Antalya
07.10.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
İşçi Filmleri Festivali başlıyor
İşçi Filmleri Festivali başlıyor

DİSK, KESK, Antalya Tabip Odası ve Antalya Halkevi'nin birlikte düzenlediği 14. Antalya İşçi Filmleri Festivali başlıyor

. 7 - 15 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek tanıtım toplantısı DİSK Genel İş Sendikası'nda yapıldı. Festival Komitesinin hazırladığı metni okuyan DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, festival galasının 7 Ekim Saat 19.00'da AKM Aspendos Salonu'nda gerçekleşeceğini; Antalya Halkevi Kadın Korosu ve Grup Promete'nin sahne alacağı gala programı içinde Ortadoğu halklarının savaş ve sömürü deneyimini, göçmenlerin umut yolculuğuna paralel insan kaçakçılığını, denizde son bulan hayatları, umut yolculuğunun zorlu parçalarından İstanbul’daki gayri insanı koşulları konu alan Afganİstanbul filminin gösterimine yer verileceğini söyledi.

'ON BİNLERCE İZLEYİCİYLE BULUŞTUK'

"DİSK, KESK, Antalya Tabip Odası ve Antalya Halkevi olarak, birçok dost kurumun da desteğiyle Antalya merkez ve birçok ilçede, ayrıca Burdur ve Yeşilova'da mücadelenin sesini büyütmek için bir kez daha sorumluluk aldık. Bu yıl göstereceğimiz 74 film ile birlikte 14 yılda 835 filmi ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız, piyasa kurallarının dışında, gönüllü emekle göstermiş olacağız. Festival yürüyüşü, galalar, söyleşiler, konserler ve diğer sanat dallarından etkinliklerde; şehir merkezinde ve ilçelerde, işyerlerinde, kurumların ve belediyelerin salonlarında ve açık hava etkinliklerinde on binlerce izleyiciyle buluştuk" diyen Cemal Aybar, "Festivalimiz her sene dünyada ve ülkemizde emeğe, insana ve doğaya dair öne çıkan mücadeleleri tema edinmiştir. Bu kimi zaman barış, özgürlük, kimi zaman doğal olarak direniş'tir" diye konuştu.

'PENCEREYİ AÇ / SESİN SARSIN DÜNYAYI'

Bu yıl Arkadaş Zekai Özger'in Pencere Pencere şiirinin "Pencereyi aç / sesin sarsın dünyayı" dizelerini tema olarak belirlediklerini vurgulayan Aybar, "Başta emekçi arkadaşlarımız olmak üzere, tüm Antalyalı dostlarımızı festivalimize katılmaya, bizlerle birlikte perdeyi açmaya, sesimizi çıkarmaya davet ediyoruz" dedi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: