Antalya
21.09.2019
A

 

Et-Yumurta ve Kuru baklagiller

Nemli ısıda pişirme: Kuşbaşı, parça et, fırın kebabı ve fırın köfte gibi en sağlıklı pişirme yöntemidir. Nemli ısıda pişirmede, su, domates veya sadece domates ilavesiyle pişirilmektedir. Yüksek ısı uygulanmaz. Buhar kaybını önlemek için, yemeklerin üzeri kapatılarak pişirilir. En sağlıklı pişirme yöntemidir.

Haşlama: Eti bol su içinde pişirme yöntemidir.Haşlama suları, çorbalarda değerlendirilebilir.

Sebze ve kuru baklagillerle yapılan yemeklerde, domates ve su ilavesi ile pişirilen etlerde besin kaybı daha az olmaktadır. Makinelerde çekilen kemiksiz etlere kıyma denir. Kıyılan etin içindeki yağ oranına göre yağlı, az yağlı veya yağsız olarak adlandırılır. Kıyma buzdolabında muhafaza edilmeli ve 1-2 gün içinde tüketilmelidir. Etlerin daha uzun süreli saklanmaları gerektiği durumlarda, birer yemeklik olacak şekilde, yağlı kâğıtlara sarılarak buzlukta birkaç hafta, derin dondurucularda daha uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Buzu çözdürülen et, fazla bekletilmemelidir. Et oda sıcaklığında veya buzdolabının normal saklama raflarında ve suyunun akmaması için, bir tabağın içinde çözdürülmelidir. Çözdürülen et tekrar dondurulmamalıdır.

Kümes Hayvanları Etleri

Tavuk, kaz ve hindi gibi kümes hayvanlarından elde edilen etlere kümes hayvanları etleri denir. En fazla tüketileni ise tavuk etidir. Koyun ve sığır gibi etlerden daha az yağ ve daha fazla protein içermektedirler. Ancak demir miktarı daha düşüktür. Kümes hayvanları etlerini pişirme yöntemleri, büyükbaş hayvan etleri ile hemen hemen aynıdır

Su Ürünleri Etleri

Balık, karides, ıstakoz ve midye gibi denizlerden ve göllerden elde edilen ürünlerin yenilebilecek kısımlarıdır. Bunların en çok tüketileni ise balıktır. Su ürünleri, iyot, fosfor ve çinko minereli ve A, K ve B vitamini kaynaklarıdır. Kaliteli protein içermektedirler. Balık eti, omega - 3 adlı yağ asitlerini içermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, bu yağın sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir. Balık kızarma şeklinde pişirildiğinde, tavadaki yağı da emdiğinden dolayı yağ oranı fazla olmaktadır. Izgara, fırın gibi yöntemlerle pişirmede ise yağ oranı daha az olmaktadır. Balığın seçiminde taze olmasına özen gösterilmelidir. Taze balığın gözleri parlak, solungaç kısımları kırmızımsı, pulları diri ve kokusuzdur. Balıkların uzun süre muhafaza etme yöntemleri, dondurma, tuzlama konserve ve kurutma şeklinde yapılmaktadır.

Et Türevleri

Etin işlenmesiyle elde edilen kavurma, salam, sosis ve sucuk gibi ürünlere Et türevleri denir. İşlenme sırasında tat ve lezzet verici çeşitli baharatlar konulabilmektedir. Uygun koşullarda elde edilmeyen ve muhafaza edilmeyen etler ve türevleri zehirlenmelere neden olabilmekte ve bu besinlerden insanlara tüberküloz, şarbon, çeşitli bağırsak parazitleri, ve kuduz gibi çeşitli hastalıklar geçebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı etlerin seçiminde çok dikkatli olunmalıdır.

Yumurta

Yumurta, oldukça yüksek oranda protein, başlıca A, D, E, ve B grubu vitaminleri olmak üzere Vitamin, demir ve çinko minerallarini içermektedir. Bu nedenlerden dolayı yumurta, sağlıklı büyüme ve gelişme açısından, özellikle çocuklar için çok değerli bir besin kaynağıdır.

 

(Devam Edecek)

Esenlikler Dilerim.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok