Antalya
03.10.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
Özelleştirmenin bedeli; elektrik zamları
Özelleştirmenin bedeli; elektrik zamları

Elektriğe gelen yüzde 14,9 zammın özelleştirme politikalarının bir sonucu olduğunu belirten EMO Şube Başkanı İlhan Metin, “Temel hak olan enerji hizmeti, ucuz, kesintisiz ve kaliteli olmak zorundadır. Bunun için özelleştirme uygulamalarından acilen vazgeçilmelidir” dedi

 

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Metin, elektrik fiyatarına gelen yüzde 14.9’luk zam ile ilgili açıklama yaptı. Temmuz ayında yapılan yüzde 15 zamla birlikte bu yıl içinde yapılan zammın yüzde 32’ye ulaştığını belirten Metin, “230 kilovatsaat asgari tüketim tutarı üzerinden yapılan hesaplamaya göre 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 142 liradan 163 liraya çıktı” dedi.

 

ZAMLAR DEVAM EDECEK

Konut tarifelerinde yılbaşında yapılan yüzde 10’luk indirime rağmen yıllık zam oranının yüzde 19.7 olduğunu belirten Metin, şunları söyledi: “2 yıllık artış yüzde 72.6 olmuştur. Sanayide ise yıllık değişim yüzde 32.2 iken; 2 yıllık zam oranı yüzde 126’ya ulaşmıştır. EPDK zamma gerekçe olarak Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimi göstermiştir. Kamu toptan elektrik alım satış şirketi olan TETAŞ’ın kaldırılması nedeniyle kamunun piyasa fiyatlarını düzenleme işlevi zayıflatılmıştır. Bakanlığın açıkladığı maliyet bazlı enerji politikalarının sonucu olan bu zamların önümüzdeki dönemde de devam etmesi beklenmektedir. EPDK’nin faturalarda dağıtım bedelini ayrı bir kalem olarak göstermemesi kamuoyundan bazı bilgilerin saklandığı anlamına gelmektedir”.

 

ÖZELLEŞTİRMENİN REÇETESİ

Yıllardır uygulanan özelleştirme ve piyasalaştırmaya dayalı enerji politikalarının, elektrikte sürekli yükselen fiyatlar ve bunun tüm sektörleri doğrudan etkilemesiyle iğneden ipliğe her ürüne zam gelmesi anlamına geldiğini belirten EMO Şube Başkanı Metin, şunları söyledi: “1990’lı yıllarda başlayan yap-işlet ve yap-işlet-devret modeli üretim santrallarının satın alma garantileri nedeniyle fiyatların yükseldiği ve halen yeni yatırımlarda da bu garantilerin verilmesi sonucu artan enerji maliyetlerinin yine zam olarak yansıyacağı açıktır. Özelleştirmenin acı reçetesi herkes tarafından görülmüştür. Temel bir insan hakkı olan enerji hizmeti ucuz, kesintisiz ve kaliteli bir şekilde kamu tarafından sunulmalıdır. Bunu sağlamanın tek yolu ise enerji alanının, şirketlerin kar hırsı ile değil, kamu yararını hedef alan politikalarla yönetilmesidir. Ülkemizin daha büyük açmazlarla karşılaşmaması için özelleştirme uygulamalarına son verilerek, acilen yeniden kamulaştırmalar yapılmalıdır”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: