Antalya
18.09.2019
A

 

Geçen gün, İYİ Parti için inanmışlar-ikna edilmişler demiştik. Daha doğrusu İl Başkanı Ahmet Aydın bana, bende size aktarmıştım bu tanımlamayı.  Yazımız muhalifler tarafından beğenilmedi. Hatta, gazeteciliğimi dahi masaya yatırdılar. Zaten bizim mesleğin kaderidir bu. Yazdığınız haberde/köşede kimileri tarafından mükemmel gazeteci, kimileri tarafındansa satılık kalem ilan edilirsiniz! Neyse oralara fazla girmeyeceğim…

Gelelim köşe yazıma itiraz edenlere. Baştan söyleyeyim. Köşe yazılarımda herkese yer var. Kimse ne bir eksik ne de bir fazla. Yazdığım yazının muhatabından ses geliyorsa o sese de kulak veririm. Objektif gazetecilik de bunu gerektirir zaten. Yoksa yaptığınız kalemşörlük olur.

İYİ Parti Antalya İl Başkanlığı’na kayyum atanması için başvuru yapan avukat Rıdvan Yıldız. Yazımda, “Kayyum demek, AKP demek. Kayyum istemek demek, hainlik demek” sözlerime alınan da Rıdvan Yıldız. İki gün boyunca telefonda bol bol sohbet ettik. Yıldız, il başkanı Ahmet Aydın’ın 45 gündür illegal olarak koltuğu işgal ettiğini söylüyor.   

Genel Merkez’e durumu iletip iletmediklerimi sorduğum Yıldız, “Meral hanımın etrafı kuşatılmış durumda. Hareket edemiyor. Ahmet Aydın da Koray Aydın’ın adamı. O ne derse onu yapıyor. Dolayısıyla Genel Merkez’e ulaşamıyoruz” cevabını verdi.  Yani soruna genel merkezden de çözüm bulunamıyor; Yıldız’a göre.  

Yıldız, kayyum savunmasını ise şöyle yapıyor: “Partimiz için hayırlı ve uğurlu olsun. Demokrasi işleyiş hiçbir kurum ve kuruluşta kesintiye uğratılamaz. Parti organlarımızda Türkiye çapında yaşanan işleyişsizlik, keyfi ve kişisel uygulamalar, ben yaptım oldu zihniyeti ve zafiyetlere, partimize yakışmayan yapılan haksızlıklara, rezilliklere, kepazeliklere, nobranlıklara dur deme zamanı. Partimize sahip çıkma zamanı. Sayın Genel Başkanımızın, partimizin ve bizlere canı gönülden destek veren gönüldaşlarımızın güvenini ve emeklerini boşa çıkarmayacağız. İtibarımızı, onurumuzu, duruşumuzu muhafaza edeceğiz. Bu onurlu bir cesurlar hareketidir. Kötü niyetli kişilerce zafiyete uğratılan parti içi demokrasimizin ve hukukumuzun yeniden inşası ve eleştiri kültürünün, kişisel onur ve nezaketin tüm kadrolarımıza yeniden kazandırılması, tüm parti organlarımızın işlerlik kazanması için bu zorunluluk haline gelmiştir. Antalya 13 sıradan milletvekili adayı olmama rağmen üye olarak kaydın görünmediğinden genel merkezde genel sekreterimiz sayın Cihan Paçacı beyin talimatları ile üye kayıdimiz genel merkezde yapılarak Il başkanlığımıza gönderilmesine rağmen üye olarak görünmemekteyim oysaki konyaaltı ilçe başkanımız sayın Av Serap hanıma il başkanımız Ahmet Aydın bey üye formumun fotokopisini çekerek telefon aracılığı ile bakin önal bey sizi genel merkeze şikayet etmiş bizi üye yapmiyorlar diye telefonda serap hanıma söylediği üyelik formunun ne hikmetse ne il de nede ilçe de bulunmamasını yadırgamamak elde değil”

 

Köşe yazıma itiraz eden bir diğer İYİ Partili Çiğdem Baysal ise itirazını şu cümlelerle anlatıyor: “Kayyum talep etmek çözümsüz kalındığı noktada hukuki ve demokratik bir haktır. Sadece Antalya değil bir çok il kayyum talebinde bulundu. Mhp de aynı sorunları yaşadığı için iyi partiyi kuranlar şimdi kendi kurdukları partide aynı biatçı, baskıcı, ben böyle istedimci politikayı uyguluyorlar. Yazınızda belirttiğiniz yöntemlerin kullanılmasına rağmen genel merkez üç maymunu oynuyor. Haliyle emek veren partililere de hukuki yol açılmış oluyor. Dayanağı nedir biliyor musunuz? Siyasi partiler Kanununa ve tüzüğe aykırı olarak ısrarla atama usulüne devam ediyorlar. Tamam etsinler de Atama ile il veya ilçe başkanlığı bir defa atamadan sonra yok hükmündedir. Atanan başkan süresinde Kongre yapamıyorsa yetkisizdir. Yani Şuan Antalya'da iyi partinin il-ilçe başkanları yetkisiz. Onların kurduğu yönetimler yetkisiz. İmza attıkları her evrak geçersiz. Hatta bu haliyle Hükümet istese İyi partinin Belediye Başkanlarını meclis üyeliklerini bile iptal edebilir. Zira listeler yetkisiz kişilerin imzası ile YSK ya verildi. Kayyum talebi partilinin iyi partiye bir iyiliğidir. Hukuksuz teşkilatlanmaların hukuka uygunluğunu sağlamasıdır. Böylesi bir hukuki ve demokratik hakkı nasıl acizlik ve hainlik olarak niteleyebiliyorsunuz aklım almadı. Hem hainlik nedir? Neye hainlik yapılmıştır? Iyi parti Kayyum talebinde bulunanın karnını mı doyuruyor ki! hainlik olsun. Hainlik ve acizlik kısmını hiç anlamadım yakışmamış. Ayrıca hukuken bilmediğiniz şey KAYYUMUN, AK PARTIDEN BİRİ OLACAGI DÜŞÜNCESİ. Kayyumun kim olacağını dilekçe de ismini belirtirsiniz. Iyi parti icin istenen Kayyum talebinde de iyi partili isimler belirtilerek Kayyum olarak atanması talep edilmiştir. İnananlar -ikna edilenler kısmı gerçekten düşündürücü... Şimdi Akşener Kaostan besleniyor diyen il başkanı Ahmet Aydın inanlardan!! Kayyum talebinde bulunarak partiyi hukukileştirmeye çalışan il başkan yardımcısı Av. Rıdvan Yıldız ikna edilenlerden!! Öyle mi? İlginç... Son olarak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Yok şubatta zaten kongre olacak beyanları lafı güzaf. Bu partide Kayyum atanmadan Kongre falan yapılmaz. Kaç defa yapılacak denildi yapılmadı. En son seçimlerden hemen sonra 1 Nisanda kongreye gidiyoruz dedi sn Akşener. Ne oldu gidildi mi? Gidilmez. Çünkü kendinden olanları sadece atamayla getirebilirler.”

İYİ Partili muhalifler partide illegal iş yapıldığını, Ahmet Aydın’ın il başkanlığının geçersiz olduğunu savunuyor. Kayyum gelir mi bilmem ama İYİ Parti’deki bu kaos kongreye kadar sürecek gibi görünüyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok