Antalya
11.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Susuz köy meclis gündeminde
Susuz köy meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer Türkiye’nin muz ihtiyacının 5’te birini karşılayan Gazipaşa’nın Zeytinada ve Güneyköy Mahallelerinin sulama sorununu Meclis’e taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için TBMM Başkanlığına bir önerge veren Aydın Özer, Pakdemirli'ye, " Bakanlığınız neden Türkiye’nin muz ihtiyacının 5’te birini karşılayan bu köylerde üretimin düşmesine seyirci kalmaktadır? Bu köyler ne zaman suya kavuşacak?” dedi.

 

MUZ BAHÇELERİNİN YERİNE VİLLA

Yıllardır sulama sıkıntısına kalıcı bir çözüm getirilmeyen bölgede muz üreticilerinin kendi imkanlarıyla soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Özer, su kaynaklarının kurumasıyla üreticilerin isyan ettiğini ve muz üretiminin artık durma aşamasına geldiğini söyledi.  Geçen ay bölgeye yaptığı ziyarette üreticilerden bilgi aldığını kaydeden Özer, şunları söyledi:  

“Üreticilerimiz 17 yıldır her seçim döneminde iktidar partisinin il başkanı, milletvekili, bakanı hatta meclis başkanı bile gelip gölet vaadinde bulunduğunu, seçimden sonra bu vaatleri unutup gittiğini söylediler. Üreticiler artık bahçelerini satıp köyden göçüyor. Buranın su sıkıntısı acilen çözülmeli. Sorun çözülmezse, eşsiz bir coğrafyaya sahip bölge tamamen villaların işgali altında kalırken, muz üretimi de giderek düşecek. Bakanlık biraz daha seyirci kalmaya devam ederse muz bahçeleri tamamen villalara dönüşecek. Kısacası göletse gölet, barajsa baraj yapılmalı."

 

SORUN NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR?

 

“Sebze meyve cenneti olan Türkiye dışarıya muhtaç hale geldi. Bakanlık tütünden narenciye her ürünü bitirme derdinde. Bu gidişle muzu da bitirecek” diyen Özer, Pakdemirli'ye, "17 yıldır her seçim döneminde Zeytinada ve Güneyköy sakinlerine vaat edilen, etüt projeleri bile gösterilen ama seçim sonrası türlü gerekçelerle onaylanmayan gölet yapımına ne zaman başlanacak? Bakanlığınız tarafından bugüne kadar Zeytinada ve Güneyköy mahallelerinde sulama sıkıntısına ilişkin yapılmış çalışmalar neler? Zeytinada ve Güneyköy mahalleleri sulama sıkıntısı neden çözülmemektedir? Bakanlığınız üretimi artırma ve planlanmadan sorumlu değil midir? Neden Türkiye’nin muz ihtiyacının 5’te birini karşılayan bu köylerde üretimin düşmesine seyirci kalmaktadır?" sorularını yöneltti.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: