Antalya
03.10.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Kaleiçi Old Town başlıyor
Kaleiçi Old Town başlıyor

MURATPAŞA Belediyesi tarafından düzenlenen Kaleiçi Old Town Festivali 3 kıtadan 23 ülke 48 şehrin katılımıyla 10 Ekim Perşembe başlıyor. Festivalde bu yıl, gündelik yaşamın devam ettiği eski kent merkezlerine sahip şehirler platformunun kurulması yolunda ilk adım da atlıyor

Muratpaşa Belediyesi'nin Kaleiçi'ni dünyaya tanıtmak için düzenlediği Kaleiçi Old Town Festivali, bu yıl 4'üncü kez kapılarını açacak. İlk yılında Küba'nın onur konuğu ülke olarak katıldığı festival, Türkiye'nin en renkli etkinliklerinden biri olarak dikkati çekiyor. Festival, ikinci yılında İtalya'yı, devamında Rusya'yı onur konuğu ülke olarak ağırladı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, gerek ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında gerekse çeşitli yurt dışı ziyaretlerinde Kaleiçi'ni hep ön plana aldıklarını belirterek, bu yıl festivalin onur konuğu ülkenin Ukrayna olduğunu söyledi.

TANIKLIK EDECEĞİZ

Daha çok kültürel alışverişe, arkadaşlığa, kardeşliğe, barışa, sevgiye ihtiyacımız olduğu gerçeğinden hareket ederek dünyadaki bütün tarihi kentlerle güçlü bağlar kurmak için birçok adım attıklarını beklirten Başkan Uysal, "Kaleiçi Old Town Festivali, attığımız bu adımlarını sonunda her yıl daha fazla ülke ve şehir tarafından tanınan bir festival haline geldi. Festivali konuşmaya başladığımız ilk günden itibaren old townlara, yaşayan antik kentlere sahip şehirlerle kalıcı bir insanlık, turizm ve kültür köprüsü inşa etmek isteğimizi, ortak bir paydada buluşmak ve bunu da sürdürülebilir kalmak istediğimizi ifade ediyorduk. Bu yıl festivalimiz, bu iddianın ve isteğin artık gerçeğe dönüşmeye başladığına hep birlikte tanıklık edeceğiz" dedi.

DEKLARASYON YAYINLANACAK

Bu yıl Ukrayna'nın onur konuğu ülke olarak yer alacağı festivalle, 10-13 Ekim'de Kaleiçi'nin sokakları, meydanları ve Üç Kapılar, Hıdırlık Kulesi, Kale Kapısı gibi anıtsal mekanları günün her saati birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. 4'üncü yılında, 3 kıtadan 23 ülke 48 şehirin katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde 11 Ekim Cuma forum düzenlenecek. Kaleiçi gibi gündelik yaşamın devam ettiği yaşayan antik kentlere sahip şehirlerin bir araya geleceği platformun kuruluşunun ilk adımı olan formun sonunda bir deklarasyon da yayımlanacak. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: