Antalya
27.09.2019
A
RÖPORTAJ
Türkiye’de YÖREX heyecanı
Türkiye’de YÖREX heyecanı

Bu yıl 10’uncusu yapılacak YÖREX Fuarı’na 81 ilden katılım bekleniyor. ATB Başkanı Ali Çandır, tüm şehirlerde YÖREX’e katılmanın heyecanının yaşandığını belirterek, “YÖREX sayesinde oluşan farkındalık ile tüketiciler, yüzde 20-30 daha fazla para ödeyerek coğrafi işaretli ürünleri tercih ediyor” dedi

Röportaj: Hasan YAVAŞLAR

 

“Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganı ile bu yıl 10.su düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 23-27 Ekim tarihlerinde ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar hazırlıklarını sürdüren Antalya Ticaret Borsası, bu yılki fuara 81 ilin de katılmasını bekliyor.Coğrafi işaret almış ürünlerin, coğrafi işaret başvurusunda bulunan ürünler, yöresel gıda ve içecekler, yöresel ve geleneksel el sanatları ürünleri ile yöresel ve geleneksel kıyafetlerin sergileneceği fuar için 79 il kesin katılacağını bildirdi, kalan 2 il ile görüşmeler son aşamaya geldi.

Tüm Türkiye’de YÖREX heyecanı yaşandığını belirten Antalya Ticaret Borsası Başkanı (ATB) Ali Çandır, “Kurumlar, YÖREX’e katılacaklarını paydaşlarına müjde olarak duyuruyor. Tüm şehirlerde ve birçok ilçemizde YÖREX7e katılacak olmanın ayrıcalıkları konuşuluyor” dedi. YÖREX sayesinde 9 yıldır coğrafi işaret konusunda farkındalık oluşturduklarını belirten Çandır, “10 yıl önce coğrafi işaret almış sadece 109 tane ürünümüz varken, bugün bu rakam 446’ya ulaştı. 429 tane ürünün de coğrafi işaret başvurusu kabul edildi. Böyle bir farkındalık ortaya çıktı” dedi.

 

Sayın Çandır, YÖREX’e sayılı günler kaldı. Hazırlıklar hangi aşamada?

YÖREX ile ilgili hazırlıklar devam ediyor. Türkiye genelinde tüm illerin katılımını bekliyoruz. Sadece 2 il ile görüşmeler devam ediyor, diğer iller kesin olarak katılıyor. 81 ilimizin katılımı ile fuarı yapmaya gayret ediyoruz. Bu yıl içinde çeşitli etkinlikler yapacağız.

Geçtiğimiz yıllara göre farklı bir YÖREX izleyecek miyiz?

Yerleşim ile ilgili düzenlemeler biraz farklılık gösterecek. Katılımcı illerimizin heyecanı daha fazla ve daha çok özen gösteriyorlar. Her yıl üzerine koyarak devam ettiğimiz fuarın, bu yıl daha yoğun katılımla ve daha verimli geçmesini bekliyoruz.

Fuar kapsamında ne tür etkinlikler izleyeceğiz?

YÖREX içinde birçok çalıştaylar, toplantılar yapılacak. Burada ürünlerin ambalajlamasından pazarlamasına kadar üreticiler bilgilendirilecek. Her gün birkaç tane etkinlik ile tüketicilerin hassasiyetlerine göre ürünlerin daha verimli bir şekilde piyasaya arz edilmesi yönünde çalışmalar olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli desteği alabiliyor musunuz?

Bu konudaki en büyük destekçimiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu. 9 yıldır hiçbir fuarımızı es geçmedi. Desteklerini sürekli gösteriyor. Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör temsilcilerinden de destek görüyoruz. Zaten fuar bu desteklerle bu kadar büyüdü.

Bu yıl 10’uncusunu yapıyorsunuz. Geride kalan 9 yılda markalaşma ve coğrafi işaret konusunda ne kadar yol aldınız?

Yöresel ürünlere sahip çıkma konusunda ciddi bir farkındalık oluştu. 10 yıl önce coğrafi işaret almış sadece 109 tane ürünümüz varken, bugün bu rakam 446’ya ulaştı. 429 tane ürünün de coğrafi işaret başvurusu kabul edildi. Böyle bir farkındalık ortaya çıktı. Bunun yanında kaybolmaya yüz tutan ürünlerin üreticilerine cesaret verdik. Bir anlamda kırsalın belli bölümlerinde istihdam sağlandı, yerel ekonomiye destek verildi.

Coğrafi işaret almış ürünler toplumda hak ettiği ilgiyi gördü mü?

Kesinlikle gördü. Coğrafi işaret konusunda ülkemizde ve Dünya’da ciddi bir farkındalık oluştu. Yapılan araştırmalarda tüketici, coğrafi işaret almış bir ürünü, aynı ürünün coğrafi işaret almamış olanına göre yüzde 20-30daha fazla para vererek almayı tercih ediyor. Çünkü coğrafi işaretli bir ürünün, orijinal bir ürün olduğunu, içinde herhangi olumsuz bir durumun olmadığına emin oluyor. Bu yüzden hiç düşünmeden yüzde 20-30 daha fazla para vermekten imtina etmiyor.

81 ilin de katılımını beklediğinizi söylediniz. Sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla birçok il YÖREX’e büyük önem veriyor. Bu konuda sizin gözleminiz nedir?

YÖREX, Türkiye’deki tüm şehirlerle büyük bir heyecanla bekleniyor. Birçok kurum ve kuruluş, YÖREX’e katılacaklarına paydaşlarına müjde olarak veriyor. Aslında topum olarak buna ihtiyacımız da var. Çünkü fuarda ülkemizin doğusuyla, batısıyla kuzeyiyle, güneyiyle bir araya gelip birlik ve bütünlük görüntüsü veriyoruz. Bir stantta Karadeniz’i yaşarken, hemen yanında Akdeniz’i, biraz ileride Güneydoğu’yu bulabiliyoruz. Bu sinerji gerçekten çok güzel ve toplumsal yapımıza çok uygun. Bu nedenle YÖREX’e gelen herkes severek ve isteyerek, adeta koşa koşa geliyor.

YÖREX’in katılımcı profili hanfi kurum ve kuruluşlardan oluşuyor?

Tüm oda ve borsalar, kalkınma ajansları, üniversiteler, belediyeler, il özel idareleri, kooperatifler, üretici birlikleri, dernekler, vakıflar, yöresel ürün üreten ve ticaretini yapan şahıs, firma ve kuruluşlar YÖREX’te ürünlerini sergileyebiliyor.

 

COĞRAFİ İŞARET

KALİTENİN GARANTİSİDİR
 

Coğrafi işaretin tanımını yaparsak, üreticiye ve tüketiciye katkısı nedir?

Coğrafi işaret, belirli bir bölgeden kaynaklanan ürünleri tanımlayan, kalitesi, ünü veya diğer karakteristik özellikleri itibariyle coğrafi kaynağının adıyla anılan yöresel ürünleri korumaya yönelik ortak kullanılabilen bir fikri mülkiyet hakkıdır. Finike portakalı, Erzincan tulum peyniri, Manavgat susamı, Alanya avokadosu gibi. Bu anlamda YÖREX, tüketici bilincinde belirli bir kaliteye sahip yöresel ve geleneksel ürünlerin yerelden ulusala taşınabilmesi ve ekonomiye kazandırılması için bulunmaz bir fırsattır.

 

9 YILDA YAPILANLAR

Geride kalan 9 fuarın özetini çıkarırsak, YÖREX’in kazanımları neler oldu.

Bugüne kadar düzenlediğimiz 9 fuarda, 3 Bin’den fazla katılımcı ve 1 milyona yakın ziyaretçi sayılarına ulaştık. Türkiye ve KKTC’nin yöresel ürünlerinin ticarete konu edilmesine ön ayak olduk. Kurum ve kuruluşlara coğrafi işaretler hakkında ücretsiz danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunduk. Kendimiz oda ve borsalarından oluşan çalışma grubu ile Antalya’ya coğrafi işaret tescilleri kazandırdık. İlgili bakanlıklar düzeyinde lobi faaliyetlerinde bulunarak coğrafi işaretlerin gelişimi için ihtiyaçlar sunuldu. Üreticilerin, zincir market ve otellerle yüz yüze ticari bağlantılar kurmaları için ortam hazırladık. Ulusal ve uluslar arası seminerler, bilgilendirmeler, toplantılar ve eğitimler düzenledik. Kadın üreticilere kooperatifleşme eğitimleri verdik.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: