Antalya
09.10.2019
A
GENEL , POLİTİKA
Bizde biat kültürü yoktur
Bizde biat kültürü yoktur

19 İlçe başkanı ile birlikte birlik mesajı veren CHP İl Başkanı Kumbul, “CHP kongresinde aday olacak kişinin önüne geçilmez” dedi. Kumbul, il kongresinde başkanlığa aday olduğunu açıkladı 

 

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul partisinin 18 ilçe başkanıyla birlikte gazetecilerle bir araya geldi. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul'la birlikte Akseki İlçe Başkanı Selahattin Göğüş, Aksu İlçe Başkanı Kenan Yıldız, Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, Demre İlçe Başkanı Mustafa Caner, Döşemealtı İlçe Başkanı Reşit Doğan, Elmalı İlçe Başkanı Şakir Aydın, Finike İlçe Başkanı Mustafa Ökten, Gazipaşa İlçe Başkanı Ömer Güven, Gündoğmuş İlçe Başkanı Şakir Özdemir, İbradı İlçe Başkanı Sakip Üstün, Kaş İlçe Başkanı Mehmet Vural Arıkan, Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, Kepez İlçe Başkanı Servet yıldız, Korkuteli İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, Kumluca İlçe Başkanı Fahrettin Karaöz, Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Serik İlçe Başkanı Yusuf Etli toplantıda yer alırken Konyaaltı İlçe Başkanı Onur Duruk'un toplantıda bulunmaması dikkat çekti. Kumbul, Onur Duruk'un programı çakıştığı için toplantıya katılamadığını söyledi. Toplantı bitiminde gazetecilerin sorularını cevaplayan Kumbul, Genel Merkezin kongrelere tek adayla gidilmesi  yönünde talimatta bulunup bulunmadığı sorusuna, "Bizde aday olacak biri varsa, birinin onun önüne geçme şansı yoktur. Yukardan 'Siz aday olmayın' denmesi bizde olmaz. Bizde biat kültürü yok" cevabını verdi. 

GENEL SEÇİMDE OYLARI İYİ PARTİ DÜŞÜRDÜ

Konuşmasına genel ve yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek başlayan Kumbul, CHP'nin genel seçimlerde başarısız olunduğu eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "CHP Antalya'da yüzde 7 oy kaybederken AKP'nin yüzde 13, MHP'nin yüzde 40 oy kaybettiğini görüyoruz. Antalya'da milletvekili sayısı 16'ya çıkarken, AKP 7 olan milletvekili sayısını 6'ya düşürdü, MHP 2 olan vekil sayısını 1'e düşürdü, CHP'nin 5 vekili vardı yine 5 vekil çıkardı, ittifak ortağımız İYİ Parti 3, milletvekili olmayan HDP 1 milletvekili çıkardı. Baktığımızda siyasete yeni bir partinin katılması nedeniyle bütün partilerin oyunun düştüğünü, ama yoğun şekilde AKP ve MHP oylarının düştüğünü görüyoruz" dedi.  

TARİHİMİZİN EN BÜYÜK BAŞARILARINDAN BİRİ

Yerel seçimlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde büyük bir ittifak gerçekleştiğini, bu ittifaka bağlı olarak Antalya'da başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Kumbul, "Bu ittifakın ardından yüzde 57 oy oranı ve 700 bin oyun üzerinde oy alarak Büyükşehir Belediyesi'ni kazandık. CHP olarak 12 ilçemizde aday gösterdik, bu ilçelerin 8'in kazandık. Geçmişte en fazla 5 belediye kazanan CHP, Antalya'da bu kez 8 belediye kazandı. İttifak ortağımız İYİ Parti 2 ilçede seçim kazandı. Daha doğru tespitler, daha iyi çalışma ile bu sayı artabilirdi. Ama bu sonuçlar, tarihimizdeki en yüksek başarılarından biri" ifadelerini kullandı.

HAKARETE HAKARETLE CEVAP VERMEYECEĞİZ

Son günlerde iktidar partisi ve MHP genel başkanlarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik ağza alınmayacak ifadelerle hakaretler yağdırdığını belirten Kumbul, "Bunlar gidişin başlangıcıdır. Bu hakaretler bundan kaynaklanmaktadır. Biz asla onların seviyesine inmeyeceğiz. Asla onların kullandığı cümleleri kurmayacağız. Bugüne kadar olduğu gibi herkesi kucaklayarak siyaset yapmaya devam edeceğiz. Hakaret sahiplerine hakaret ederek cevap vermeyeceğiz, sadece onları kınıyoruz. Nefret dilini bir an evvel terk etmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

 BİZDE ADAYIN ÖNÜNE GEÇME DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Genel Merkezin kongrelere tek adayla gidilmesi yönünde talimatta bulunup bulunmadığı sorusunu cevaplayan Kumbul, şunları söyledi: "Parti için demokrasinin uygulandığı tek partinin CHP olduğunu söyleyebiliriz. Bizde aday olacak biri varsa, birinin onun önüne geçme şansı yoktur. Yukardan 'Siz aday olmayın' denmesi bizde olmaz. Bizde biat kültürü yok. Bu seçimlerde hem partimiz için hem de ittifak yaptığımız partilerle çok iyi birliktelikler sağlandı. CHP, il - ilçe örgütleri, milletvekilleri, üyeleri, ittifakları ve seçmeniyle birlikte davrandığı hiç bir seçimi kaybetmedi. Aday tartışmaları ya da başka konulardaki tartışmalar döneminde seçimler kaybettik. Bir tavsiyeden söz edilecekse, bu seçime birlik bütünlüğümüzü koruyarak girelim, gereksiz tartışmalardan kaçınalım, şeklinde bir tavsiye olabilir. Antalya'daki kanaat önderlerinin de görüşlerini alarak aday belirlemesinde bulunalım, seçimlerdeki birlik beraberliği kongre süreçlerinde de gösterelim, şeklinde olabilir."

KUMBUL 'ADAYIM' DEDİ

Kumbul, "Kongrede aday olacak mısınız?" sorusunu, "Evet, olacağım" diye cevaplarken; ilçe başkanlarından, Akseki İlçe Başkanı Selahattin Gögüş ve Döşemealtı İlçe Başkanı Reşit Doğan adaylık düşünmediklerini belirttiler. Toplantının ardından CHP İl Başkanı Kumbul ve ilçe başkanları, Büyükşehir Meclis Grubu toplantısını izlemek üzere Büyükşehir Belediyesi'ne gittiler.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: