Antalya
31.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Yatırım teşviği artmalı
 Yatırım teşviği artmalı

Yeni Ekonomi Programı’nın tarımsal bölümünü değerlendiren ATB Başkanvekili Halil Bülbül, “Tarım ve gıda enflasyonunun kalıcı olarak düşmesi için, sera yatırım teşvikleri ödeneğinin artırılması elzemdir” dedi


Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ekim Ayı Meclis Toplantısı, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında, Borsa Salonu’nda yapıldı. ATB Başkanı Ali Çandır’ın şehir dışında olması nedeniyle Başkanvekili Halil Bülbül’ün başkanlık ettiği toplantıda Ekim ayının değerlendirmesi yapılın sektörel konular ele alındı.

SÜT FİYATI MEMNUN ETTİ

Ulusal Süt Konseyince süt fiyatlarının referans değerler için 15 Kasım tarihinden başlamak üzere 31 Aralık 2020 tarihine kadar tavsiye fiyatın 2,30 TL belirlendiğini belirten ATB Başkanvekili Halil Bülbül, kararın şu an için tüm taraflar açısından memnun edici olduğunu belirterek, “Üreticiler fiyat artışından; mandıracılar ve sanayiciler ise özellikle başta kamu olmak üzere ihalelerde sunacakları teklif açısından bir yılın üzerinde bir dönemi kapsaması dolayısıyla memnunlar" diye konuştu.

‘YEP’TE ÖNEMLİ GELİŞME

Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) tarımsal bölümünü, önemli bir gelişme olarak değerlendiren Bülbül, "YEP'te bu kez tarıma epeyce yer verilmiştir. Fiyat istikrarını sağlama amacıyla alınacak tedbirler sıralanmıştır. Kentimizi yakından ilgilendiren hal yasasından perakende yasasına, sera yatırımlarında verilecek olan teşviklerden kooperatiflerde kolaylaştırıcı mevzuat değişikliğine, izlenebilirlik için teknoloji odaklı faaliyetlerden üreticilere, yetiştirilen ürün satış sözleşmeli, tarımsal finansman sağlamaya kadar birçok konuda projeler sıralanmıştır" dedi.

YATIRIM TEŞVİĞİ ARTMALI

YEP'in uygulanabilirliğinin; tüketici, üretici ve ticaret erbabı gibi birçok tarafı kapsayacak biçimde olmasını temenni ettiklerini açıklayan Halil Bülbül, “2020 yılı merkezi yönetim bütçe kanun teklifindeki tarımın payı ile YEP'te açıklanan tarımsal tedbirler birbiriyle uyumlu tutulmaya çalışılmıştır. Örneğin YEP'te açıklanan sera yatırım teşvikleri için bütçedeki toplam 5,1 milyar liralık yatırım ödeneği bulunmaktadır. Tarım ve gıda enflasyonunun kalıcı olarak düşülmesi için bu ödeneğin artırılması elzemdir. Tarımsal ihracatı artırılması ve fiyat istikrarının korunması için tarımsal yatırım kaleminin ve bütçe içindeki tarımının payının en az iki kat arttırılması gerekmektedir" diye konuştu.

YÖREX TEŞEKKÜRÜ
10 yıl önce “Türkiye’nin en büyük yerli malı haftasını yapma” hedefiyle çıkılan yolda, bugün YÖREX’in ulusal bir marka haline geldiğini anlatan Bülbül, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl ilk kez 81 il ve KKTC fuara katıldı. Dünyada devasa boyutlara ulaşan ekonomisi, Türkiye'nin bu konudaki potansiyel zenginliği dikkate alındığında yöresel ürünlerin ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bu yıl fuarı 276 bin 288 kişi ziyaret etti. Emeği geçen ve ziyaret eden herkese teşekkür ediyoruz”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: