Antalya
11.09.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Suya zam geliyor
Suya zam geliyor

Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı olağan meclisi Muhittin Böcek'in başkanlığında toplandı. Toplantıya, ASAT'ın su ve hizmet tarifelerinin yeniden belirlenmesine yönelik önerisi damga vurdu

Meclis Çalışma Yönetmeliği'nin 11. maddesi  çerçevesinde ASAT Abone İşleri Daire Başkanlığı'nın, su satış tarifesi, içme suyu tarifesi, kaynak suyu ve arıtılmış su tarifesi, atık su tarifesi, hizmet teminatlar ve yatırımlar tarifesi ücretlerinin yeniden değerlendirilmesine yönelik teklif yazısı Meclis gündemine eklendi. ASAT'ın su, atık su ve hizmet tarifeleriyle ilgili teklif yazısı Cuma günü yapılacak devam meclisinde ele alınarak karara bağlanacak.

BOĞAÇAY TARTIŞMASI

Eylül Meclisi'nin gündem dışı konuşmalar bölümünde AK Parti grup sözcüsü Nafiz Tanır, Boğaçay konusunu gündeme getirerek, Başkan Böcek'e Boğaçay'da yapılacak temizliğin maliyetini, bu maliyetin bütçenin hangi kısmından karşılandığını, burada nasıl bir çalışma yapılacağını sordu.  Böcek'in "Boğaçıy'daki sorunla ilgili referanduma değil, bilime başvurulacak" sözlerini hatırlatan Nafiz Tanır, Boğaçay Projesinde imzası olan bilim insanlarının görüşünün de dikkate alınmasını isteyerek,  "Şu anda bir bilim kurulu oluşturulduğu söylendi. Projede imzası bulunan bilim insanlarıyla, oluşturulan bilim kurulunda yer alan isimler arasında diyalog sağlanmasını öneriyor; buradan çıkacak sonucun kamuoyuyla paylaşılmasını diliyoruz. Kimsenin de bu konuda rol çalmamasını, rol model olmamasını, konuyu speküle etmemesini, kararı bilimin vermesini istiyoruz" dedi. 

34 SANTİM ÖNGÖRÜLDÜ 1,5 METRE OLDU

Böcek, Boğaçay'daki sorunla ilgili bilgi vermesi için teknik danışmanı Cem Oğuz'a söz verdi. Boğaçay Projesi'nde denizin içeriye alınmasından vazgeçildiği için özellikle kurak mevsimlerde proje bölgesinin durağan bir gölet haline geleceğini belirten Cem Oğuz, şöyle konuştu: "Bunun getireceği problemler proje revizyonu yapılmadığı için öngörülmemiş. Bu nedenle haziran ayından itibaren durağan su oluştu, gölette hızla sucul bitkiler oluştu. Projede 2,5 metre derinliğindeki kanalda 34 santimetrelik rusubat birikimi öngörülmekteydi. Haziran ayında sorunlar ortaya çıkınca ölçüm yaptık, burada ortalama 1,5 metrelik rusubat biriktiğini gördük. Bu durum sonrasında başkanımızın emriyle ilgili 6 meslek odasının ve üç üniversitemizin Kıyı Liman Mühendisliği bölümünden 3 hocamızın yer aldığı bir bilim kurulu oluşturduk. Sayın Tanır'ın sözünü ettiği proje grubunda yer alan isimleri de davet ettik. Sonuçta, fiziksel müdahalenin gerektiği ortaya çıktı. Öncelikle sucul bitkileri almamız gerekiyor, ama onlar da aldıkça yeniden çıkıyor. Buradan, ya biyolojik ya da kimyasal mücadele olmak üzere iki alternatif ortaya çıktı. Burada birçok canlı, birçok balık türü, kaplumbağalar, kurbağalar yaşıyor, kimyasal mücadele o nedenle verilemez. Biyolojik mücadele için her yıl suya bakteriler atılarak sucul bitkilerin oluşumunun engellenmesi öngörülüyor."

ÖNERİ İSTEDİK 1,5 AYDIR GELMEDİ

Projede, biriken 34 santimetrelik rusubatın 2 yılda bir temizlenmesinin öngörüldüğünü,  birikmiş olan 1,5 metre rusubatın, bir kamyonun 15 metreküp aldığı farz edildiğinde 15 bin kamyon rusubat demek olduğunu belirten Cem Oğuz, "Bunları taşıyıp kıyıyı beslemek gerekiyor. Bilim insanlarının öngörüsü, haznede biriken rusubat kıyıyı besleyemediği için, dalgaların aşındırmasıyla Konyaaltı kıyılarının kaybolma riskinin olduğu şeklinde. Uydu fotoğrafları aracılığı ile bunu ölçümlemeye başladık. Önümüzdeki günlerde paryalaşacağız" diye konuştu. Proje müelliflerinden, gelinen bu noktayla ilgili çözüm önerisi istediklerini belirten Oğuz, 1,5 aydır bu cevabın gelmediğini söyledi.

BANKAYA KOYSANIZ 50 MİLYON GELİRİ OLUR

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Tanır'a cevaben yaptığı konuşmada, Konyaaltı Sahili ve Boğaçay'ın Büyükşehir Belediyesi'ne yıllık 10 milyon 780 bin liralık maliyeti olduğunu belirterek,  "Sahile 131 milyon lira para yatırıldı. Yapılan ihalelerde güvenlik, çöp - temizlik hizmetleri, park - bahçe bakımları Büyükşehir Belediyesi'ne yazılmış. Yüklenici firmanın o sahilde 1 kuruş parası yok. Bunlar sizin paranız. Antalya bu nedenle 6 milyonun üzerindeki borçla Türkiye'nin 5'inci borçlu belediyesi. Konyaaltı Sahil Projesi'nin maliyeti olan 254 milyon lirayı bankaya koysanız, 50 milyon geliri olur" ifadelerine yer verdi.

SİT ALANINDA MI DEĞİL Mİ?

Meclis gündeminin 9 ve 10. maddeleri çerçevesinde Döşemealtı Yağca Mahallesi'nde bulunan 190 dönümlük alanın rekreasyon alanından spor amaçlı turizm alanına dönüştürülmesiyle ilgili 1/25 ve 1/5 binlik nazım imar planı değişikliği yapılması konusu tartışmalara neden oldu. AK Parti grubu adına konuşan İmar Komisyonu üyesi Ali Çetin, alanın Kırkgöz Su kaynaklarının bulunduğunu, 1. derece sit alanı içinde kalması nedeniyle DSİ'nin yapılaşmayla ilgili olumsuz kararının olduğunu belirterek, olumsuz oy kullanacaklarını söyledi. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, aksini iddia ederek, söz konusu alanın Kırkgöz Su Kaynaklarıyla ilgili 500 dönümlük sit alanı içinde olmadığını, Çetin'in itirazının yanlış bilgiye dayalı olduğunu söyledi. Tartışmaların ardından alanın spor amaçlı turizm alanına dönüştürülmesi, AK Parti ve MHP gruplarının ret, diğer grupların kabul oylarıyla, oy çokluğuyla Meclisten geçti.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: