Antalya
03.09.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Tuzu kokmuşlara inat mücadeleye devam
Tuzu kokmuşlara inat mücadeleye devam

Saraydaki adli yıl açılışına katılmayan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, TBB Başkanı Feyzioğlu’nun ‘tuzu kuru barolar’ suçlamasına gönderme yaparak, “Tuzumuz kuru olmasa da, tuzu kokmuşlara inat mücadeleye devam edeceğiz” dedi

Beştepe’de yapılan ‘adli yıl’ açılışına katılmayan baroların başında gelen Antalya Barosu, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Büstüne çelenk bıraktı. Burada açıklama yapan Baro Başkanı Polat Balkan ‘mücadeleye devam’ mesajı verdi. Adaleti, demokrasiyi ve hukuk devletini savunan avukat, savcı, yargıç ve bütün adalet emekçilerinin yeni adli yılını kutlayan Balkan, “Hukuk devletinden fersah fersah uzaklaşıldığı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin şeklen bile umursanmadığı, yargının bağımsız ve tarafsızmış gibi bile davranamadığı bir adli yılı geride bıraktık” ifadelerini kullandı.

AVUKATLAR ARANARAK GİRİYOR

Yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden ve yurttaşların hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatların adliyelere aranarak girebildiklerinin hatırlatan Polat Balkan, “Müvekkillerine/müvekkil adaylarına ilişkin bilgi edinmekte, sorgu yapmakta bile çeşitli engellerle karşılaşıyorlar. Kısıtlı alan uygulaması ‘avukatlara kısıtlı alan/avukatlardan arındırılmış bölge’ olarak uygulanıyor. Avukatlar hiçbir çağdaş, demokratik hukuk devletinde düşünülemeyecek ve kabul edilemeyecek gerekçelerle cezaevlerine konuyor, katlediliyor, intihara sürükleniyor, işkence görüyor ve işkencecilerin soruşturul(a)mıyor” dedi.

CEZAEVİNDE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR

Avukatların ekonomik ve mesleki sorunlarına hiçbir ciddi ve kalıcı çözüm üretilmediğini vurgulayan Antalya Barosu Başkanı Balkan, “Akademisyenlerin, aydınların, gazetecilerin, yazarların ve yurttaşların A.İ.H.M. ve yüksek mahkeme kararlarına karşın, adil yargılanma hakları ihlal ediliyor, yargılanıyor ve cezaevlerinde konuluyorlar. Çocuklar cezaevlerinde büyümek zorunda bırakılıyor. Çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetler önlenemediği gibi, bu konularda hiçbir politika üretilmedi. Çevremizin ve doğamızın talan edildiği, yağmalandığı, kültürel ve tarihi eserlerimizin imha edildiği, YSK eliyle demokrasiye darbe yapıldığı, kayyum atama pratikleri ile halkın seçme ve seçilme hakkının, iradesinin yok sayıldığı bir adli yılı geride bıraktık” açıklaması yaptı.

FEYZİOĞLU’NA ‘TUZU KOKMUŞ’ MESAJI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Beştepe’de yapılan ‘adli yıl’ açılışına katılmayan baroları ‘tuzu kuru’ diye suçlamasına da gönderme yapan Balkan, “Uygulamaya dönük sıradan değişikliklerin, tarihsel birikim ve içeriğinden koparılıp, Reform (Yenilik) olarak sunulmasına aldanmayacağız, sıtmaya razı olmayacağız. Tuzumuz kuru olmasa da, tuzu kokmuşlara inat, mesleğimizin onuru ve saygınlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz! Adaleti, demokrasiyi ve hukuk devletini savunan avukat, savcı, yargıç meslektaşlarımızın ve bütün adalet emekçilerimizin yeni adli yılı adil ve kutlu olsun” mesajı verdi. (Haber merkezi) 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: