Antalya
29.08.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Muzda kaos kapıda
Muzda kaos kapıda

Muz üretiminde kontrolsüz bir büyüme yaşandığını belirten ATB Başkanı Ali Çandır, “Yıllar önce nar üretiminde yaşanan sorunlar şimdi muzda yaşanıyor. Üretim böyle artmaya devam ederse, 3 yıl sonra muz üreticisinin sorunlarına çözüm aramak zorunda kalacağız” dedi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, borsa toplantı salonunda gerçekleştirildi. Meclis’te konuşan ATB Başkanı Ali Çandır, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı sektörel destek ödemeleri ile ilgili ankete göre üreticilerin faydalandığı mazot-gübre desteğinde yüzde 82, fark/prim desteğinde yüzde 71, iyi tarım uygulamaları desteğinde yüzde 55, sertifikalı tohum desteğinde yüzde 62 ve süt prim desteğinde ise yüzde 77düzeyinde memnuniyetsizliğin ortaya çıktığını söyledi. Yıllardır gündeme getirdikleri konuların bakanlık tarafından fark edilmesinin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Çandır, “Önümüzdeki aylarda düzenlenecek 3. Tarım ve Orman Şurası ile 11. Kalkınma Planı’ndaki tarım bölümü bizleri umutlandırmıştır” dedi.

 

HIZLI VE İSTİKRARLI BÜYÜME

Tarımda son 5 yılda yatırım iştahı en yüksek alanlarından olan muz üretiminin hızla arttığını belirten Çandır, “Özellikle örtüaltı muz üretiminde 2007-2013 dönemi için düşük hızda seyreden büyüme, 2014 yılından itibaren yerini hızlı ve istikrarlı bir büyümeye bırakmıştır.2018 yılında ülkemiz muz üretiminin yüzde 33’ünü gerçekleştiren kentimizde 160 bin tonun üzerinde bir üretim yapılmıştır. Bu rakamın yüzde 48’i örtüaltında üretilmiştir. Üretim artışıyla birlikte ülkemiz muz ithalatı da hızla azalmıştır. 2018 yılı itibariyle muz ithalatımız 67 milyon dolara ve 100 bin ton seviyesine inmiştir. Muz ithalatımız Manavgat başta olmak üzere yapılan yeni örtüaltı alanların üretime geçmesiyle daha da azalacaktır” şeklinde konuştu.

 

NARDA YAŞANAN ÖRNEK

Muz üretimi ile ilgili plansız bir büyümenin olduğuna dikkat çeken Çandır, şunları söyledi: “Muz üretimi, önlem alınmazsa, seracılığa dönüşecek. Yatırımlar aynı hızla devam ederse, bazı sebzelerde dönem dönem yaşanan kaos muzda da yaşanır. Kontrolsüz üretim, üretimin karlı olmasının önüne geçer. Yıllar önce benzer olay narda yaşandı. Herkes enar üretimi yaptı ve nar para yapmaz hale geldikten sonra bahçeler söküldü. Muzda da aynı sorunun yaşanması için kontrol edilmeli. Önlem almaz isek 3 yıl sonra muz üreticisinin sorunlarını konuşuyor olacağız”.

 

ALINACAK ÖNLEMLER

Muz üretiminde sorun yaşanmaması için yapılması gerekenleri de anlatan Ali Çandır, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle tanımlanmış standartlarda üretim konusunda bilinçlenmeliyiz. Eğer muzdaki stratejimiz yurtiçi tüketimi karşılayacak bir yerli üretimse arz kapasitemizi buna göre belirlemeliyiz. Stratejimiz küresel rekabete uyumlu, yani ihracat potansiyeline sahip bir üretimse o takdirde arz kapasitemizi bu projeksiyona göre belirlemeliyiz”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: