Antalya
07.11.2019
A
GÜNDEM
Antalya Edebiyat Günleri başlıyor
Antalya Edebiyat Günleri başlıyor

 

 

Muratpaşa Belediyesi'nin edebiyatı kentle, kenti edebiyatla buluşturmak amacıyla başlattığı ve yazın dünyasının en hareketli alanlarından öykü dalında yılın en iyilerinin de belirlendiği Antalya Edebiyat Günleri, bugün başlıyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 4'üncü yılına giren ve 9 Kasım'da sona erecek Antalya Edebiyat Günleri'yle Antalya'yı canlı bir edebiyat kenti yapma hedefine her yıl daha da yaklaştıklarını söyledi. Antalya'nın Petersburg, Dublin, Paris ve İstanbul gibi bir edebiyat şehri olacak hikayeler barındırdığını belirten Başkan Uysal, Antalya Edebiyat Günleri'yle kentin bu potansiyelini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. Başkan Uysal, bu bağlamda Antalya Edebiyat Günleri'nin bu yıl temasının 'edebiyat ve mekan' olarak belirlendiğini belirtti.

 

KALEİÇİ'NDE EDEBİYAT KONUŞULACAK

 

Bu tema etrafında, Antalya Edebiyat Günleri'nin panel ve imza günlerinin önemli bir bölümü Kaleiçi'nde gerçekleştirilecek. Kaleiçi'nde bulunan Koç Üniversitesi Suna- İnan Kıraç AKMED Konferans Salonu, cuma günü 2 oturumda gerçekleştirilecek 'Edebiyat ve Mekan' başlıklı panele ve sahipliği yapacak. Feridun Andaç, Gürsel Korat ve Uğur Kökden'in konuşmacı olduğu ilk oturum saat 11.00'de başlayacak. Panelde ikinci oturum ise saat 14.30'da. Bu oturumda Lale Müldür, Salih Bolat, Abdülkadir Budak ve Cem Savran konuşmacı olarak yer alacak. Her iki oturumun ardından yazarlar imza günü de gerçekleştirecek. Kaleiçi'nde etkinlikler, 9 Kasım Cumartesi saat 14.00'de Mustafa Koç'un 'Yolu Antalya'dan geçen edebiyatçılar' başlıklı sunumu ve saat 16.00'de Edebiyat dergilerini konu alan panelle devam edecek. Aynı gün saat 18.30'da, AKMED Konferans Salonu'nda ise bu yılın en iyi ilk öykü kitabı ödülünün sahibi olan oyuncu Caner Cindoruk, okurlarla buluşacak.

 

LALE MÜLDÜR ÜNİVERSİTEDE

 

Kaleiçi'yle birlikte Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi, Fikret Otyam Sanat Parkı, Cam Sahne ve Eğitim-iş Antalya Şubesi, Antalya Edebiyat Günleri'nin diğer etkinlik alanları olacak. Antalya'nın edebiyat ve edebiyatçılarla buluşmasında ilk gün, bu yılın onur ödüllü yazarları Lale Müldür ve Osman Şahin üniversite öğrencileriyle bur araya gelecek. Lale Müldür, yarın saat 14.00'de Osman Şahin ise saat 16.00'da AÜ Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Salonu'nda olacak.

 

EDEBİYATÇI PORTRELERİ

 

Antalya Edebiyat Günleri'nde, 36 yıllık bir serüvenin ardından aralarında Yaşar Kemal, Selim İleri, Ataol Behramoğlu, Ferruh Tunç gibi 21 edebiyatçının portresinin yer aldığı bir koleksiyon oluşturan ressam Artin Demirci'nin 'Ressamın Atölyesinde Edebiyatçılar' yağlı boya resim sergisi ilk kez sanatseverlerle buluşacak. Sergi, perşembe günü saat 18.00'de Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde açılacak.

 

ÖDÜL GECESİ CUMA GECESİ

 

Antalya Edebiyat Günleri'nin ödül gecesi ise 8 Kasım Cuma akşamı düzenlenecek. Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde saat 20.00'de başlayacak gecede Lale Müldür ve Osman Şahin'e onur ödülleri; Kadri Öztopçu'ya 'En iyi öykü kitabı' ve Caner Cindoruk'a ise 'En iyi ilk öykü kitabı' takdim edilecek. Gece, İlke Türkdoğan'ın bestelenmiş Yaşar Kemal şiirlerdi dinletisi ve Gülcan Altan konseriyle sona erecek. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: