Antalya
19.09.2019
A
RÖPORTAJ
Muratpaşa'da kültür - sanat var
Muratpaşa'da kültür - sanat var

Muratpaşa Belediyesi, kültür sanata yaptığı yatırımlar ve kültür sanat odaklı festivaller ve etkinlikleriyle öne çıkan bir belediye. Başkan Ümit Uysal ile yaptığımız söyleşide Muratpaşa'nın kültür sanat vizyonuyla ilgili ayrıcalıklı konumunu konuştuk

 

RÖPORTAJ: Mustafa KOÇ

 Antalya'yı Antalya, Muratpaşa'ı Muratpaşa yapacak temel nosyonun cilalı binalar ve betondan ziyade kültür - sanat olduğunu belirten Ümit Uysal, "Modern yapılarımız elbette olacak. Ama bizim vazgeçemeyeceğimiz, Antalya'mız için en önemli alan, kültür - sanat alanı" diye konuştu. "Muratpaşa Türkiye'nin kültür - sanat merkezlerinden biri olarak anılsın, kültürün ve sanatın Antalya markası olarak tanınsın istiyoruz. 'Muratpaşa nesiyle meşhur?' denildiğinde, 'Kültürü ve sanatıyla,; 'Muratpaşa'da ne var?' denildiğinde, 'Kültür - sanat var' diye cevap verilsin istiyoruz" diyen Uysal, "Bütün çabalarımızı bu çerçevede değerlendirebiliriz" ifadelerine yer verdi.

 

"Kültür ve sanat alanında giderek tabanın genişlediği, giderek daha çok insanın kültüre sanata önem verdiği, en nitelikli sanat aktivitelerinin Antalya'ya geldiği, Antalya'da önemli sanatçıların ara ara misafir olduğu bir ortamı geliştirerek sürdürmek istiyoruz. Önümüzdeki 5 yılla ilgili perspektifimiz bu" diyen Uysal, Muratpaşa Bianeli'nin de müjdesini verdi. Uysal, "Muratpaşa'da bianel düzenleyeceğiz. Gelecek yıl için onun çalışması içindeyiz" dedi.

 

 

Konuşmalarınızda Muratpaşa Belediyesi'nin çalışmalarını "temel belediyecilik"- "sosyal belediyecilik" temaları etrafında aktarıyorsunuz. Oysa, Muratpaşa Belediyesi, kültür sanat odaklı yatırımları ve etkinlikleriyle öne çıkan bir belediye. Bu konuyu temel alan bir söyleşi yapalım istedik. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Kültür - sanat şehri köyden ayıran şeydir. Kaldı ki köyde de kültür ve sanat vardır. Oradaki otantik değerlerimiz de önemli. Antalya'mızı Antalya, Muratpaşa'mızı Muratpaşa yapacak temel nosyon cilalı binalar ve betondan ziyade kültür ve sanattır. Modern yapılarımız elbette olacak. Onlar da insanlığın estetik birikim ve bilincinin izlerini taşırsa değerlidir. Ama bizim vazgeçemeyeceğimiz, Antalya'mız için en önemli alan kültür - sanat alanı. Bu alandaki çalışmalarımız Muratpaşa halkımızla birlikte yoğunlaşarak sürecektir.

 

Bu konudaki çalışmalarınız arasında neler var?

 

Öncelikle Muratpaşa'daki kültür - sanat etkinliklerimizin bir envanterini vermek isterim. Çünkü bunlara bir insan kaynağı ve maddi kaynak ayırıyoruz. Muratpaşa'mız Türkiye'nin en eğitimli, en nezih, sosyal barışı en yüksek, kültüre sanata değer veren insanların 55 mahallede birbirine saygıyla sevgiyle yaklaştığı bir ilçemiz. Bunun bilincinde olarak kültür - sanat odaklı yatırım ve etkinliklere öncelik verdik. farklı alanlara yönelik binlerce hemşerimizin devam ettiği çok sayıda meslek edindirme kurslarımız var. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği koroları ve daha başka korolarımız, gençlik orkestramız, tiyatro ve halk dansları topluluklarımız, resim kurslarımız, heykel atölyelerimiz var. Dini ve milli bayramlar, ulusal özel günler, anma günleri gibi günlerde düzenlediğimiz törensel etkinlikler, konserler var. Türkan Şoray Kültür Merkezi'mizi hizmete soktuk. Burada "Muratpaşa'da Sanat Var" başlığı altında A kalite bir hizmet çizgimiz var. Tüm sanat etkinliklerimiz dolu geçiyor. Başlangıçtan bu yana boş koltuğumuz neredeyse olmadı. Burada en üst düzey sanat etkilikleri düzenleniyor.

 

Ne tür etkinlikler?

 

Opera, bale, tiyatro, klasik müzik, jazz, blues, Türk müziği, genç yetenekler buluşması, özel müzik projeleri, Indie Müzik, etnik müzik, Türk Halk Müziği projeleri çerçevesinde düzenlediğimiz etkinlikler bunlar arasında yer alıyor. Sinema Gecelerimizde sinema sanatını halkımızla paylaşıyoruz. Ulusal - uluslararası saygın ve önemli sanatçıların eserlerini çeşitli sergilerle Antalyalı sanatseverlerle buluşturuyoruz. Bunlar küratörlü sergiler. Plastik sanatların farklı dalları için sanat atölyeleri düzenliyoruz. 

 

Bu etkinliklerin hedefinde neler var?

 

Bizim genel olarak nitelikli sanatı destekleyen; geniş kitlelerin, gençlerin, olgunların, çocukların sanatla uğraşmasını sağlama, uğraşmıyorsa sanatsal duyarlılığını yükseltme gibi bir perspektif çalışmamız var. Muratpaşa'da kültür sanat ve estetik, yaşamın her zaman vazgeçilmez bir parçası olarak yaşamla beraber, yaşamın içinde aksın gitsin istiyoruz. Nitelik kazanarak, taban kazanarak, çoğalarak devam etsin istiyoruz. Muratpaşa, Türkiye'nin kültür - sanat merkezlerinden biri olarak anılsın, kültürün ve sanatın Antalya markası olarak tanınsın istiyoruz. 'Muratpaşa nesiyle meşhur?' denildiğinde, 'Kültürü ve sanatıyla'; 'Muratpaşa'da ne var?' denildiğinde, 'Kültür - sanat var' diye cevap verilsin istiyoruz. Bütün çabalarımızı bu çerçevede değerlendirebiliriz.

 

5 yılınız daha var. Bu 5 yılın planını yaptınız mı?

 

Kültür ve sanat alanında giderek tabanın genişlediği, giderek daha çok insanın kültüre sanata önem verdiği, onun dışında en nitelikli sanat aktivitelerinin Antalya'ya geldiği, Antalya'da önemli sanatçıların ara ara misafir olduğu bir ortamı geliştirerek sürdürmek istiyoruz. Önümüzdeki 5 yılla ilgili perspektifimiz bu. Edebiyat günlerimiz, kültür sanat günlerimiz ekseninde, birinci kalite, kariyerli özel gösteri ve dinletileri Muratpaşa halkıyla buluşturmak şeklinde çabalarımız artarak devam edecek.

 

Antalya'ya sizin döneminizde kaç kültür merkezi kazandırıldı. Daha önce kültür sanat mekanı olarak neler vardı?

 

Adına "kültür merkezi" diyebileceğiniz çok sayıda mekân uydurmanız mümkün. Değirmenönü yerleşkesinde restore edilmiş bir bina ve bir başka yapı kültür sanat merkezi olarak bizden önce devam ediyordu. Bunların üzerine Mesleki Eğitim ve Sanat Toplulukları (MEST) kurslarımızı ekleyerek kursların hacmini yüzde 100'den daha fazla artırdık. Türkan Şoray Kültür Merkezi'ni inşa ettik. 26 Ekim 2018'den beri de faaliyette. Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi'ni hizmete sunduk. Hacı Bektaş'ta, kullanım amacına ve işlevine uygun olarak özellikle kadın, gençler ve çocuklara yönelik kurslar ve eğitim programları, Antalya Kadın Kooperatifi ile kadınların üretim gücünü ekonomiye kazandıracak projeler gerçekleştiriyoruz. Sivil toplum örgütlerinin ve sivil alanda faaliyet gösteren bireylerin ortak kullanımına açık Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri Yerleşkesi‘ni açtık. Yerleşke içinde Sivil Toplum Merkezi, İnovasyon Merkezi, Mutfak Sanatları Merkezi, Yerli Ürünler Bedesteni, Kültür ve Sanat Etkinlik Merkezi, Muratpaşa Kent Konseyi;  Ar-Ge, AB Danışma ve Proje Ofisi, faaliyetlerini sürdürmekteler. Bu arada çok önemli festivaller hayata geçirdik.

 

Hangi festivaller?

 

Çevre Festivali, Edebiyat Günleri, Kadın Kooperatifleri Festivali, Yöreler Renkler Festivali, Kaleiçi Old Town Festivali, Antalya Gitar Festivali, kent kültürümüze damga vuran festivallerimiz. Son iki festivalimiz uluslararası nitelikte. Teknoloji ve Drone Festivali, Gençlik Festivali, Sokak Hayvanları Festivali, İşçi Filmleri Festivali, Çok Kısa Filmler Festivali, Akustik Antalya, Hamsi Festivali, Amatör Spor Festivali, Rastgele Olta Balıkçılık Festivali gibi festivallerimiz de kent kültürüne önemli katkıları bulunan festivallerimiz.

 

Bunları açar mısınız? Çevre Festivali'nden başlayabiliriz...

 

Çevreci Komşu Kart Projesi ile atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlıyoruz. Çevre bilincini artırma, çocukların kalbinde  doğa sevgisi oluşturma, doğal gıdalar kullanma, organik tarım ve yerel tohum kullanımına destek verme, kirliliği önleme, atık dönüşümü, temizlik kampanyaları, ekolojik temizlik ürünleri yapımı gibi konulardaki eğitimler, atölye çalışmaları da Çevre Festivalimiz içinde yer alıyor.

 

Edebiyat Günleri içinde neler var?

 

Antalya, ona yakışan, canlı, değerli ve sürekli bir sanat ortamına sahip olmalı. Bu anlayışla başlattığımız Antalya Edebiyat Günleri 4 yaşına girdi.  Antalya’yı canlı bir edebiyat şehri yapmak istiyoruz. Öykü, şiir, roman dallarındaki edebiyat ödüllerimiz, yaratıcı yazarlık atölyesi, okur - yazar buluşmaları, panel, söyleşiler, sergiler, film gösterileri, yerel ve ulusal edebiyat temsilcilerinin buluşmaları, Edebiyat Günleri içinde yer alan etkinliklerimiz. Bunlara kitap şenliğimizi de eklemeyi düşünüyoruz.

 

Konyaaltı ve Kepez'de kitap fuarları var. Bunlara Büyükşehir'inki de eklenecek. Dördüncüye ihtiyaç var mı?

 

Bunu biz de düşündük. Spesifik alanlara yönelsek mi, çocuk kitapları alanına mı yönelsek ya da farklı sanat dallarıyla ilgili şenlikler mi düzenlesek, dedik. Bunları tartışıyoruz, henüz bir karara varmış değiliz.

 

Diğer festivaller?

 

Değirmenönü Kültür Merkezi’ndeki sanat kurslarına devam eden kursiyerlerin üretimlerini sergiledikleri, müzik ve dans kurslarına devam eden kursiyerlerin sahne aldıkları Üreten Eller Festivalimize 3 binin üzerinde kursiyer katılıyor.  Türkiye’nin dört bir yanından kadın girişimcilik kooperatifleri Kadın Kooperatifleri Festivalimiz kapsamında Antalya’da buluşuyor. Gerek piyasa gerek yaşam koşulları nedeniyle iş bulamayan ya da belli bir işte düzenli olarak çalışamayan kadınlara yönelik en iyi ekonomik modeli sunan kadın girişimcilik kooperatifleri festival kapsamında açılan stantlarda ürünlerini sergileyip satışa sunuyorlar. Türkiye’nin tüm renklerini bir araya getiren barış, dostluk ve kardeşlik festivali Yöreler Renkler Festivalimiz, Girit’ten Varto’ya, İzmir’den Urfa’ya, Rusya’dan Ukrayna’ya, Almanya’ya, Antalya’daki il hemşeri ve ülke derneklerinin kültürlerini ve yörelerini tanıtmalarına da olanak sağlıyor.

 

Kaleiçi Festivali'nde kimleri buluşturuyoruz?

 

Kaleiçi Old Town Festivali'nde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi kent merkezine sahip şehirleri buluşturuyoruz. Festivalde gerçekleştirilen etkinliklerle Kaleiçi’nin sokakları, mekanları bir festival alanı haline geliyor.

 

Gitar festivali?

 

Ahmet Kanneci’nin sanat yönetmenliğindeki festivalimizde klasik gitarın ulusal ve uluslararası ustaları müzikseverler ve geleceğin klasik gitar sanatçıları ile buluşuyor.

 

Geçmişte  birkaç yıl Antalya Resim Festivali düzenlenmiş, profesyonelinden amatörüne tüm resim meraklılarını harekete geçirmişti. Böyle bir festival düşünmez misiniz?

 

Biz resim festivali değil de bianel düşünüyoruz. Muratpaşa'da bianel düzenleyeceğiz. Gelecek yıl için onun çalışması içindeyiz.

 

Bunun için müze, galeri, müzayede sistemlerinin oturmuş olması gerekmez mi? Antalya'da ulusal - uluslararası tanınmış sanatçıların eserlerini sergileyeceğimiz sanat galerileri var mı? Benim bildiğim, bu özellikteki tek sanat galerimiz AKS'deki galeri.

 

Keşke toplumdan güçlü bir talep gelse de biz de bunun gibi 10 tane yapsak. ATSO binasındaki galeri, dediğiniz gibi çok nitelikli bir galeri, ama bianel konusunda dünyada çok farklı kategoriler var. Bunun için illa şu tür galeriler olacak diye bir şey yok. Örneğin biz Değirmenönü'nde restore edilmiş binada Picasso'nun eserlerinin de yer aldığı bir sergi açtık. Burada olduğu gibi nitelikli fuayelerde de sergi mümkündür. Türkan Şoray'ın fuayesinde geçtiğimiz yıl açtığımız sergiler, Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının sergileriydi. Dali'nin orijinal eserlerinin yer aldığı sergiyi burada açtık.

 

Sinema Geceleri demiştiniz. Sinema Geceleri içinde neler yer alıyor?

 

Biz Altın Portakal'ın kaldırılmasını kabul etmedik. 54 yıl boyunca düzenlenen Altın Portakal, bizim ulusal mucizemizdir. Ulusal ligde yoksanız, sizi uluslararası liglerde de oynatmazlar. Bunu anlayamadılar, ulusal yarışmaları kaldırdılar. Altın Portakal'ı geri dönene kadar gündemde tutmak için her ay Türk ve dünya sinemasının ustalarına saygı niteliğinde seçkilerin gösterileceği, sinema yazarlarının katılımıyla ‘sinema geceleri’ düzenleyip, Altın Portakal ödülü almış filmlerin gösterimini yaptık. Kültür merkezimize Türkan Şoray adını vermemizin bir amacı da budur. Sinema alanındaki etkinliklerimiz bu yıl da devam edecek. "Atıf Yılmaz Gecesi", "Yılmaz Güney Gecesi", "Martin Scorsese Gecesi", "Brian De Palma Gecesi" gibi adlarla düzenleyeceğimiz sinemalı günlerde, hemşerilerimizi sinema yazarlarının seçeceği filmlerden oluşan bir maraton bekliyor. Bu arada amatör film eğitimlerimiz de olacak.

 

Sizi öykü yazan, gitar çalan başkan olarak da tanıyoruz...

 

Öykü yazıyorum, müzikle uğraşıyor, gitar çalıyorum. Bunları sürdürüyorum. Bunlar bana nefes aldıran alanlar. Kendi kendime kaldığımda çalıp söylediğim anlar, bir kısa öyküyü yazıp bitirdiğim anlar, benim için en lezzetli anlar. Şu sıralarda fırsat bulabiliyor muyum? Hayır, ama kopmuyorum.  

 

Son olarak neler söyleyeceksiniz?

 

Konuştuklarımız, yaptıklarımız, öncelikle bir ekip işi. Ortada bir başarı varsa, bunda ekibimizin emeği ve katkısı büyüktür. Tüm çalışma arkadaşlarıma ürettiğimiz değerler için teşekkür ediyorum.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: