Antalya
06.11.2019
A
GENEL , TARIM
Meyve yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı
Meyve yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı

AÜ Ziraat Fakültesi’nin düzenlediği “Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı” sektörle firmaları bir araya getirdi. 3 oturum ve 1 panele ev sahipliği yapan çalıştayda, traktör firmalarının yeni ürünleri de sergilendi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan “Meyve Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalıştayı” Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Tevfik Aksoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya, Rektör yardımcıları, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, akademisyenler, sektör paydaşları ve tarım ekipmanı firmalarının temsilcileri katıldı.

TRAKTÖR FİRMALARI BİLGİ VERDİ

Çalıştay kapsamında ilk olarak Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arif Behiç Tekin, “Yeni nesil meyve yetiştiriciliği; insansız hava araçları tarımlar üretime değer katıyor” başlıklı bir sonum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Cengiz Özarslan başkanlığında yapılan ikinci oturumda Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Sevinç Şener “Meyve yetiştiriciliği ve Mekanizasyon”, Antonio Carraro firmasından Serdar Dikbaş “Bahçe Traktörlerinde aranan teknik özellikler, AGCO firmasından Mete Has “MF yeni bağ bahçe traktörleri”, Harun Yalçın da “Meyve bahçelerinde koruyucu toprak işleme” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

BUDAMA VE HASAT

Prof. Dr. Harun Yalçın başkanlığında gerçekleştirilen Çalıştayın ikinci oturumunda ise Bulancak Tarım Makinaları’ndan Salih Bulancak “Meyve bahçelerinde mekanik budama işlemleri ve mekanizasyon”, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Türker Saraçoğlu ve Cengiz Özarslan “Mekanik zeytin hasadında yenilikler”, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Muammer Yalçın ve Fazilet Alayunt ise “Sofralık Gemlik zeytininde farklı mekanik hasat sistemlerinin karşılaştırılması” başlıklı sunum yaptılar.

FIRSATLAK, BEKLENTİLER

Prof. Dr. Fazilet Alayunt’un başkanlık yaptığı üçüncü oturumda ise “Meyve yetiştiriciliği mekanizasyonunda gelişmeler, fırsatlar, beklentiler” konusu işlendi. Prof. Dr. Rahmi Türk, Kadir Göçeri, Yaşar Emekli ve Tevfik Üstündağ’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumun ardından Ziraat Fakültesi dekanlığı önünde sergilenen tarım ekipmanları incelendi. Çalıştayın ikinci gününde ise Korkuteli ve Elmalı’daki işletmelere teknik gezi düzenlendi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: