Antalya
17.10.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
TBB genel kurula gidecek mi ?
TBB genel kurula gidecek mi ?

Yeni Adli Yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını boykot eden aralarında Antalya’nın da bulunduğu 52 barodan 10 tanesi Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) Olağanüstü Genel Kurul'a çağırdı. Böylece TBB’nin olağanüstü genel kurula gitmesi için yeterli sayıya ulaşıldı. Şimdi gözler TBB Başkanı Fevzioğlu’nda.

 Yeni adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığında yapılmasını protesto eden barolar davete katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetiminin değişmesi için başlattığı olağanüstü genel kurul çağrısında yeterli sayıya ulaştı. Türkiye Barolar Birliği’nin 504 delegesinden 218’ini karşılayan İstanbul (137) Ankara(52) İzmir(29) başta olmak üzere Antalya, Adana, Bursa, Aydın, Şanlıurfa, Van ve Diyarbakır Baroları, ‘yargı bağımsızlığını’ zedelediği gerekçesiyle TBB Başkanı Metin Fevzioğlu’na olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı. Metin Fevzioğlu’na karşı harekete geçen ilk baro İstanbul Barosu olmuştu. İstanbul Barosu’nu Ankara, Antalya, Adana, İzmir, Aydın ve Bursa takip etmişti ancak barolar Fevzioğlu’nu genel kurula çağıracak yeterli sayıya şu ana kadar ulaşamamıştı.

 

 ‘SURİYE’ AÇIKLAMASI TETİKLEDİ

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Metin Fevzioğlu’nun kısa süre önce Suriye operasyonuna ilişkin bir televizyon programında yaptığı “Eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir” açıklaması sonrası 3 baro daha harekete geçti. Fevzioğlu’nun bu açıklaması üzerine Şanlıurfa, Van ve Diyarbakır Baroları’ da yönetim kurullarınca aldıkları karar neticesinde TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı.

 

 

 

 ALDIĞIMIZ KARAR ZORUNLULUK

 

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın yaptığı açıklamada, “Gerek Metin Fevzioğlu’nun Beştepe’deki törene katılmış olması, orada yaptığı konuşma, avukatlara yönelik saldırıların artması ve son olarak Suriye operasyonuna yönelik açıklamaları bu kararı almamızda etkili oldu. Aldığımız karar zorunluluk. Bir an önce olağanüstü genel kurul kararı alınmalı” dedi.

 

GEREKLİ SAYI TAMAMLANDI

 

Avukatlık Kanunu’nun 115. Maddesi’nde olağanüstü genel kurul için “Birlik Yönetim Kurulu gerekli gördüğü hallerde veya en az on baronun yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırır” düzenlemesi yer alıyor. Buna göre Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula çağrılması için 10 baronun imza vermesi yeterli oluyor. Diyarbakır ile birlikte gerekli olan 10 baroya ulaşıldı. Şimdi gözler Metin Fevzioğlu’nda. Müzeyyen YÜCE 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: