Antalya
07.11.2019
A
GENEL , ÇEVRE , GÜNCEL , YAŞAM
Bu katliamı durdurun
Bu katliamı durdurun

Muratpaşa Belediyesi'nin Kasım ayı olağan meclis toplantısı dün yapıldı. Toplantıya CHP Grup Sözcüsü Canan Keleş'in İbradı'da doğa katliamı yapıldığı iddialarına yer veren konuşması damga vurdu.

Muratpaşa Belediyesi'nin Kasım ayı olağan meclis toplantısı dün yapıldı. Toplantıya CHP Grup Sözcüsü Canan Keleş'in İbradı'da doğa katliamı yapıldığı iddialarına yer veren konuşması damga vurdu. İbradı’nın su kaynaklarının, sedir, ardıç ve ladin ormanları ile dağ keçilerinin doğal yaşam alanı olan Karamıklı yaylasında açılmak istenen mermer ocağı için iş makinelerinin bölgeye geldiğini öğrendiklerini belirten Canan Keleş, grubu adına Antalya Valisi Münir Karaloğlu'na çağrıda bulunarak, "Binlerce yıllık ardıç ve sedir ormanlarının, yüzlerce endemik bitkinin, koruma altındaki yılkı atlarının yer aldığı kardelenler diyarı ata yurdumuzun katledilmesine izin vermeyin, durdurun bu doğa katliamını" ifadelerini kullandı.

SEDİR VE ARDIÇ AĞAÇLARI KATLEDİLİYOR

 "İbradı Belediyesi kardeş belediyemiz. Muratpaşa Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı olarak önceki hafta sonu bölgedeydim. Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi Çevre Platformu üyesi derneklerle birlikte, TEMA Antalya, Derelerin Kardeşliği Platformu, Çevre Mühendisleri Odası, Antalya Ormancılar Derneği, TODOKS gibi sivil toplum örgütlerinin ve çevre aktivistlerinin katılımıyla İbradı’nın Karamıklı Yaylası’na gittik" diyen Canan Keleş, "Görseniz sizlerin de yüreğinizin kaldırmayacağı bir katliam yaşanıyor orada. Gençleştirme adı altında, 3-5 yaşındaki sedir ve ardıç ağaçları bile katlediliyor. Muratpaşa Belediye Meclisi  CHP Grubu olarak Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na sesleniyoruz: UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday gösterilen bölgenin, Binlerce yıllık ardıç ve sedir ormanlarının, yüzlerce endemik bitkinin, koruma altındaki yılkı atlarının yer aldığı kardelenler diyarı ata yurdumuzun katledilmesine izin vermeyin, durdurun bu doğa katliamını" diye konuştu.

KORKMAZ TEDİK TARTIŞMASI

Toplantıda Fener Mahallesi Falez Caddesi 1949-1950/4 Sokaklar kesişiminde bulunan parka 10 Ekim 2015'te IŞİD'in gerçekleştirdiği Ankara Katliamı'nda ölen Korkmaz Tedik'in isminin verilmesi konusu CHP ile AK Parti - MHP grupları arasında tartışmaya neden oldu.  AK Parti Grup Sözcüsü Özlem Gözaçan Biçer, "Terörü lanetliyoruz. Bir terör örgütü olan IŞİD'i de lanetliyoruz. İsim Verme Komisyonu'nda bugüne kadar önerilen isimler konusunda verilen bilgiler çerçevesinde olumlu kararlar bildirdik. Fakat Komisyon toplantısı sonrasında bize gelen bilgiler doğrultusunda konunun hassasiyetini dikkate alarak ret kararı vereceğiz" dedi.  MHP Grup Sözcüsü Ejder Karagöz de, "100 küsur kişinin cenazeleri arasında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın katıldığı tek cenaze Korkmaz Tedik'in cenazesi imiş. İnternette fotoğraflar var. Cenazede sözde terör örgütü bayrağı açılmış. Ortada böyle bir tablo var iken başka bir ismin verilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz. Aksi takdirde görüşümüz ret olacaktır" sözlerine yer verdi. Yapılan oylama sonunda Fener Mahallesi Falez Caddesi 1949-1950/4 Sokaklar kesişiminde bulunan parka "Korkmaz Tedik" isminin verilmesi oy çokluğuyla meclisten geçti. Korkmaz Tedik'in salonda bulunan ailesi ve arkadaşları kararı alkışlarla karşıladılar.

BU İŞLER HUKUKA GÖRE YORUMLANIR

Kararın ardından Başkan Uysal da kısa bir konuşma yaparak, "Bizim için hakkında mahkeme kararı olmayan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları masumdur. Korkmaz Tedik de bir masum olarak DEAŞ terör örgütünün hain saldırısı sonucu yaşamını kaybeden, belediye personelimizin oğlu durumunda olan, Antalyamızda insancıl yapısıyla bilinen bir kişiydi. Anısı için bir parka adını verebilmiş olmamız güzel bir şeydir. Ciddi ülkelerde, hukuk devletlerinde bu işler rivayetlere değil, hukuka göre yorumlanır. Hayırlı olsun" dedi.  

HÜSEYİN ÇİMRİN'İN ADI DA YAŞATILACAK

Meclis gündeminin 29. maddesi kapsamında kent tarihçisi Hüseyin Çimrin'in isminin bir parka verilmesi yönündeki İYİ Parti grubu önerisi ele alındı. "Antalya ile ilgili herkesin elinde belge, bilgi, fotoğraf olabilir. Ancak, yıllardır gece gündüz demeyip bunları toparlayıp düzenleyerek bir kentin tarihini onlarca kitapla ortaya koymak, bunu yeni nesillere aktarmak bir şehir bilinci oluşturulmasında muhteşem bir kültür hizmetidir. Bunu bugüne kadar başarabilen tek Antalya evladı Hüseyin Çimrin olmuştur. Teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde daha 'havalı' Antalya kitapları yazılabilir.Ama bunların hiç biri Hüseyin Çimrin'in yaptıklarının değerini azaltmayacak, tam tersine onun neler başardığını daha çok ortaya koyacaktır. Yaşayan bir değer olan Antalya tarihçisi Hüseyin Çimrin'e hak ettiği saygı ve vefayı gösterip, ona sahip çıkmalıyız. Bu amaçla İYİ Parti grubu olarak ismine layık bir parka Hüseyin Çimrin isminin verilmesini öneriyoruz" ifadelerine yer verilen öneri, görüşülmek üzere oy birliğiyle İsim Verme Komisyonu'na gönderildi.   

SPORCULARA ÖDÜL

Muratpaşa Belediyesi başarılı genç sporcuları ödüllendirmeye devam ediyor. Kasım ayı meclisinde Avrupa Balkan Open Wushu Kung Fu Şampiyonasında 2'nci olan Azra Aleyna Kaya ve 3'üncü olan Arda Ahmet Kaya'ya; Türkiye Güreş Şampiyonasında Küçük Yıldız Bayanlar kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Muratpaşa Belediyesi Spor Kulubü sporcusu Cansu Deniz Saltık'a ödül verilmesi ile ilgili Komisyon raporları oybirliğiyle kabul edildi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: