Antalya
06.11.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA , YAŞAM
Kamu kurumlarının denetimi yabancılara emanet
 Kamu kurumlarının denetimi yabancılara emanet

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, bağımsız denetime tabi kamu kurumlarının denetçi belirlemek için açtıkları ihalelerde, şartnamelerin sadece yabancı şirketlerin girebileceği şekilde düzenlendiğini bildirdi. Budak, konuyu TBMM gündemine taşıyarak, kamu kurumlarının bağımsız denetiminin hangi firmalara yaptırıldığını sordu

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplanması için TBMM Başkanlığı'na verdiği önergesinde, bağımsız denetime tabi kamu kurumlarının denetçi belirlemek için açtıkları ihalelerde, şartnamelerin sadece yabancı şirketlerin girebileceği şekilde düzenlendiğini belirterek, kamu kurumlarının bağımsız denetçi belirlerken, “bağımsız” davranmadıklarını söyledi.

HEPSİ YABANCI ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER

“Yaptığımız araştırmalara göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Ticaret Kanunu uyarınca bağımsız denetim yaptırması gereken kamu kurumlarına yazı göndererek, denetim yapacak firmayı belirlerken uymaları gereken kriterleri sıralamıştır. Bu yazılarda 'En az 2 tanesi BIST 100endeksinde yer alan şirketlerden olmak üzere son 5 yılda asgari 10 farklı şirketin denetiminin yapılmış olması' gerektiğine ilişkin hususların şartnamede bulunmasının uygun olacağı bildirilmiştir" diyen Budak, "Ne tesadüftür ki Türkiye’de 16 bin 500’ün üzerinde bağımsız denetim firmasından bu şartları taşıyan firma sayısı sadece 4 tanedir ve bunların da tamamı yabancı menşeli çok uluslu şirketlerdir. Şimdi bir yandan kendinden olmayan herkesi yerli ve milli olmamakla suçlayacaksın, diğer yandan kamunun en stratejik kurumlarının denetiminin otomatik olarak yabancı şirketlere verilmesini sağlayacaksın. ABD sana silah ambargosu uygularken, sen kamu kurumlarını ABD şirketlerine denetletiyorsun” dedi.

HANGİ KURUMLARI KİMLER DENETLEYECEK?

Budak'ın önergesinde Albayrak'a yönelttiği sorular da şu şekilde: “Türk Ticaret Kanunu uyarınca bağımsız denetime tabi olan kamu kurumları hangileridir? Bağımsız denetim firmasını belirleyecek kurumlara, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, 'En az 2 tanesi BIST 100 endeksinde yer alan şirketlerden olmak üzere son 5 yılda asgari 10 farklı şirketin denetiminin yapılmış olması' şeklinde kriterler gönderilmiş midir? Kamu kurumlarından kaç tanesinin bağımsız denetimini yabancı menşeli firmalar yapmaktadır? Bağımsız denetim yaptıran kamu kurumları, Türk firmalar ile yabancı firmalara aynı ücreti mi ödemektedir? Türkiye Varlık Fonu ve Türkiye Varlık Fonu AŞ’nin bağımsız denetimi, bugüne kadar hangi firmalar tarafından yapılmıştır? 2020 yılındaki denetimi hangi firma yapacaktır?”  Mustafa KOÇ

 

 

 

 

 

 

 

 

le='margin-bottom:12.0pt;line-height:normal'> 

 

Erken seçim olmaması durumunda 19 ilçede yeni örgütlenme modeli üzerine ağırlık vereceklerini kaydeden Kumbul, "Muratpaşa'da kısmen bu modeli uyguladık. Örgüt içinde birlik ve beraberlik ruhunu artırmak istiyoruz. Bir arada olursak başarılı olacağımızı biliyoruz. Örgütü, 50 bin üyeyi bir aile haline getireceğiz. Hep beraber sahada çalışacağız. Gazipaşa'da üyemizin tırnağına taş değdiğinde Kaş'taki üyemizin canı yanmıyorsa bu işi başaramamışız demektir. Delegeler yeniden bize görev verirse yeni örgütlenme modeli ile Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidara taşımak istiyoruz. Antalya'da vekil sayımızı 8'e çıkarmak için sahada çalışacağız" diye konuştu.(DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: