Antalya
03.10.2019
A

 

Antalyaspor üzerine en son ne zaman böylesi keyifli yazdım anımsayamıyorum.

Açıkçası, haftalardır alınan kötü sonuçların ardından yaşanan olumsuz sonuçların futbolcu ve teknik heyete yaptığı baskının saha içine olumlu yansımasını da beklemiyordum. İlk yarım saat oynanan oyuna baktığımızda, baskının getirdiği panik havası saha dışından net bir şekilde algılandı. Neyse ki devre sonuna doğru Aatıf’ın uzaktan denemesi golle sonuçlandı da, o dakikadan sonra biraz daha hücumu düşünen bir oyun sistemine dönen, rakibin sahasında daha rahat topla oynama imkanı bulup daha rahat bir oyuna geçiş yaptı takım.

Maçın genelinde daha fazla top tutan, gol pozisyonu arayan, bulan, kalesinde az pozisyon veren bir Antalyaspor seyretmemizin, haftalar sonra doğru kadronun sahada olması ve herkesin görevini neredeyse eksiksiz yapmasına bağlasam yanlış yapmış olmam sanırım.

Özellikle Charles ve Ufuk’un saha içerisindeki yer değişikliğinden sonra performanslarındaki artış fazlasıyla fark edilir düzeyde. Her oyuncuyu farklı mevkilerde deneyebilecekmiş izlenimi veren Bülent Hoca’nın bu denemesi, bu maçta sahada fark yaratan bir hamle oldu. Son pas ve vuruşlarda Charles’a nazaran ayaklarına daha hakim olduğunu düşündüğüm Ufuk’un skora katkısının artacağını düşünüyorum. Ayrıca, aynı bölgedeki son pas tercihleri de doğru olursa, gol yollarında çok daha verimli bir hale bürünebilir Antalyaspor.

Malatya maçı özelinde yazacak olursam, Nazım’ın ceza sahası içi sağ tarafta topla buluşup kale önünde Blanco’ya boş kaleye attırmak yerine kaleye vurmayı tercih etmesi… Başka bir pozisyonda Ufuk çok daha müsait durumda olan Blanco’ya pas vermek yerine 25 metreden şansını denemesi… Neyse ki o gol oldu da şu anda verilmeyen pası konuşmuyor kimse. Blanco’nun oyuna küsmemesi de büyük bir profesyonellik örneği. Yine Amilton’un da son vuruş ve pas konusunda sıkıntı yaşadığını söylemeliyim. Kazanılan maçlar sonrası böyle şeyler gözle görülmez ama puan kaybı yaşadığınız maçlarda hedef tahtası bu oyuncular olur.

3-4 haftadır camianın gündemini meşgul eden Hakan Özmert konusu da Bülent Korkmaz’ın maç sonu açıklamalarında, son dakikada şahane bir gol atan oyuncuya teşekkür etmesi ile son buldu. Neden yaşandığını henüz öğrenemediğimiz! meselenin kapanması Antalyaspor adına sevindirici. Bu süreçte yaşadığı yıpranmanın Hakan’ın oyununa olumsuz etki etmesi çok olağan. İlerleyen haftalarda çok daha verimli olacağına şüphem yok. Malatyaspor ağlarına bıraktığı müthiş gol de bunun habercisidir.

Hafta sonu deplasmanda Fenerbahçe karşısında da doğru bir kadro ve doğru taktikle en azından bir puan alınması kara bulutları tamamen dağıtacaktır.

Son olarak, galibiyet sonrası oyuncuların, tribünleri selamlamadan kaçar gibi soyunma odasına yönelmeleri, geçmiş sezonlarda da bazı teknik adamların yönlendirmeleriyle yaşandı ne yazık ki. Kötü sonuçlar alan takımı ve hocayı eleştiren taraftara güya bir protesto amacıyla yapıldı yine, Antalyaspor’a dair her şeyin sahibinin taraftar olduğunu unutarak. Geçmişte bu hataya düşenlere, bir defaya mahsus şans verildi ama hataya devam edenlere de ona göre kıymet biçildi. Benden söylemesi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok