Antalya
18.10.2019
A
ARŞİV , EKONOMİ , POLİTİKA
Türkiye'ye örnek olacak
Türkiye'ye örnek olacak

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde hazırlanan kentin vizyon belgesi 'Antalya 4.0'ın raporu tamamlandı. ATSO Başkanı Davut Çetin, raporun Türkiye’ye örnek olacağını söyledi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya 4.0 Projesi'yle ilgili hazırladıkları raporun tanıtımını yaptı. Antalya 4.0 raporunun sadece Antalya için değil tüm Türkiye için önem arz eden, Türkiye'de ilk defa yapılan bir çalışma olduğunu belirten Davut Çetin, "Antalya 4.0 çalışması Türkiye'ye örnek olacak bir çalışma. Önümüzdeki dönem için Antalya'nın vizyonunu çizecek çok önemli bir çalışma" diye konuştu.  

AKILLI KENTLER ÖN PLANA ÇIKTI

"ATSO olarak stratejik planlarla çalışan bir odayız. 2016 yılında 2023 vizyonunu belirlerken inovasyon, yenilenme, dijital ve teknoloji diye başladık. Önce Sanayi 4.0'ı araştırdık. Bu araştırmada sadece sanayi 4.0'la olmayacağını görünce tarım, turizm, ticareti de dahil ettik" diyen Davut Çetin, "Çalışmalar başlarken insanlarımızın ve kentin de Antalya 4.0 için hazırlıklı olması gerektiğini düşünerek çalışmaya başlık olarak Kent 4.0 koyduk. Dünyada kentler tarım kenti, sanayi kenti, turizm kenti diye anılırken, şu anda smart kentler, akıllı kentler, teknolojik kentler ön plana çıktı. Antalya 4.0 vizyonunu bu gelişmeler ışığında hazırladık" ifadelerini kullandı.

'BU ÇALIŞMAYI İLK BAŞLATAN ATSO'

Antalya 4.0 raporunun ATSO'nun bir çalışması olmakla sınırlı olmadığını, kent için, Türkiye için yapılan bir çalışma olduğunu belirten Davut Çetin, "2016 yılında bu çalışmayı başlattığımızda dünyada Kent 4.0 çok fazla konuşulmuyordu. Şu anda dünyada ve Türkiye'de birçok kent 4.0'la çalışmaya başladı. Bugün dağıtacağımız raporu birçok odamız bizden istedi, raporla ilgili bizi arayarak davet ettiler. Bizden aldıkları ilhamla bu çalışmayı onlar da yapacaklar. Bu çalışmayı Türkiye'de ilk konuşan, ilk başlatan Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız" sözlerine yer verdi.

TÜRKİYE'NİNH İLK E-ODASIYIZ

"Daha önceki vizyonumuz kent kültürüyle ilgiliydi. Kent kültürü vizyonumuzu ortaya koyduk. Belediyelerimizin ve bizim yaptığımız yatırımlarla o yönde ilerliyoruz. ATSO olarak biz bu doğrultuda Antalya Kültür Sanat'ı hayata geçirdik" diyen ATSO Başkanı Çetin, şöyle konuştu: "Şimdi de 2016 yılında koyduğumuz 2023 vizyonu için çalışmalarımız devam ediyor. Bu vizyonu koyduğumuzda ATSO'nun e-oda olarak çalışmalarını başlatıp devam ettirdik. 3 yıldır e-oda olarak çalışmaktayız. Türkiye'de bu da bir ilk uygulama. Türkiye'nin ilk e-odası bizim odamızdır. Son 2 yıldır da teknoloji ve dijital için farkındalık çalışmaları yapıyoruz. E-ticaret, e-ihracat gibi konularda 10 - 12 arasında teknoloji buluşması gerçekleştirdik. 200'ün üzerinde akademisyenimizin katıldığı 11 çalıştay gerçekleştirdik. Bu buluşmalar esnasında dijital ve teknoloji farkındalığı konusunda İstanbul'dan sonra Antalya'nın ikinci sırada oldu görüşü ortaya çıktı" diye konuştu.

TURİSTİ DİJİTAL DÜNYAYA ÇEKMELİYİZ

Thomas Cook’un iflasının turizmdeki dijitalleşme eksikliğiyle bağlantılı olduğunu vurgulayan Çetin, “Turist şehre gelmiyor, diyoruz. ‘Oteller, operatörler göndermiyor’ diyoruz, ama pek öyle değil. Bireysel turistler şu anda dünya da yüzde 20’ye filan çıktı. Gelenlerin yüzde 80'i bizde kitle turizmi ve operatöre bağımlı olarak geliyor. Turizm bakanlığımız hedef koydu. Yüzde 50-60’lara kadar operatörlerle, diğer kısmın dijital ortamda karar verip, uçak biletini kendi alıp, otel rezervasyonunu kendi yaparak geldiği anda şehre turistin inmeme durumu yok. Biraz daha dijital turizmde, turisti de dijital dünyaya çekersek, ‘kent merkezine turist gelmiyor’ diyecek kimse kalmayacak” ifadelerini kullandı. Antalya’nın dijital kent haritasını çıkardıklarını ve turistlerin turizm sezonunda dijital uygulamayı indirerek, Antalya’nın 300’e yakın noktasını görerek nereyi bağımsız gezebileceklerini ve onlarla ilgili bilgileri göreceği QR kodların olacağını belirten Çetin, alternatif turizm dijital veri tabanının çok önemli olduğunu, bununla ilgili bütçe ayırdıklarını söyledi.

OTURUP BEKLEYEREK MÜŞTERİ GELMİYOR

Ticarette dijitalleşmeyen şirketin batmaya mahkum olduğunu söyleyen Çetin, “Caddede oturup bekleyerek müşteri gelmiyor. Şirketi tanıtmak lazım. Bir adam kuş yemi alacaksa, ‘yarı fiyatına satan daha kalitelidir’ demeyi bırakıyor, internetten bakıyor. Yemek yemek için bile internete bakıyor. Dünyadaki dijital dönüşüme ayak uydurmak zorundayız. O yüzden farkındalık oluşturmak için çalışmalar yapıyoruz. Burada siyasetle ilgili bir şey yapmıyoruz, kent için yapıyoruz” dedi.

AKADEMİSYENLER BİLGİ AKTARDI

Çetin'in konuşmasının ardından Antalya 4.0 raporu çalışmalarında görev alan Prof. Dr. Selim Çağatay, Doç. Dr. Ümit Seyfettinoğlu, Prof. Dr. Sayım Işık, Doç. Dr. Gülden Bölük, Doç. Dr. Şükrü Erdem, Doç. Dr. Cihan Camcı, Dr. Güray Doğan, Dr. Pınar çelik, Antalya 4.0 projesindeki çalışma alanlarıyla ilgili bilgiler verdiler.    Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: