Antalya
05.10.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Mevlevihane konuğuna CHP protestosu
Mevlevihane konuğuna CHP protestosu

TRT'de katıldığı bir programda kadınları aşağılayıcı yorumları ile büyük tepki çeken Ömer Tuğrul İnançer'in Antalya Mevlevihanesi'nde yapacağı "Maarif ve Eğitim" konulu söyleşi için davet edilip ağırlanması, CHP'lileri kızdırdı. 

 

TRT'de katıldığı bir programda ve TBMM'de gündeme getirdiği sözleri büyük tepkilere neden olan Ömer Tuğrul İnançer'in Antalya Mevlevihanesi'nde yapacağı "Maarif ve Eğitim" konulu söyleşi için davet edilip ağırlanması, CHP'lilerin protestosunu getirdi. İnançer'in davetini eleştiren CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul'un ardından Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin ve İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci'den de sert eleştiriler geldi

 

'BAŞKA İNSAN KALMADI MI DÜNYADA?'

İnançer'in "Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır", “Kadının ekonomik özgürlüğü aldatmaca, çalışan kadın yuvasını dağıtıyor” ve "Hem evlenmem hem hamile kalırım diyenler var. Hürriyetmiş! Or...luğun adının hürriyet olduğu dünyaya tükürürüm", "Harf devrimi köpekleştirmedir", "Eş yok zevce var; eşim benimle eşit değil" sözlerini hatırlatan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, "Böyle bir insanın eğitim ile ilgili ne gibi düşünceleri olacak? Eğitim ile ilgili söyleşi yapılacak, ilim irfan dağıtacak başka insan kalmadı mı dünyada" ifadelerine yer verdi.

 

'TRAJİKOMİK BİR DAVET'

"Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi kurumların desteğiyle yapılacak söyleşinin içeriğinin, İnançer'in söylemleri ışığında ne şekilde olacağını tahmin etmek zor değil" diyen Ahmet Kumbul, "Geldiğimiz noktada, böylesi çağdışı fikirlere sahip olan, Cumhuriyet devrimleriyle sorunu olan bir ismin, devletin kurumları tarafından ağırlanması, yetmezmiş gibi eğitim ile ilgili söyleşi yaptırılması trajikomiktir" diye konuştu.

 

KARŞINIZA BİR YOBAZ ÇIKABİLİR.

İnançer'in sarf ettiği sözleri aktaran CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin davete sert tepki gösteren ikinci isim oldu.  "Gerici, yobaz, Cumhuriyet ve kadın düşmanı bir isim, 'mutasavvıf yazar' sıfatı taşıyan ama alakasız her konuda saçma sapan görüşler bildiren Ömer Tuğrul İnançer isimli şahıs, Kaleiçi’nde yer alan Mevlevihane’de Valilik, Üniversite, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle eğitimle ilgili söyleşi yapacakmış" diyen Hasan Şahin, "Bu şahıs önce kendini eğitsin, 2019 yılında yaşadığımızı, bilimin teknolojinin çağ atladığını, Ortaçağ’ın çok gerilerde kaldığını anlasın ondan sonra gelip ilim irfandan bahsetsin.

Kadın düşmanı bu gericinin söyleşisine destek veren kurumları, kadınlarımıza ve kız çocuklarımıza hesap vermeye davet ediyoruz" dedi. Şahin'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklaması çok sayıda kişi tarafından  paylaşıldı; açıklamaya aynı yönde çok sayıda yorum eklendi.

 

'BU ZİHNİYETİ VE DAVETİ KINIYORUZ'

İnançer'in davetini protesto eden CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nilüfer Deveci de eleştirilerini şu şekilde dile getirdi: "Biz kadınlar, kadını ve kadın olmayı, anne olmayı, çalışmayı her fırsatta aşağılayan, hor gören, hakaret eden bu zihniyete karşı susmuyoruz. Bu zihniyetteki söz de bir Şeyh! Devletin televizyonuna, yine Devletin Daireleri tarafından hazırlanan programlara çıkartan ve konuşturan zihniyeti de kınıyoruz. Bu zihniyeti, bu akşam Antalya Mevlevihanesi’nde 'Maarif ve Eğitim' konulu bir söyleşi yaptımak üzere; Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Antalya’mıza çağrılmasını şiddetle kınıyorum. Devlet dairelerimizin bu söyleşiye katılması için personeline resmi duyuru ile davet göndermesine bu zihniyetin yayılmak istenmesine kadınlar olarak tepkiliyiz. Söz konusuDevlet Dairelerimizin konuyla ilgili hassas davranmasını ve bir açıklama yapmasını bekliyoruz."    Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: