Antalya
03.10.2019
A
RÖPORTAJ
TK Sera A.Ş. ilk kez Growtech’te tanıtılacak
TK Sera A.Ş. ilk kez Growtech’te tanıtılacak

Antalya Expo Center’da 27-30 Kasım tarihlerinde yapılacak Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nda 3 bakanlığın hayata geçirmeye hazırlandığı TK Sera A.Ş.’nin lansmanı yapılacak. Çalışma sektörde birçok yeniliği beraberinde getiriyor

 

Röportaj: Hasan YAVAŞLAR

 

30 ÜLKEDEN 850 KATILIMCI

Antalya’da her yıl büyük ilgi gören Growtech Fuarı için geri sayım başladı. Dünya tarımını Antalya’da buluşturan fuar öncesi, Growtech Fuarı Genel Direktörü Engin Er ile program ve yenilikler hakkında konuştuk. Fuarda bu yıl 130’dan fazla ülkeden 90 binin üzerinde ziyaretçi ile 30’un üzerinde ülkeden 850’yi aşkın katılımcıyı ağırlamaya hazırlandıklarını anlatan Er, Hollanda, İspanya, Çin, Kore, Mısır ve Ürdün’ün devlet politikası olarak katılım sağlayacağını anlattı.

SATIN ALMA GARANTİSİ

Fuarda her yıl yeniliklere imza attıklarını belirten Growtech Fuarı Genel Direktörü Ergin Er, Ekonomi, Tarım ve Ticaret Bakanlıkları’nın organize ettiği Tarım Kredi Kooperatifleri Sera A.Ş. (TK Sera A.Ş.) isimli şirket’in lansmanının yapılacağını belirtti. Seracılığın gelişimi, sera üretiminin kontrollü hale gelmesi ve büyütülmesi için kurulan şirketin Türkiye’deki seraların yüzde 25’ini yenilemeyi amaçladığını anlatın Er, “Bu şirket çiftçiye destek verip satın alma garantisi verecek” dedi.

 

Sayın Er, Growtech Fuarın’a geçen yıl 30 ülkeden 500 civarında firma katılmıştı. Bu yıl nasıl bir katılım ve ne kadar ziyaretçi bekleniyor?

Growtech olarak bu yıl, 27-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da 130’dan fazla ülkeden 90 binin üzerinde ziyaretçi ile 30’un üzerinde ülkeden 850’yi aşkın katılımcıyı ağırlamaya hazırlanıyoruz. Geçtiğimiz yıl, 120 ülkeden 86 bin 780 ziyaretçi ve 30 ülkeden 800’ün üzerinde firma ve markayı ağırlamıştık. Hedefimiz; gelenek haline getirdiğimiz üzere 2019 yılında yine kendi ziyaretçi rekorumuzu kırmak. Fuarımız Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda gerçekleşiyor. İki aydan fazla süre olmasına rağmen, yerimiz kalmadı ve satışlarımız tamamlandı. 19 yıldır seracılığın başkenti Antalya’da düzenlenen dünyanın en büyük seracılık fuarı Growtech’e de yakışanı budur. Fuar alanımızın dolu dolu olması, kapılarımızın her sabah daha açılış saati gelmeden, içeri girmek isteyen ziyaretçilerimiz ile dolu olması bizi çok mutlu ediyor.

Devlet politikası olarak katılan ülkeler hangileri?

Katılımcı ve ziyaretçilerimizin başlıca hedef Pazar ülkeleri arasında yer alan Hollanda, İspanya, Çin, Kore, Mısır ve Ürdün, bu yıl ülke bazında Milli Katılım sağlayan ve özel pavilyonları olan ülkeler. Milli katılımı çok önemsiyoruz ve bu şekilde katılım sağlayan ülkelerin artması için özle çaba gösteriyoruz. Örneğin Macaristan, ilk kez geçtiğimiz yıl milli katılım sağladı. Ayrıca, T.C. Ticaret Bakanlığının koordinatörlüğünde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) organizasyonu ile 27 Kasım’da 51 ülkeden Alım Heyeti Programı’na ev sahipliği yapacağız. Alım Heyeti Programımız büyük ilgi görüyor ve önemli büyük çaplı işbirliklerine vesile oluyor.

Bugüne kadar yapılan 18 fuarın sektöre ve ülkeye katkısı ne oldu.

Tarım, çok stratejik bir sektör. Çünkü en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan gıda güvenliğimizi sağlıyor. Hiç tüketim artışı yaşanmasa bile 2050 yılında 9,77 milyara ulaşacağı tahmin edilen dünya nüfusunu besleyebilmek için yüzde 60 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyulacak. Ülkemiz tarımsal üretimde çok büyük potansiyele sahip ve gücünü de her geçen gün arttırıyor. Kısa süre önce açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarına göre; tarım sektörü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.4 büyüdü. Üstelik, dünya genelinde çeşitli ekonomik sıkıntılar ve pek çok sektörde gerileme yaşanırken. Growtech de, Antalya’da 19 yıldır tarımın kalbinde, sektöre ivme kazandıran önemli fırsatlar sunuyor. Dünyanın 130 farklı ülkesinden gelerek Growtech’te buluşan ziyaretçilerimiz, kendilerinden binlerce kilometre uzaktaki firmalarla buluşuyor, ticaret yapıyor, belki 3-4 yıl sonrasının anlaşmalarını şimdiden gerçekleştiriyor. Düşünün Türkiye’den Çin’e hava yolu ile gitmek 10, ABD’ye gitmek ise 24 saat sürüyor. Aktarmaları, konaklamayı ve de firmaları tanımadığınızı düşünürseniz inanılmaz masraflı ve vakit alan bir çaba. Growtech’e katılarak bir anda yüzlerce firma ve ülke pazarına ulaşıyorsunuz. Growtech’in ülke ekonomisine ve tarım sektörüne kattığı en önemli değer bana göre kolayca uluslararası pazarlara ulaşma imkanı sağlayarak ihracatımızın artmasına destek olması olarak özetlenebilir.

Her yıl katılım gösteren SERKONDER, GÜİD, TÜRKTOB gibi kurumların bu yılki fuara ilgisi nasıl?

Gücümüzün önemli bir parçası da sektörümüzü kucaklayan yapımız. Ticaret ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleri hep yanımızda oldu. BAİB, ATSO gibi örgütlerimizin yanında sektörümüzün tüm yapıtaşlarını oluşturan TURKTOB, SERKONDER, GUİD gibi meslek örgütlerimiz en önemli stratejik paydaşlarımız. Bu örgütlerimiz tüm alt birlikleri ile geniş şekilde Growtech’de katılımcı olarak yer alıyorlar. Aynı zamanda ziyaretçi portföyümüz içinde yer alıyor. Zaten biz de fuarımızı sektörlerimizin rahatça gezebilmesi için ‘Sera ve Sulama Teknolojileri’, ‘Tohumculuk’, ‘Bitki Besleme ve Koruma’, ‘Traktör ve Tarım Makinaları’ ile ‘Hayvancılık’ olmak üzere toplam 5 kategoride düzenliyoruz.

Fuar kapsamında düzenlenecek ödül törenleri, toplantılar, panel ve seminerler neler?

Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’mızın bu yıl ki ana teması ‘Tarım ve Teknolojinin Global Buluşması’. Bu kapsamda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile 12’ncisi düzenlenecek ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri başvurularımız 1 Kasım’a kadar devam ediyor. ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri 28 Kasım’da, Akdeniz Üniversitesi-Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte bu yıl 4’ncüsü düzenlenen Bitki Islahı Proje Pazarı Ödülleri de 29 Kasım’da fuarla eş zamanlı düzenlenen törenlerle sahiplerini bulacak. Bu yıl 28 Kasım’da üçüncüsü gerçekleştirilecek Tarım Sohbetleri’nde, sektör temsilcileri tarımın güncel konularını ele alırken, dünyadan tarım yazarlarının 4-8 Kasım’da Growtech Uluslararası Tarım Fuarı kapsamında Antalya’da buluşması için hazırlıklarımız devam ediyor. Ayrıca, Growtech kapsamında 27 Kasım’da Uluslararası Seminer etkinliğimiz bulunuyor. 

Growtech’i uluslararası yapma planınız vardı. Bu konuda gelinen nokta nedir?

Bu konuda mütevazi olmaya gerek yok. Growtech, Antalya’dan dünyaya açılan bir dünya markası. Dünyanın en büyük seracılık (örtüaltı) fuarı olma ünvanına sahibiz. Ama tüm bunlar da bizim için yeterli değil. Katılımcı ve ziyaretçilerimiz için hep daha fazlasını istiyoruz. Growtech’i Antalya’dan siz yerel basınımız ve ulusal basınımız, ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir’den basın mensuplarımız ve sektör basınımız takip ediyor. Biz bu konuda da önemli adımlar attık. Geçtiğimiz yıl dünyadan tarım yazarları Growtech’i takip etti. Bu yıl fuar öncesinde 4-8 Kasım’da yine dünyadan çok önemli tarım yazarlarını Antalya’da ağırlayacağız. Özetle, Growtech, sadece katılımcı ve ziyaretçisiyle değil, basın takibi açısından da yerelden dünyayı kapsayacak şekilde uluslararası bir fuar.

Bu yıl 19. fuarı düzenliyorsunuz. Önceki fuarlara göre yenilik olarak bu yıl neler göreceğiz?

Tarım Kredi Kooperatifleri Sera A.Ş. (TK Sera A.Ş.) isimli yeni bir şirket kuruldu. Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın daha önce açıkladığı seracılığın gelişimi, sera üretiminin kontrollü hale gelmesi ve büyütülmesi için kuruldu. TK Sera A.Ş. Growtech Fuarı’nda ilk kez ne yaptığını ve amacının ne olduğunu sektöre anlatacak. Şu anda Türkiye genelinde hazine arazilerinin olduğu bölgelerde seralar kuruluyor. Türkiye’deki seraların yüzde 25’ini yenileyecekler. Bu da 50 Bin hektar sera anlamına geliyor. Bunun haricinde anlaşmalı üreticiler buluyorlar. Örneğin; Kumluca’da domates üreten çiftçiye domatesin tohumunu veriyor, üretim sırasında ziraat mühendisi gözetiminde kontrollü üretim yaptırıyor, ürüne de satın alma garantisi veriliyor. Şu ana kadar 100’lerce çiftçi ile anlaşıldığını duyuyoruz. Growtech’te bu işi tanıtıp anlatacaklar.

Bu sistem üreticiyi nasıl etkileyecek?

Serasında ürününü üreten çiftçi, ürünü anlaşmalı olduğu firmanın lojistik merkezine teslim edecek. AVM’lerin veya marketlerin lojistik merkezleri, üreticinin muhatabı olacak. Bir anlamda Toptancı Hal’ler bypass ediliyor. Türk tarımı için yeni ve çok değişik bir uygulama olacak. Olay henüz kamuoyuna aktarılmadı ancak 100’lerce çiftçi ile anlaşıldığını duyuyoruz. Duyduğumuz kadarı ile “Tarladan çatala” sloganını kullanacaklar. Bu iş, üç bakanın kontrolünde gidiyor, Ekonomi, tarım ve ticaret bakanları bu işi organize ediyor.

Son sorum; Gowtech’in turizme etkisi nasıl olacak?

Resmi bir seyahat acentamız var. Geçtiğimiz yıllarda şehir içindeki tüm oteller doluyor, Kundu ve Belek’te de çok ciddi doluluk yaşanıyordu. Bu yıl için aldığımız bilgiler, fuar tarihlerinde çok sayıda otel tamamen dolmuş durumda. Biz fuarı her geçen yıl daha da büyütmek istiyoruz. Yabancı konuklar çok önceden rezervasyon yaptığı için doluluk artıyor. Antalya’daki en geniş katılımlı fuar olduğu için, turizm sezonu tam kapanırken sektörü böyle bir katkısı oluyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: