Antalya
09.09.2019
A
GÜNDEM , POLİTİKA
CHP'de 96. yıl coşkusu
CHP'de 96. yıl coşkusu

CHP'nin 96. kuruluş yıldönümü etkinlikleri Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu'nda düzenlenen programla başladı.

 CHP eski genel başkanları Altan Öymen, Murat Karayalçın; CHP İl ve İlçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları yöneticileri, CHP Antalya Milletvekilleri, eski milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Atatürk'ün "Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi" sözünü hatırlatarak,  "CHP'liler olarak omuzlarımızdaki tarihi sorumluluğun farkındayız. Büyük önderimiz dediği ve bizlere emanet ettiği eserleri ilelebet yaşatacağız" dedi.

CHP ATATÜRK'ÜN PARTİSİDİR

"Bugün burada, bir büyük onuru, bir büyük mutluluğu ve bir büyük kıvancı paylaşmak üzere bir aradayız. Partimizin 96. yaş gününü kutluyoruz. Aslında Partimizin ilk Kurultayı kabul edilen Sivas Kongresinden yola çıktığımız düşünülürse 100'üncü yaşımız da diyebiliriz" ifadelerini kullanan Ahmet Kumbul, "Emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü olan Kuvayi Millîye ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin temeliyle kurulan partidir bizim partimiz. Halkına güvenip ulusal kurtuluş savaşını başlatan, hilafeti kaldıran, laik hukuk devletini kuran, eşit ve özgür bireylerin yaşadığı, tam bağımsız Türkiye için yaşamını ortaya koyan, temelinde ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık hedefi yatan kurucu ilkelerimiz Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve Devrimcilik ilkelerini, yani 6 Ok'u, laik Cumhuriyet yapılanmasının, çağdaşlaşma hedefinin, aydınlanma devriminin sürekliliğinin ifadesi olarak belirleyen, ilk genel başkanımız, değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün partisidir Cumhuriyet Halk Partisi" diye konuştu.

DİRENEN PARTİLİLERİMİ SELAMLIYORUM

Atatürk'le birlikte CHP genel başkanları olarak İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Necdet Calp, Aydın Güven Gürkan, Erdal İnönü, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun isimlerini sayan Kumbul, "Başta Kurucu Genel Başkanımız, değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş'un, kuruluşun, devrimin partisi Cumhuriyet Halk Partisi'ne emeği geçen, üyesinden genel başkanına herkesin önünde saygı ile eğiliyorum. Ömrümün en önemli ve onurlu görevi olan, ömür boyu şeref madalyası olarak taşıyacağım il başkanlığı dönemimde iki eski genel başkanımızı kentimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ediyor, her türlü baskı ve yıldırma politikasına karşı direnen, atamızın emanetine sahip çıkan partililerimi saygı ve minnetle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

NE YAPARLARSA YAPSINLAR KORKUTAMAZLAR

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 yılın üzerinde hapis cezasına çarptırılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yalnız olmadığını vurgulayan Kumbul şöyle konuştu: "Canan Kaftancıoğlu üzerinden hepimize, her birimize mesaj vermeye çalışıyorlar. Ama şunu bilsinler ki Cumhuriyet, demokrasi, adalet, hukuk ve laiklik için bu ülkede mücadele eden, bugün Kaftancıoğlu, yarın bir başkası, kim olursa olsun yanında olmaya devam edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar bizi korkutamayacak, sindiremeyecekler; mücadelemiz büyüyerek devam edecek. Bugün Canan Hanım'a o cezayı verenler yarın bizlere de verirse, yerimize geçen arkadaşlarımız bu koltukları daha da hakkını vererek dolduracaktır." 

ÖYMEN 'KURULUŞ HAFTASI' ÖNERDİ

Kumbul'un konuşmasının ardından Halk TV Yayın Koordinatörü Serhan Asker'in moderatörlüğünü üstlendiği, CHP eski genel başkanları Altan Öymen ve Murat Karayaçın'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kuruluştan Günümüze CHP" paneli yapıldı. Konuşmasının ilk bölümünde çocukluk yılları olan 1930'lu yıllar ve Atatürk'le ilgili anılarını aktaran Altan Öymen, Atatürk'ün, 1927 Kongresindeki, “İlk genel kongremiz Sivas’ta yapılmıştır. (...) Bugün açılışı ile iftihar ettiğimiz büyük kongremiz Sivas Kongresi’nden sonra teşkilatımızın ikinci büyük kongresi oluyor” sözlerine atıfta bulunarak, "İl başkanımızın dediği gibi bu yılı 100. kuruluş yıldönümü olarak da ele alabiliriz. Bundan sonra 4 - 9 Eylül tarihlerini kuruluş haftası olarak kutlayabiliriz. Bunu bir öneri olarak da alabilirsiniz" dedi.

CHP CUMHURİYETÇİ - SOLCU BİR PARTİ

CHP - SHP birleşmesinde imzası olan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) eski genel başkanı Murat Karayalçın konuşmasında Atatürk ve İnönü'nün "hesaplı cüret" anlayışına dayalı dış politikasına vurgu yaparak, birçok halk girdiği savaşlar sonunda yok olup giderken, Türkiye Cumhuriyeti'nin ayakta kalmasının bu anlayışa dayandığını söyledi. Karayalçın'ın vurguda bulunduğu bir başka nokta, CHP'nin solculuğu oldu. CHP'nin iki kimliği olduğunu söyleyen Karayalçın, "Bir yanımızla Cumhuriyetçiyiz, diğer yanımızla solcuyuz. Sosyal demokratız. İkisini de eş zamanlı olarak kıvançla taşımak zorundayız" ifadelerine yer verdi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: