Antalya
07.09.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Karamıklı milli park olsun
Karamıklı milli park olsun

İbradı ilçesinde bir maden şirketinin ÇED raporu alınmaksızın mermer ocağı açmak için çalışma başlatmasına bölge sakinleri tepki gösterdi. İbradı Belediyesi eylül ayı meclis toplantısını, bölgede kurulan çadırda yaparak mermer ocağı kararına tepki gösterdi.

 İbradı'nın sedir ormanlarıyla ünlü Sülek Yaylası'nın Karamıklı mevkiinde bir maden şirketinin ÇED raporu almaksızın mermer ocağı açma çalışması başlatmasına bölge sakinlerinin başlattığı nöbet devam ediyor. İbradı Belediyesi eylül ayı meclis toplantısını, bölgede kurulan çadırda yaparak mermer ocağı kararına tepki gösterdi. Meclis toplantısında mermer ocağı açılması düşünülen bölgenin milli park ilan edilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunulması kararı alındı. Karar CHP'li ve Ak Partili üyelerin oybirliğiyle alındı.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ

Toplantı gündeminin 2. maddesi çerçevesinde Karamıklı bölgesinin İbradı - Beyşehir yolunun kuzeyinde bulunan ve mermer ocağı açılması düşünülen bölümlerinin milli park ilan edilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılması konusundaki başkanlık önerisi ele alındı. Konuyu başkanlık önerisi olarak daha önce Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ilettiklerini, ancak kabul edilmediğini belirten İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, "Burada bizim tespit ettiğimiz 28 nokta var. Karamıklı'da ocak açılması durumunda Enelli Dağı'na kadar sayısız ocak açılacak demektir. İbradı'nın su kaynaklarının, endemik bitkilerin, asırlık sedirlerin bulunduğu bölgede buna izin vermeyeceğiz. İbradı halkıyla mücadelemizi başlattık. Meclisimizi burada toplayarak sesimizi bir kez daha duyuruyoruz" dedi.

 

YÖRE ÖZEL KORUMA ALANI

Bölgenin UNESCO Dünya Miras Listesi Türkiye Birimi tarafından yapılan iki yıllık değerlendirmelerle hazırlanan "Aday Doğal Alan" önerileri listesinde ön plana çıktığını;  Milli Parklar ve bazı kurumlar tarafından hazırlanan bioçeşitlilik raporlarına göre yörenin özel korumalı alanı kabul edildiğini belirten Küçükkuru, "İlginç olan ülkemizde kardelen sökümünün yasaklanmasına rağmen bizim Kardelen Festivali düzenlediğimiz yerde böyle bir girişimde bulunulmasıdır. Yöremizde bundan sonra açılacak mermer ve taş ocakları öncelikle ilçemizin içme su kaynağını kirletecek, hava kirliliğine sebep olacak, dağ keçileri ve yılkı atlarının doğal yaşamlarını tahrip edecektir. Endemik bitkileri zarar verecek ve yörede yapılacak arıcılık ve hayvancılık faaliyetlerini olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.

 

OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

İbradı - Beyşehir yolunun aşağı bölümlerinde tarım arazilerinin bulunduğunu, bu arazilerin kullanımının devam edeceğini belirten Küçükkuru, "Yolun kuzey kısmında bulunan, sedir ormanlarıyla kaplı bölgenin milli park olması talebiyle Doğa Korum ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına karar vereceğiz" dedi. Küçükkuru'nun önerisi yarısı Ak Partililerden oluşan İbradı Belediye Meclis Üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

 

SU SIKINTISI YAŞANACAK

Toplantıya CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Rafet Zeybek ve çok sayıda vatandaş takip etti. Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Rafet Zeybek, bölgenin milli park ilan edilmesi için başlatılacak çalışmalara destek verdiklerini söyledi. Mermer ocaklarının İbradı'nın yaylaları ve dağlarında geri dönüşü olmayan bir tahribata yol açacağını söyleyen Zeybek, "Mermer ocaklarının açılmasının planlandığı alandaki yabani hayvan ve birçok endemik bitki türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Mermer ocağı sebebiyle sedir ağaçları başta olmak üzere çok sayıda ağaç zarar görecektir. İbradı'nın su kaynaklarını barındıran bölgede mermer ocağı açılması durumunda bütün bir ilçe su sıkıntısı yaşayacaktır. Bölgenin Yörüklerin göç yolunda bulunması yaşayan kadim bir kültürü de olumsuz etkileyecektir" dedi.

 

VERİLEN RUHSAT HUKUKSUZ

Karamıklı bölgesindeki mermer ocağı projesiyle ilgili Antalya Valiliği'nin tarafından verilen "ÇED Gerekli Değildir" kararının iptali için İbradı Belediyesi tarafından açılan davanın reddedilmesinin ardından, belediye adına avukat Münip Ermiş tarafından Antalya 3. İdare Mahkemesi’ne dava açılmış; "ÇED Gerekli Değildir" kararıyla ilgili yürütmenin durdurması ve projenin iptali istenmişti.  Münip Ermiş, Antalya Valiliği tarafından mermer ocağı firmasına verilen "ÇED Gerekli Değildir" kararının hukuksuz olduğunu belirterek, “Yönetmeliğe göre Antalya Valiliği 25 hektarın üzerindeki yerlere ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veremez. Karamıklı'daki ruhsat alanı 250 hektar civarında. Firma, bu alanı 25 hektarın altında göstererek bu raporu almış. Dolayısıyla verilen ruhsat hukuksuz. Yeniden ÇED için inceleme yapılması gerekiyor. Alınan tüm kararlar bu anlamda hukuksuz" ifadelerine yer verdi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: