Antalya
25.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Mehmet Özgür görevden alındı
Mehmet Özgür görevden alındı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (AŞT) Görsel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, görevden alındı. 

AŞT Görsel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür ile 52 kişilik tiyatro ekibi, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşmek için belediyeye geldi. Burada açıklama yapan Mehmet Özgür, Salı günü itibarıyla, seçimle geldiği ve kurucu sanat yönetmeni olduğu AŞT'deki genel sanat yönetmeliği görevinin sonlandırıldığını söyledi. Özgür, kararın dün kendisine tebliğ edildiğini kaydetti.


KENDİNİ SAVUNDU
Görevden alınmayı, sanat çalışanlarının demokratik hakkına müdahale olarak gördükleri için tüm sanat çalışanlarıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşmek için geldiklerini belirten Özgür, "Şansımızı deneyeceğiz. Sayın başkanımızın konunun detaylarından haberdar olup olmadığını bilmiyoruz. Bunu kendisinden birinci ağızdan öğrenmek istiyoruz. Biz Türkiye'nin en iyi, en başarılı şehir tiyatrolarından biriyiz. Son 5 yıldır büyük atılım yaparak 2015'te şehir tiyatrosuna dönüştük ve 33 yıllık bir hayali gerçekleştirdik. 1989 yılından beri ben bu tiyatronun emekçisiyim" dedi.

TİYATROYLA İLİŞİĞİM HİÇ KESİLMEDİ

Görevden alınmasına gösterilen gerekçe hakkında bilgi veren Mehmet Özgür, şöyle konuştu:
"Bir kişinin sanat yönetmeni seçilebilmesi için, aday olduğu günden itibaren geriye dönük 5 yıl bu kuruma hizmet etme şartı var. Fakat bu, 2015 yılında kurduğumuz şehir tiyatrolarının yönetmeliğindeki bir maddedir. Ondan önce başka bir madde vardı ve o yönetmelikte bu madde yoktu. Ben de 2013-2014 yılları arasında, 6'şar ay olmak üzere iki kez İstanbul'un Şişli Belediyesi'ne dönemin belediye başkanı Mustafa Akaydın tarafından görevlendirildim ama asli işimi aksatmamak kaydıyla. Yani buradaki oyunlarda görev aldım, tiyatroyla ilişiğim hiç kesilmedi." (DHA)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: