Antalya
19.09.2019
A

 

Henüz ikinci dakikasında öne geçip, tamamında açık ara üstün oynayıp, kalesinde neredeyse pozisyon vermediği maçtan beraberlikle ayrılmayı başardı ve evinde taraftarına yine galibiyet sevinci yaşatamadı Antalyaspor. Altı önemli eksikle Antalya’ya gelen ve bir puan şöyle dursun, tek farklı mağlubiyete sevinebilecek bir oyun ortaya koyan Kayserispor karşısında tek gol pozisyonundan iki gol yiyerek 1 puana razı olmak, maçı izleyen herkes gibi benim nezdimde de Bülent Korkmaz’ın yanlışlarından ileri geldi. Kendisinin hafta içinde yaptığı açıklamalardan sonra oldukça umutlanmıştım oysa. Geçen senenin başından bu yana oynattığı mahkum oyununu eleştirdiğimiz Bülent Hoca, adeta eleştirilerimize yanıt vererek, daha çok hücum oynatacağının sinyallerini vermiş, ‘hem oyun, hem de skora hakim olacağız’ gibi bir cümle kurmuştu. Maç boyunca, hafta içindeki söyleminin gereğini yapmaya da çalıştı aslında.

Yeni oyun kurgusu da futbol şansıyla geldi, maça neredeyse önde başladı hoca. Ekran başında 3-4 farklı bir galibiyet alabileceğimizi düşündürdü bana ilk on dakika. Tam saha pres, çoklu hücum, dikine oyun, uzun zamandır göremediğimiz bir şeydi Antalyaspor’da. Göze hoş gelen oyun olmasına vardı sahada ama topu rakip yarı sahanın ilerisine taşıyacak, gol yollarını besleyecek oyuncu sıkıntısı yaşadık. Serdar Özkan bu işi kısmen yapabilecek nitelikte. Çok iyi niyetli, çok istekli ama maalesef yeterli değil. Aatif geçen haftalara nazaran daha diri bir görüntü verdi. İleriki haftalarda daha verimli olacağını düşünüyorum ama o da takımı galibiyete taşıyabilecek düzeyde değil henüz maalesef.

Yalnız, Kayserispor o kadar vasat bir görüntü çizdi ki, özellikle hücumda yeterli verim alamadığımız oyunculara rağmen kazanabilirdik. Yine kendi bölgesinden çok farklı bir yerde oynayan Celutska verimi de bu sebepten alt seviyelerde. O bölgenin asıl sahibi olabilecek Cissokho, Tarık Çamdal ve Eren Albayrak gibi üç oyuncu varken, Celutska’yı orada oynatıp, onun yerinde de Bahadır’ı kaybetmenin mantığını anlayabilmiş değilim. Kenardaki bu üç oyuncu için hazır değil gibi bir  bahaneniz var ise hazır olmayan Aatif neden maç boyunca sahada kalıyor? Ya da neden Fredy-Serdar değişikliği için 82.dakikaya kadar bekliyoruz? Paul’u özellikle bire bir oyunda ayakta kalmasıyla, çok kolay gol pozisyonuna girebilecek çabukluğuyla çok beğeniyorum ama henüz 90 dakika oynayabilecek kadar güçlü kalamıyor sahada. Bu nedenle, ikinci yarının ortalarında oyuna alıp yorgun rakibe karşı daha verimli kullanabileceğimizi düşünüyorum. Konyaspor karşısında attığı golü hatırlayalım.  En azından 10. haftaya kadar 11de başlatıp 80.dakikaya kadar sahada tutmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.

Yukarıdaki yazdıklarımı yapmasanız da iyi kötü 1 puan alabiliyorsunuz bu ligde ama elinizde Hakan Özmert gibi bir oyuncu var ve siz tercihinizi başka bir oyuncudan yana kullanıyor ve küfreder gibi 89. dakikada oyuna alıyorsanız oyun sisteminiz de, kafanızdaki galibiyet planı da soyunma odasındaki taktik tahtadan öteye geçemiyor.

Maç sonu açıklamalar da evlere şenlik. İyi bir oyun sergilendiğini, o yüzden değişikliğe gitmediğini söyledi Hoca. Yani oyundan memnun. Skordan, gidişattan memnun. Tercihleri kendisine göre oldukça doğru ve en ufak da olsa yanlış karar/tercih görmüyor kendisinde ama bu konuda yalnız olduğuna eminim.

Ve bu maç sonrası Bülent Korkmaz için artık kum saatinin çalışmaya başladığını, başlamadıysa da başlaması gerektiğini düşünüyorum!

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok