Antalya
07.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL
21 ülke gazetecisine Antalya tarımı anlatıldı
21 ülke gazetecisine Antalya tarımı anlatıldı

Growtech Fuarı kapsamında düzenlenen “Avrasya ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecilik Forumu” Kundu’da yapıldı. 21 ülkeden 46 gazetecinin katıldığı forumda, BAİB, ATSO ve ATB temsilcileri, yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı

Bu yıl 27-30 Kasım tarihlerinde 19’uncusu yapılacak Growtech Fuarı kapsamında "Avrasya ve Balkan Ülkeleri Tarım Gazetecilik Forum”u düzenlendi. Kundu’da bir otelde düzenlenen  ve Tarım Gazetecileri Yazarları Derneği (TAGYAD) Başkanı İsmail Uğural’ın moderatörlüğünü yaptığı forumda, Uluslar arası Tarım Yazarları Federasyonu (IFAJ) üyesi 21 ülkeden 36 yazar katıldı.

BAİB-ATB-ATSO KATILDI

Panelde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Doğan ve Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Harun Öztürk’ün konuşmacı olarak yer aldığı forumda, konuk gazeteciler Antalya ve Türk tarımı hakkında merak ettiklerini sordu.

 

KONUKLARIN REZİDÜ İLGİSİ

Rusya, Ukrayna, Gürcistan, İran, Irak, Ürdün, İsrail, Japonya, Kanada, Finlandiya, İngiltere, Hollanda, Belçika, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Avusturya ve Fransa’dan gelen gazeteciler, Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerde rastlanan rezidü miktarını dile getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan BAİB Başkanı Hakkı Bahar, Türk ürünlerindeki rezidü miktarının Avrupa Birliği standartlarının altında olduğunu belirtti.

 

KOOPERATİFÇİLİK ÇÖZÜM DEĞİL

Türk tarımının sorunları hakkında da bilgi veren Bahar, şunları söyledi: “Seralarımızın modernize edilmesi gerekiyor. Kooperatifçiliğin yaygınlaşması çözüm değil. Çünkü bu tür oluşumlarda suistimal haberlerine rastlıyoruz. Daha kalıcı çözümler bulmak zorundayız. Ayrıca Antalya’dan günde 200 farklı yurtdışı uçuşu yapılıyor. Bu uçaklar kargo amaçlı da kullanılıyor. Ancak uçakla taşımacılık yüksek maliyete neden oluyor. Bu nedenle NİŞ ürünler üretmeliyiz”.

 

PAZARA GÖRE ÜRETİM

ATB Başkan Yardımcısı Cüneyt Doğan da, Türk çiftçisinin son yıllarda bilinçli üretime yöneldiğini belirterek, “Pazar ne istiyorsa onu üretiyoruz. Mesela muz ithalatı her geçen yıl azalıyor. Önümüzdeki yıllarda iç pazardaki talebi karşılayıp ihracata başlamayı hedefliyoruz. Diğer ürünlerde de bu gelişme yaşanıyor” dedi. ATSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Harun Öztürk de, tarımla uğraşan Antalyalı işadamlarının sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi.

 

TÜRK TOHUMCULUĞUNUN DURUMU

Forumun ikinci bölümünde ise Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan yabancı gazetecilere Türk tohumculuğunun gösterdiği gelişim ve geldiği noktayı anlattı.

 

SERALARI GEZDİLER

Uluslararası tarım yazarlarını ve editörlerini Growtech Fuarı öncesi Antalya’da buluşturan etkinlikte gazeteciler; Antalya’nın önde gelen, dünyanın pek çok ülkesine tohum ihracatı yapan firmaların seralarını ziyaret edip, modern seralarda yüksek teknolojiyle üretilen meyve sebzeleri yerinde görme ve Türk tarımının geldiği yeri yakından gördü. Growtech Fuar Direktörü Engin Er, bu yıl 130’dan fazla ülkeden 90 binin üzerinde ziyaretçi ile 30’un üzerinde ülkeden 850’yi aşkın katılımcı markayı ağırlamaya hazırlandıkları fuar öncesi düzenledikleri etkinlik sayesinde dış basında kamuoyu yaratma, fuara ve fuarda olacak etkinliklere dair ön bilgi paylaşma şansımız bulduklarını söyledi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: