Antalya
04.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Bülent Şık'a Halk Sağlığı ödülü
Bülent Şık'a Halk Sağlığı ödülü

Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanlarından Prof. Dr. Nusret Fişek anısına verilen Halk Sağlığı Ödülü'ne sağlıklı gıda konusunda yaptığı çıkışlarla tanınan Antalyalı akademisyen Bülent Şık ve Kayıhan Pala'ya verildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanlarından Prof. Dr. Nusret Fişek anısına verilen Halk Sağlığı Ödülü'ne sağlıklı gıda konusunda yaptığı çıkışlarla tanınan Antalyalı akademisyen Bülent Şık ve Kayıhan Pala'ya verildi. Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, kanserojenler, gıda güvenliği konularında bilimsel çalışma ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşma sorumluluğu, Prof. Dr. Kayıhan Pala da sağlığın piyasalaşmasına, termik santrallere ve hava kirliliğine karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle ödüle layık görüldü.

 

GIDA GÜVENLİĞİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanlarından Prof. Dr. Nusret Fişek, doğumunun 105, ölümünün 29. yılında, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) ve Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Konuşmaların ardından, TTB'nin Prof. Dr. Nusret Fişek anısına verdiği Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü Töreni’ne geçildi. bianet yazarı, Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, halkın sağlığını etkileyen kanserojenler, gıda güvenliği, beslenme konularında yürüttüğü bilimsel çalışma ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşma sorumluluğu göstererek yürüttüğü mücadele nedeniyle; Prof. Dr. Kayıhan Pala da sağlığın piyasalaşmasına, termik santrallere ve hava kirliliğine karşı yürüttüğü mücadeleyi bilimsel temellere dayandırıp, içinde yer aldığı meslek örgütü ve diğer platformlarda bu kararların görünür olmasına sunduğu katkılar ve bu anlayışı süreklileştirmesi nedeniyle 2019 Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü’ne değer bulundu.  Şık ve Pala’ya ödüllerini TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman sundu.

 

'BENİM İÇİN BİR ONUR

Şık törende yaptığı konuşmada, Türk Tabipler Birliği gibi bir kurumun verdiği, Nusret Fişek'in adını taşıyan ödülü almanın kendisi için bir onur olduğunu belirterek,  "Bu ödülün benim için bambaşka bir anlamı var. Nusret Fişek Hoca seksenli yıllarda, gıda mühendisliği bölümündeki öğrencilik yıllarımda etkilendiğim, örnek aldığım insanlardan biriydi. Türkiye’de halk sağlığının ve sosyal sağlık sisteminin kurucu isimlerinden biri olduğunu biliyordum ama beni en çok 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası hüküm süren baskı ve zulüm ortamında işkenceye ve ölüm cezasına karşı verdiği mücadelesi etkilemişti. Toplumun baskı altına alındığı, suskunluğa gömüldüğü bir zamanda ısrarlı bir şekilde hakikatleri dile getirmesi, insan hayatını, insan haysiyetini, meslek onurunu korumanın gereğine ısrarla dikkat çekmesi bugün bile aklıma geldikçe içimi ısıtıyor" dedi.

 

HAKİKAT ISRARI

"Nusret Hoca gıda mühendisliği mesleğini kamusal bir bakışla icra etmemde etkisi olan insanlardan biridir" diyen Şık, "Hakikat ısrarından vazgeçmemek, en çok da neyin iyi neyin kötü olduğuna devletin karar verdiği ve bunu herkese dikte ettiği zamanlarda gerekli. İktidarlar hakikatleri gizler, eğer, büker, değiştirir. İktidarlar halka yalan söyler. Kurumlar asli sorumluluklarını yerine getirmeyebilir. İşte, tam da öyle zamanlarda, dünyayı iyi bir yer haline getirmek için çabalamanın riskli olduğu zamanlarda hakikatleri ısrarla dile getirmek, hakikat ısrarından vazgeçmemek gerekiyor. Eğer vazgeçersek kamunun dağılmasına da vesile oluruz. Hakikat ısrarının herkesten önce akademisyenlik, avukatlık, gazetecilik ve hekimlik mesleğini icra eden kişiler için asli bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Bu sorumluluktan kaçınan bir kişi ahlaki tutarlılığını, haysiyetini yitirecektir" ifadelerini kullandı.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: