Antalya
13.09.2019
A
GÜNCEL , EKONOMİ
Esnaf kredisi Meclis gündeminde
Esnaf kredisi Meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, esnafa kullandırılan indirimli kredilerde faiz oranının yüzde 5’ten yüzde 8’e çıkarılması ve geri ödemelerdeki taksit aralığının 3 aya indirilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Çetin Osman  Budak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, "Esnafa kullandırılan indirimli kredilerde faiz oranının yüzde 5’ten yüzde 8’e yükseltilmesi uygulamasından vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?" ifadelerine yer verdi. 

ESNAF İCRA TEHDİDİ ALTINDA

Albayrak'a, “Esnafın içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkış için bir eylem planınız var mıdır? Esnaf kredileri geri ödemelerinde 6 ay olan taksit aralığının 3 aya indirilmesi uygulamasından vaz geçmeyi düşünüyor musunuz?  Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilerde genel takibe düşme oranı nedir? Bu oranın kimi bölgelerde yüzde 40-50 bandında olduğu iddiaları doğru mudur? 5-Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin kullandırdığı kredilerin takibe düşme oranlarının il bazında dağılımı nedir? Antalya ili ve ilçelerinde takibe düşen esnaf kredisi oranları nedir?” sorularını da yönelten Budak,  "Son 5 yılda 450 binden fazla esnaf kepenk kapattı. Seçim bölgesi Antalya’da yaptığı incelemelerde, bazı Esnaf Kkfalet Kooperatiflerinde, takibe düşen kredi oranı yüzde 40-50’leri aştı. İçinde bulunduğumuz 2019 yılı içinde bu istatistikte kaygı verici artışlar dikkat çekmektedir. Ekonomik güçlük içinde olan esnaf, kamuya ve bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanırken, kapısına kilit vurmak zorunda kalmaktadır. Her şeye rağmen çalışmayı sürdüren esnaf ise icra tehdidi ile boğulmaktadır” diye konuştu.  Mustafa KOÇ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: