Antalya
25.09.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Torun bakmak 'Alzheimer'i önlüyor
Torun bakmak 'Alzheimer'i önlüyor

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınlarının buluşma noktası 'Mavi Ev'de konferans düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Anabilim ve Evrimsel Biyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Başıbüyük'ün Alzheimer hastalığının gelişim sürecine ilişkin verdiği konferansa katılan hasta yakınları, Alzheimer hastalığını daha yakından tanıdı.

 

ÇEVREYE UYUM SÜRECİNİN SONUCU

 

Alzheimer hastalığı ile her insanın karşılaşabileceğini dile getiren Prof. Dr. Hasan Hüseyin Başıbüyük "İnsanoğlunun yaşama süresinin artması, çevresel etkiler, nüfus artışımız ve çevreyi dönüştürebilme potansiyelimizin artması nedeniyle çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Yapmamız gereken mümkün olduğunca beslenmemizi, yaşadığımız ortamı ve ilişkilerimizi akraba türlerimiz ile birlikte getirdiğimiz doğallıkta tutabilmek. Bu sorun küresel bir sorun. İnsanoğlu bu dünyada neslini devam ettirmek istiyorsa çevreye doğaya duyarlı davranmalı" dedi.

 

SAĞLIKLI YAŞAM ALZHEİMER'I ÖNLÜYOR

 

Alzheimerdan korunmak için yapılması gerekenleri de anlatan Başıbüyük, şu önerilerde bulundu: "En önemli korunma yöntemi öncelikle sağlıklı yaşamdır. Günlük fiziksel aktivitemiz olacak, beslenmemize dikkat edeceğiz. Özellikle belirli bir yaştan sonra çok fazla yeşillik tüketmeye bitkisel ağırlıklı beslenmeye dikkat edeceğiz. Elbette protein alacağız. Ancak yaş ilerledikçe daha hafif beslenmeliyiz. Vücudumuzun yenilenmesi için uyku çok önemli, sağlıklı ve düzenli bir uyku uyuyacağız. Stressiz bir yaşam süreceğiz. İyi bir akraba ilişkimiz güldüğümüz, eğlendiğimiz bir çevreye sahip olmalıyız. Bunun yanında torun sahibi olan yaşlılarımıza da tavsiyem olacak. Torunlarımıza bakın. Böylece kendi soyumuzun ve genetik bilgimizin bir sonraki kuşağa aktarılmasına katkı sunmuş oluyoruz." (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: