Antalya
18.09.2019
A

 

Süt ve Türevleri

Peynir Altı Suyu

Peynir üretimi yapılırken elde edilen bir yan üründür. Peynir altı suyu Whey protein olarak adlandırılır. Protein ve vitamin bakımından çok zengin bir besindir. Bebek mamaları, dondurma ve çeşitli sütlü tatlıların yapımında kullanılmaktadır.

Yoğurt

Süt’ün yoğurt mayası (laktobasillus bulgarikus, laktobasillus asidefilus) ile mayalandırılması sonucu elde edilen bir besindir. Bu organizmalar yoğurtta bulunduğu için mayalandırma işlemi bir miktar yoğurtla yapılmaktadır.

Meyveli yoğurt

Yoğurdun besin değeri hemen hemen sütle aynıdır. Biyolojik değeri yüksek ve hazmı kolaydır. Yoğurdun kan şekerini düzenleyici ve kolesterol düşürücü özelliğinin bulunduğu ve bakteri oluşumunu engelleyici özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Yoğurt, bağırsaklarda bulunan zararlı mikroorganizmaların çoğalmalarına engellemekte, çocuk ve yetişkinlerde karşılaşılan ishallerin tedavisinde yardımcı olmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda özel amaçlı yoğurtlar da üretilmektedir. Yoğurtta asit ortamı sütten daha fazla olduğu için, mikroorganizmaların üremesi daha zordur. Oda sıcaklığında 3-4 gün muhafaza edilebilir.

Çökelek

Yağı alınmış yoğurun, kaynatılıp katılaştırılması ile elde edilen bir besin maddesidir. Çökeleğin uzun süre dayanabilmesi için bol miktarda tuzlanarak muhafaza edilmektedir. Ancak, taze ve tuzsuz olanları da satın almak mümkündür.

Süt Tozu

Sütte bulunan suyun, ısı yöntemi ile uçurulması sonucu elde edilir. Süt tozunda yaklaşık % 5 oranında su bulunur ve sıcak su içerisinde kolaylıkla eriyerek süt şekline dönüşebilir. Süt tozları kuru, ışıksız ve serin yerde muhafaza edilmelidir.

Kefir

Sütün mayalandırılmasıyla elde edilen bir süt türevidir. Sütteki tüm besin maddelerini içerdiği için besin değeri oldukça yüksek olan kefir, yapısındaki mikroorganizmalardan dolayı sindirimi kolay olan kefir, çok değerli bir besin maddesi olarak kabul edilmektedir.

 

Et-Yumurta ve Kuru baklagiller

Kırmızı et, beyaz et (balık, tavuk), yumurta, mercimek, nohut, kuru fasulye ayrıca, ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar bu gruba giren besinlerdir. Yapılarında protein, demir, çinko, iyot, fosfor, magnezyum, A, D, K, ve B vitaminleri, posa, niasin ve tiamin bulunan çok önemli besinlerdir.

Et

Sığır, koyun, balık, kümes hayvanlarının (tavuk, hindi vb.) yenilebilen kısımlarına et denir.

Büyükbaş Hayvan Etleri

Sığır ve koyun gibi hayvanlardan elde edilen etlere, büyükbaş hayvan etleri denir. Genç hayvanların etleri daha yumuşaktır. Ancak etin yumuşaklığında, hayvanın yaşının yanı sıra etteki yağ oranı da etkili olmaktadır. Pişirme ile etin lezzeti artmakta ve sindirimi kolay olmaktadır

Büyükbaş hayvan etlerini pişirme yöntemleri

Kuru ısıda pişirme: Izgara ve fırında pişirme, yağsız veya altı az yağlanmış tavada ızgara, gibi kuru ısıda pişirilen yöntemlerdir. Bu yöntemlerde çok yüksek ısıda pişirmek, etin dış kısmının yanmasına, su kaybına ve dolayısıyla ette besin kaybına neden olmaktadır.

Yağda kızartma: Genellikle kıyılıp ve yoğrulup köfte haline getirilen etin, tavada yağ içinde kızartarak pişirme yöntemidir. Bu yöntemde yağın fazla kızgın olması, etin dış yüzeyinin katılaşarak iç yüzeyine ısı geçirmesini güçleştirir ve et sertleşir.

 

(Devam Edecek)

Esenlikler Dilerim.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok