Antalya
25.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Susam can çekişiyor
Susam can çekişiyor

YÖREX’te kurdukları stantta 9 ürünü tanıtan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, “Muzda gümrük vergisi ile verilen destek, susamda da uygulanmalı. Bizim 12-13 TL’ye malettiğimiz susam, ithal edilerek 8 TL’ye satılıyor” dedi

Antalya Ticaret Borsası tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) stant kuran Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) 9 ürün sergiliyor. YÖREX’e her yıl katıldıklarını ve büyük faydasını gördüklerini belirten MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın muzu, narı, portakalı, defnesi, zeytini, karpuzu ve susamını tanıttıklarını belirtti.

HAKSIZ REKABET VAR

Manavgat için büyük önem taşıyan susam konusunda hükümete çağrıda bulunan Boztaş, haksız rekabetle karşı karşıya kaldıklarını ve kalitesiz ithal susamın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Susam konusunda haksız bir rekabetle karşı karşıya olduklarını belirten Boztaş, “Muza, gümrük vergisi ile destek veren hükümet sayesinde 2014 yılında 21 dönüm olan muz üretim alanı,  bugün 6 Bin dönüme ulaştık. Susamda ise gümrüksüz ithalat yapıldığı için fiyatlarımız çok düştü. Manavgat’ta 1 kilo susamın maliyeti 12-13 Lira, ancak ithal susam 8 TL’ye satılıyor. Zarar ediyoruz ve ayakta kalma şansımız yok. Türkiye’nin 150 Bin Ton susam ihtiyacı var, 130 Bin Ton’u ithal ediliyor. Manavgat’ta 6 Bin Ton susam üretiliyor. Bu da ülke üretiminin yüzde 20’sine tekabül ediyor” dedi.

YERLİ SUSAM DAHA KALİTELİ

İthal susamların kötü koşullarda kalitesiz yetiştiğini belirten Boztaş, şunları söyledi: “Kaliteye, tada, aromaya önem verenler bizim susamımızı kullanıyor. İthal susamlar, Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde kötü iklim koşullarında, hijyenik olmayan ortamlarda üretiliyor. Bizim mikroklima, toprak yapısından kaynaklı yüzde 62 yağ oranıyla susam üretiliyor. İthal susamın yağ oranı ise yüzde 38. Haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Üretim planlaması yapılsın. Tüm ürünlerde bu planlama yapılsın”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: