Antalya
09.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
'Siyaseten ret' tartışması
'Siyaseten ret' tartışması

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde söz alan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Salt siyaset adına oylarınızı kullanmayın. Milletin menfaati için oy kullanın” diye konuştu. AKP’li meclis Üyesi Ali Çetin, Başkan Uysal’ın açıklamasına tepki gösterdi

 

 

 

 

Alan Mahallesi'nde daha önce Muratpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün hizmet verdiği 27064 parselin belediye hizmet alanından ticari alana çevrilmesine AK Parti grubunun ret oyu vermesi tartışmaya neden oldu. Oylamanın Antalya 2. İdare Mahkemesi kararı doğrultusunda yapıldığını, söz konusu alanın daha önce de ticari alan olduğunu vurgulayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, "Sadece siyasi saikle milletin menfaatine, kamu yararına olan şeyi, ‘bir belediye uygulama yapamasın, bir belediye zor durumda kalsın’ diye oylarsanız, vatanımız milletimiz için iyi bir şey yapmış olmazsınız" dedi.

 

OY BİRLİĞİ SAĞLAYAMADIK

Meclis gündeminin 49. maddesi çerçevesinde görüşülen parselin ihtiyaç üzerine belediye hizmet alanına çevrildiğini belirten Uysal, "Bölgenin yerleşim alanının içinde kalması sonucu Fen İşleri Müdürlüğü olarak kullanım şartlarını kaybetmesi nedeniyle taşınması ve kamu malının önceden haiz olduğu ticari alan hüviyetinin yeniden iade edilmesi tarafımızdan talep edilmişti. Geçtiğimiz dönem ciddi bir gerekçe sunulmadan Meclis tarafından bu uygun görülmedi. Bu durumu on kez basın toplantısında konu ettik. Bölgede ilan edip halkımıza duyurduk, mahkemeye de verdik. Antalya 2. İdare Mahkemesi, 'Kamu malını oturduğunuz yerden değersiz sayamazsınız' deyip iyi bir karar verdi. Şimdi ben sizlere teşekkür ediyorum. Mahkeme kararı doğrultusunda onay verdiğiniz için. 50. maddede de halihazırda kamu malı olarak kullanılan bir kreş alanı önümüzdeki günlerde hizmete açacağımız bir alan, bir kamu malı söz konusu. Bu konularda oy birliği sağlayamadık" diye konuştu.

 

MAHKEME KARARI NEDAMETE NEDEN OLMAMIŞ

"Bu tip konularda herkesin hür iradesine saygılıyız. Ancak, sadece siyasi saikle milletin menfaatine, kamu yararına olan şeyi, bir belediye uygulama yapamasın, bir belediye zor durumda kalsın diye oylarsanız, vatanımız milletimiz için iyi bir şey yapmış olmazsınız" diyen Ümit Uysal, "Mahkeme kararı dahi nedamete neden olmamış, kreş alanı ile ilgili de siyasi duruş sergilenmeye devam ediliyor. Bunu hangi parti yaparsa yapsın Türkiye’mize, şehrimize fayda getirmez. Hiç bir siyasi partinin de lehine sonuç doğurmaz, bunlardan mümkün olduğu kadar kaçının. Önümüzde 4,5 sene var, bu tip milletin menfaatine olmayan salt siyasi oylamalardan uzak durulmasını temenni ediyor, her iki maddeyle ilgili kabulden dolayı Meclisimize şükranlarımı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

 

BİZ OY BİRLİĞİYLE KARAR ALDIK

Uysal'ın konuşmasını destekleyen Başkan Muhittin Böcek de şunları söyledi: "Arkadaşlar bakın, Aksu Belediye Başkanım pazaryeri konusunu söylemişti. 11. Maddenin Büyükşehir Belediye Başkanına verdiği yetkiyle Aksu Belediyemizin bu sorununu ve daha birçok sorununu gündeme aldım. 19 ilçeyi AK Partili, İYİ Partili, CHP'li gibi göreceğimi söylemiştim. Biz planlı, kurallı, kimlikli kent için geliyoruz, dedik. Az evvel grubumuzla konuşurken Kepez'in konusu da geldi. Orada da oy birliğiyle karar aldık. Bundan sonra daha dikkat edersek sevinirim."

 

HİZMET ODAKLI BAKIYORUZ

Uysal ve Böcek'in konuşmalarına AK Parti grubu adına Ali Çetin cevap verdi. "Ümit Başkan'ın 'siyasi ayrımcılık' sözünü yakıştıramadım" diyen Çetin, "Siyasi ayrımcılık diye bir şey yok. Tamamen hizmet odaklı bakıyor, karar veriyoruz. Fikir ayrılıklarımız da olacaktır.  Nitekim 50 madde geçti biz sadece 5 madde için ret oyu kullandık" dedi.

 

CANSEL TUNCER RESMEN GENEL SEKRETER

Meclis gündeminin 3. maddesi çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi'nin Genel Sekreter Yardımcısı kadrosunda bulunan ve Genel Sekreter görevini vekâleten yürüten Av. Cansel Tuncer’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Genel Sekreter olarak atandığına yönelik bilgilendirme yapıldı. CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, Türkiye'deki 30 büyükşehir'den Eskişehir ve Antalya'da olmak üzere sadece 2 kadın genel sekreter olduğunu vurgulayarak, Tuncer'in genel sekreterliğinin kadın erkek eşitliği ve kadınların siyasete katılımı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Diğer partilerin grup sözcüleri de söz alarak, Tuncer7in genel sekreterliğini kutladılar. Kutlama konuşmalarının ardından söz alan Cansel tuncer, kendini tanıtarak, kendisine bu görevi layık görenlere teşekkür etti.

 

SANTRAL MAHALLESİ'NDE 'HAK SAHİBİ' SORUNU

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli gündem dışı söz alarak, Santral Mahallesi'deki bir sorunu gündeme getirdi. "Santral Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesine hak sahibi olduğu iddiasıyla başvuruda bulunan vatandaşlarımız olmuş. Haklarından mahrum edildiklerini söylüyorlar" diyen senirli, "Bunun titizlikle incelenip, vatandaşlarımızın hakları varsa, bu hakların iade edilmesini istiyoruz" dedi. Haklarından olan varsa haklarının teslim edileceğini belirten Böcek, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Çevre Şehircilik Bakanımıza da sorunlarımızı anlattım. Geçmiş dönemde imzalanan sözleşme çerçevesinde 2 bin 817 vatandaşımıza kira ödüyoruz. Belediyemizin Bakanlıktan alacağı vardı. Zaman zaman Bakanlığımızın da sıkıntısı olabilir. O alacağa bakmadan günü gününe vatandaşlarımızın kirasını ödedik. Bazı açılama yapanlar oldu ama biz orayı hiç siyasete alet etmedik" diyerek, ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı da olan başdanışmanı Cem Oğuz'dan konuyu dikkate almasını istedi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: