Antalya
10.10.2019
A

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yaptığı, "100. Yıl alanı afet korumu merkezi olacak" açıklaması için, son yılların en sevindirici olayı denilebilir. 100. Yıl alanının iş merkezi - AVM yapımı için ranta kurban edilmemesi konusunda mücadele veren eski başkan Mustafa Akaydın'ı, meslek odası temsilcilerini, belediye meclis üyelerini tebrik etmemiz, bu konuda kendilerine teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu son kararla ilgili Başkan Böcek'le birlikte kararından dönmediği sürece Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a da aynı şekilde teşekkür edeceğiz demektir.

                                                           *****

Böcek, Konyaaltı Belediyesi'nin bitişiğindeki çirkin bina gibi görüntülerle değil, kent gelişimine pozitif değerler ekleyen bu tür kararlar ve projelerle gündeme geldiği sürece kendisine yönelik "dolmuşçu başkan" yakıştırmalarıyla gelen yargıları ters yüz edecektir. Konyaaltı Belediyesi'nin yanındaki binayı örnek gösteren okumuş yazmış takımından kimseler, Böcek'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de benzer "icraat"larla Antalya'nın kent estetiğini geriye götüreceğine hükmetmekteydi. Meslek odalarının ortak projesi diyebileceğimiz 100. Yıl alanındaki afet toplanma merkezi projesi, Böcek için bu yargıyı yıkma yönünde önemli bir adım oldu.

                                                           *****

Bu yargıların önyargı olmakla sınırlı kalacağını şu anda söyleme şansımız maalesef yok. Zira, Konuksever AVM alanı denilen alanla ilgili meclis kararı bu konuyla ilgili şüpheci olmaya zorlamakta bizleri. Konuksever AVM ile ilgili dedikodular herkesin malumu. Bütün partilerin AVM sahiplerinden yüklü rüşvetler alıp AVM kararına yol verdiği çok konuşuldu, hâlâ konuşulmakta. Şehrin göbeğine Markantalya gibi bir heyula yetmezmiş gibi ikinci bir heyulanın dikilmesi, heyulaya bakıldığında Böcek'i ve CHP'yi akla getirecektir.

                                                           *****

Kent estetiğine yönelik duyarlılık, demek oluyor ki devamlılık arz ettiği sürece anlamlı. 100. Yıl'da büyük bir yanlıştan dönülmesine ön ayak olurken, Konuksever Mahallesi'nde aynı büyüklükteki bir yanlışa imza atıyorsanız, bir yanlış bir doğruyu götüreceğinden, sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır olur. Bu noktada mahkeme kararlarına sığınmanız da işe yaramayabilir. Konuksever AVM ile ilgili Mimarlar Odası'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarı dikkate alınır, 100. Yıl'da olduğu gibi meslek odalarının, Baro'nun yol göstericiliğine başvurulursa sorunun teknik boyutu gibi hukuki boyutu için de pekâlâ çözüm bulunabilir.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok