Antalya
17.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Interfresh açıldı
Interfresh açıldı

Antexpo A.Ş tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Interfresh Eurasia Yaş Sebze Meyve, Depolama, Paketleme, Ambalaj ve Lojistik Fuarı ANFAŞ Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Interfresh Eurasia Yaş Sebze Meyve, Depolama, Paketleme, Ambalaj ve Lojistik Fuarı, törenle açıldı. Fuarın açılışına, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, ATSO Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz ve ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, Ankara Ticaret Odası, Mersin Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Akdeniz İhracatçı Birlikleri temsilcileri, Silivri Belediyesi Başkanı Volkan Yılmaz, Letonya Büyükelçisi Peteris Elferts, Kırgızistan Büyükelçisi Kurbanychbek Omuraliev, Makedonya Büyükelçisi Zoran Mucunksa, Bosna-Hersek Büyükelçisi Bakir Sadoviç ve Malta Büyükelçisi Carmel Vassallo ile eşleri katıldı.

26 ÜLKE 600 ALIM HEYETİ

Fuarın açılışında konuşan Antexpo A.Ş Ortağu Uğur Fora, Türkiye’nin en büyük yaş meyve sebze, ambalaj ve lojistik fuarının bu sene ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi. Fora, “100’ü aşkın markanın sergilendiği fuarımızda bu sene 26 ülkeden 600’ü aşkın alım heyeti yer alacak. Türkiye ve Antalya’yı bölge ülkeleri içerisinde yaş sebze meyve sektöründe buluşma noktası yapma hedefiyle yola çıktık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Fuarımızı inanıyoruz ki dünyanın sayılı fuarları arasına sokacağız” dedi.

FUARA DESTEK OLMALIYIZ

Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı Ceyhan Gündüz, Türkiye’nin dünyada kendi yetiştirdiği ürünlerle kendini geçindirebilen bir ülke olduğunu anımsattı. Üretimde iddialı olan sektörün tanıtım konusunda iddialı olamadığını ifade eden Gündüz, şöyle konuştu: “Türkiye’nin her noktasında çok fazla üretilen ürünler var ama tanıtma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ürünü satmak ve üretmek yetmiyor. Marka değeriyle oluşturmak gerekiyor.'' Dünya Turunçgil Konesyi Dönem Başkanı ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz ise tarım sektörünün dünyada stratejik bir sektör olduğunu kaydetti.

İHRACAT RAKAMLARI

Türkiye'nin yaş meyve sebze sektörde dünyada önemli bir yerde olduğunu anlatan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, sektörün ihracatı hakkında bilgi verdi. Bu yılın 9 aylık dönemde miktar bazında 2 milyon 200 bin ton, değer bazında ise 1 milyar 355 bin dolarlık yaş sebze meyve ihracatı gerçekleştirildiğini vurgulayan Uçak, sözlerini şöyle tamamladı. “Geçen yıla göre yüzde 10’luk bir azalma olsa da ihraç ettiğimiz ürünlerin ortalama birim fiyatlarında yüzde 9’luk bir artış yaşanmıştır. Meyve sebze mamulleri sektöründe 2019 yılının ilk 9 ayında miktarda 1 milyon 300 bin ton, değerde ise 1 milyar 134 milyon dolarlık ihracatımız kayıt altına alınmıştır. Türkiye olarak 45 milyon tonun üzerinde yaş sebze meyve üreten bir ülkeyiz. Bu üretimin ancak 5 milyon tonunu ihraç etmekteyiz. İhracatı arttırmak için fuarlara katılmalıyız.”

VALİ’den ALİ BIDI'YA FIRÇA

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, fuara gereken desteği vermediği ve fuar düzenleyen firmalar arasında tarafgir olduğu gerekçesiyle ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı'ya tepki gösterdi. Vali Karaloğlu, Bıdı'ya, ''Bu fuarlara sahip çıkmalıyız. İki fuar şirketi arasındaki anlaşmazlıkta ANFAŞ taraf olmamalı'' diye tepki gösterdi. Konuşmaların ardından sektör temsilcileri ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile büyükelçiler fuarın açılış kurdelesini keserek, stantları ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: