Antalya
02.11.2019
A
ARŞİV , KÜLTÜR-SANAT
Side’de Tarihi Kentler çalıştayı
Side’de Tarihi Kentler çalıştayı

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 2019 yılının 2’inci Çalıştay Toplantısı, 8-9 Kasım 2019 tarihlerinde Manavgat Belediyesi’nin ev sahipliğinde “Kültürel mirasın korunmasında bölgesel işbirlikleri” başlığı altında gerçekleştirilecek

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat’ta yapılacak Çalıştayın, Side’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasıyla ilgili bir süredir yürütülen çalışmalara büyük katkısı olacağını söyledi.  Side Barut Cennet Acanthus Otel’de yapılacak olan çalıştaya Akdeniz Bölgesi ve Antalya ili çevresinde bulunan üye belediyeler katılacak. Çalıştayda Akdeniz Bölgesi’ndeki yerel yönetimlerin kültür mirasının korunmasına yönelik proje ve program deneyimleri tartışılıp, ortak sorunlar ve ortak fırsatlar gündeme getirilecek; sorunların çözümüne yönelik görüşmeler gerçekleştirilerek rapor haline getirilecek. TKB üyesi belediyelerin teknik personeli içinde yer alan mimar, inşaat mühendisi, şehir plancısı, sanat tarihçisi gibi meslek mensuplarının yanı sıra projelerle ilgilenen yöneticiler de çalıştaya katılacak. 

 

AÇILIŞ CUMA SAAT 18.00'DE

Tarihi Kentler Birliği Çalıştayı 8 Kasım 2019 Cuma günü saat 18.00’de düzenlenecek olan açılış kokteyli ve “Geçmişten Günümüze Side” sergisi ile başlayacak. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in açılış konuşmasının ardından Tarihi Kentler Birliği Başkanı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Çekül Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de birer konuşma yapacak. Konuşmalar sonrasında ise katılımcılara Manavgat Tanıtım Filmi gösterimi yapılacak.

 

SONUÇLAR KİTAPLAŞACAK

9 Kasım 2019 Cumartesi günü Atölye Aalışmaları ile devam edecek olan çalıştay, Side Antik Kenti’nde inceleme gezisiyle devam edecek. Çalışmaların bitiminde çalıştay sonuçları Tarihi Kentler Birliği tarafından raporlanarak yayınlanacak.

 

HEDEF UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Tarihi Kentler Birliği Çalıştayı’nın tarihi, doğal ve kültürel zenginliklere sahip önemli bir kent olan Manavgat’ta yapılacak olmasını son derece önemsediklerini söyledi. Sözen, “Manavgat Belediyesi olarak, tarihi bin yıllara dayanan, Likya, Pisidia, Pamfilya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı ve Girit gibi uygarlıkların iz bıraktığı, Akdeniz’in en önemli liman kenti Side’nin özgün kimliğini korumak ve gelecek kuşaklara olduğu gibi taşımak en büyük hedefimiz. Side’nin bu tarihi kimliğini UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasını sağlayarak tescillemek istiyoruz” dedi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: