ: YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ

Oylama sırasında söz alan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, alanla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirterek, konuyla ilgili aydınlatıcı bilgi verilmesini istedi. "2012 yılından bu yana yaklaşık 7 yıldır bu konu gündemden düşmüyor. Çelişkili mahkeme kararları olduğu söyleniyor ama nedir bilmiyoruz" diyen Tütüncü'ye , konuyu iyi bildiğini söyleyen Böcek'ten cevap geldi. 20 yıllık başkanlığı döneminde alana AVM yapılmaması yönünde oy kullandığını belirten Böcek, "Siyasileri zan altında bırakacak söylemler oldu. Mahkeme kararlarının gerekçelerinin yerine getirildiği söylendi. Ama şimdi burada AVM yapılmadığını Antalya kamuoyu görecektir" şeklinde konuştu

AVM'YE İMKAN TANIMADIK

Başkan Böcek konuşması sonrasında konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermesi için İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu'na söz verdi.  Meclis gündeminin 6. ve 7. maddeleri için  mahkeme kararlarının gereğini yaptıklarını belirten Hacıarifoğlu, "Mahkeme kararları, alanın ticari alan olarak kullanılması gerektiğine hükmediyor. Buna yönelik 25 binlik ve 5 binlik planlar hazırlandı. Alan, zorunlu olarak ticari alan olarak imarlaştırıldı. Ancak AVM yapılmasına imkan sağlamayacak plan notları düştük. 5 bin metre kare sınırlaması getirerek AVM yapımına engel teşkil eden plan notu ekledik. 5 binlik planda ulaşım planları değişmiyor. Otopark ve çocuk bahçesi de aynı şekilde korunuyor. Birleştirme yapılamayacak. Bütün bunlar dikkate alındığında AVM'nin yapılmasına imkan olmadığı anlaşılacaktır" ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ ELEŞTİRİSİ

AK Parti Sözcüsü Ali Çetin ise gündem dışı konuşmasında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, HDP eski Eş Genel Başkanı olan tutuklu Selahattin Demirtaş'ın bir öyküsünden uyarlanan "Ah Asuman" adlı kısa filmin festivale gölge düşürdüğünü belirterek, filmin yarışmaya alınmasını esefle kınadıklarını söyledi.

HİZMETTE HASEDİN YERİ OLMAZ

Ali Çetin konuşması içinde, Tarihi Kentler Birliği'nce Doğu Garajı Projesi'nin ödüllendirilmesi nedeniyle eski başkan Menderes Türel'e teşekkür etti. Projenin Türel döneminde oluşturulduğunu kaydeden Çetin, "Bu ödülü alan Muhittin Böcek'in ödüllü projeler yapması için grubumuz kendisine destek verecektir" dedi. Çetin'in sözlerine cevap veren Böcek, hizmette hasedinin yerinin olmayacağını belirterek, "Emeği geçen her başkana her zaman teşekkür ettik. Tarihi Kentler Birliği'ndeki konuşmamda önceki başkanlar Türel ve Akaydın'a teşekkür ettim. Bizim dönemimizde proje devam etti" diye konuştu. Altın Portakal'ın iyi geçmesi için gerekli özeni gösterdiklerini belirten Böcek, ödül törenlerinde 10 bin üzerinde vatandaşı sinema ile buluşturduklarını söyledi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: