Antalya
05.09.2019
A

 

Süper Lig’in zorlu sayılabilecek deplasmanlarından biri olan Konya’dan 2-2’lik skor ve 1 puan ile döndü Antalyaspor. Konyaspor ile oynadığı son maçlarda gerek iç, gerekse dış sahada oldukça zorlandığını düşünürsek, alınan 1 puanının önemini anlamlandırmak daha kolay olacaktır.

Kadrolar açıklandığında bir çoğumuzu şaşırtan bir detayla karşılaştık. Denizlispor maçında da devre arasından sonra oyundan alınan Hakan Özmert’in kadroda olmaması, yine geçen hafta onun yerine oyuna girip penaltı kaçıran ve her haliyle hazır olmadığını belli eden Aatıf’ın ilk 11’de başlaması herkesi olduğu kadar beni de fazlasıyla tedirgin etti. Bülent Korkmaz’ın, daha çok savunma ve ayağa pas oyununu benimseyen takımının beyni sayılacak oyuncusunu neden 11’de başlatmadığı, ilerleyen dakikalarda neden oyuna almadığını maçın bitiş düdüğünden bu yana düşünüyorum, mantıklı bir cevap bulamıyorum. Hakan’ın oynamasına engel bir durum olduğuna dair bir açıklama da duymuş değiliz. Umarım kişisel bir problem bu durumun sebebi değildir.

Hakan gibi bir futbolcunuz varsa, onun alternatifini buldunuz ya da kendisini göbekte düşünmediğiniz bir oyun planına döndüyseniz, iki ayağını da rahatça kullanan, sahada en fazla mücadele etmeye çalışan böyle bir oyuncuyu aksayan bölgelerde rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Mesela Serdar Özkan’dan daha iyi çalım atar, dikine daha iyi kat eder ve çok daha etkili ve isabetli şut atar. Bir başka örnek gerekirse, 40 maçta henüz gol ve asist üretemeyen Doğukan’ın yerini rahatlıkla alır. En az onun kadar mücadele edeceğine adım gibi emin olduğum gibi, fazlasıyla da skor üreteceğine rahatlıkla kefil olurum. Hakan gibi bir oyuncunuz varsa oynatmalısınız. Aksi, hem sizin hem takımın başını ağrıtır!

Yeni transfer Blanco’yu da izleme şansımız oldu. Skora katkı veremedi ama pas tercihleri ve son vuruşları kaliteliymiş izlenimi verdi.  İlerleyen haftalarda daha çok verimli olacağını düşünüyorum.

Yukarıda verimsizliğinden bahsettiğim Doğukan’ın acilen kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. 40 maçta sıfır üretim bir hücum oyuncusu için faciadır. Her ne kadar asıl mevkisinde oynamadığı söylense de, 40 maç boyunca kaleci oynasa skor üretirdi o bölgede. Gerekirse psikolojik destek almalı ve kendisinden bekleneni vermelidir.

Geçen seneden bu yana süre alan bir diğer genç arkadaşım Bahadır da kendisine verilen bu şansı daha iyi değerlendirmeli. Tıpkı Paul Mukairu gibi. Konyaspor maçında 2-1 mağlupken 78’de Doğukan’ın yerine oyuna giren Paul, 84’de 2-2lik eşitliği ve 1 puanı getiren golü atarak kendisine güvenenlerin güvenini boşa çıkarmadı. Bir de henüz teyit edemediğim ama gerçek olmasını yürekten dilediğim bir bilgi var ki, doğru ise Paul’un Konyaspor’a attığı golden çok daha fiyakalı bir gol olmuş. Habere göre, Paul Konyaspor’a attığı gol nedeniyle kazandığı ilk primle alt yapıda birlikte oynadığı arkadaşlarına krampon almış. Büyük futbolcuların büyük karakterli olanı daha çok sevilir, benimsenir. Paul da bu golleriyle şimdiden Antalyaspor taraftarının gönlünü fethetti. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok