Antalya
04.10.2019
A
GENEL
Besin alerjisi önerileri
Besin alerjisi önerileri

 

Alanya HEP Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Burcu Çabuk, sindirimi kolaylaştıran besinler hakkında bilgi verdi. Birçok insanın yediği besini kolay kolay sindiremediğini, bu sebeple birçok sağlık sorunu ile karşılaşıldığını aktaran Çabuk, yaşam kalitesini yükselten önerilerde bulundu.

YANLIŞ BESLENMENİN ETKİSİ
Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerinin sık görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları olduğunu aktaran Burcu Çabuk, bu sorunların doğal yöntemlerle önüne geçilebileceğini hatırlattı. Çabuk, "Sindirim sorunu yaşayan insanların büyük bir bölümü, bu sorunu yanlış beslenmeden dolayı yaşıyor. Sindirim sistemi problemleri ilaçla çözüme kavuşturulsa da bazı insanlar kimyasal madde kullanmak istemiyor. İlaç kullanmak istemeyenler, bu problemi doğal yöntemlerle ve yiyeceklerle çözüme kavuşturabilir" diye konuştu.

YOĞURT VE KEFİR YİYİN
Pirinç, nane çayı, zencefilin sindirimi kolaylaştırdığını aktaran Burcu Çabuk, yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Yağlı yiyeceklerin sindirim sistemini ciddi ölçüde zorladığını, bu nedenle sebze tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini dile getiren Çabuk, “Yüksek oranda yağ içeren, kızarmış, işlenmiş ve dondurulmuş ürünlerden uzak durmak, sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmazdır. Probiyotik besinler dediğimizde ilk aklımıza gelen besin yoğurt ve kefirdir. Düzenli olarak yoğurt ve kefir tüketimi, sindirim sistemini düzene sokmaya önemli katkılar sağlar" ifadelerini kullandı.

DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: