Antalya
26.10.2019
A
POLİTİKA
Zeybek'ten Büyüknohutçu sorusu
Zeybek'ten Büyüknohutçu sorusu

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek çevreci çift Ali Ulvi – Aysin Büyüknohutçu’nun hukuki mücadele vererek kapattırdığı mermer ocağının kapasite artışı talebine dair hazırlanan ÇED raporunu soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı.

Antalya’nın Finike ilçesinde Kızılcık Yaylası’nda ikamet ettikleri dağ evinde 9 Mayıs 2017 günü vahşice öldürülen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin, Antalya ve Finike’nin doğasının talana ve ranta teslim edilmesine karşı verdikleri hukuk mücadelesini kazandıklarını vurgulayan CHP’li Zeybek, “Büyüknohutçu çiftinin haklı mücadelesinin sonucu mahkeme kararı ile kapattırdığı mermer ocağının, kapasite artırımı başvurusu sonucu yayınlanan ÇED raporu ile ilgili firmanın ruhsat sahasında 65.76 hektarlık alanında kapasite artışı planlandığı iddiası vahimdir.” ifadelerini kullandı.

 

MERMER OCAĞININ KAPASİTE ARTIŞINA DAİR ÇED RAPORU TBMM GÜNDEMİNDE

 

Finike’de mermer ocağını işleten firmanın kapasite artışı için ÇED raporu başvurusunu soru önergesi ile TBMM’ye taşıyan CHP’li Zeybek önergesinde kapasite artışı yapılacak alanda bulunan ağaç sayısı ve türlerini, oluşacak tahribatın yabani hayvanlara vereceği zararın araştırılıp araştırılmadığına ve 2002-2019 yılları arasında Antalya’da kaç mermer ocağı ruhsatı verildiği sorularına yer verdi.

CHP’li Zeybek verdiği soru önergesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada “Büyüknohutçu çiftinin hala karanlıkta kalan ve cevaplanmayı bekleyen sorularının bulunduğu cinayeti tüm detayları ile aydınlatılamamışken, çiftin kapanması için mücadele verdiği mermer ocağının kapasite artırım talebi, Büyüknohutçu çiftinin aziz hatıralarına zarar vermektedir. Türkiye ve Antalya kamuoyu bu vahim olayın aydınlatılmasını beklemektedir. Antalyalılar bu şehrin doğası ve tarihinin talan edilmesine müsaade etmeyecektir, bu konuda TBMM’de tüm desteğimizle birlikte vatandaşlarımızın yanında olacağız.” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: