Antalya
03.09.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Zeybek'ten Adli Yıl açıklaması
Zeybek'ten Adli Yıl açıklaması

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Adli Yıl Açılışıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Adında 'Adalet' olan bir partinin iktidarında Türkiye’de adaletin bu kadar sorgulanır olması trajikomiktir" ifadelerini kullandı.

 15 Temmuz Darbe girişimini milat olarak alan ve öncesinde yargıyı bir cemaatin oyun alanına çeviren siyasi iktidarın “kandırıldık, aldatıldık” sözlerinden daha fazla özeleştiri yapması gerektiğini belirten Zeybek, “2010 referandumu ile demokrasi adına yargıyı FETÖ’ye teslim edenler, kumpas davalarının sözde savcıları, o günleri sizler unutsanız da tarih unutmayacaktır” dedi. "Demokratik tepki ortaya koyarak Beştepe’deki açılışa katılmayan ve ilkeli duruş sergileyen baroları selamladığını" belirten Zeybek,  “Siyasi ve bürokratik safhalarla hazırlanan yargı reformu toplumun beklentilerini karşılamaya hazır değildir. Yargı sistemimizin çözüm bekleyen sayısız sorunu için muhalefetin ve toplumun önerilerinin dikkate alınması elzemdir.”

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİLMELİ

Adalet yoksa barış, huzur, istikrar ve kalkınmanın da olmayacağını belirten CHP’li Zeybek, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini; siyasi iktidar dahil, hiç kimsenin veya zümrenin hukukun üstünlüğünden muaf olmadığını belirtti. Kuvvetler ayrılığına vurgu yapan Zeybek, “Yasama, Yürütme ve Yargı’nın kendi görev ve sorumlulukları yasalar tarafından belirlenmiştir, hem yürütme erki, hem yasama hem de yargı erki olarak kendini dev aynasında görenler, topluma en büyük kötülüğü yapanlardır” dedi. Zeybek, yeni adli yılda görev alacak tüm hakim, savcı, avukat ve yargı çalışanlarına başarılar diledi.    Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: