Antalya
27.08.2019
A
POLİTİKA
Kumbul’dan Taş’a ‘Lviv’ kınaması
Kumbul’dan Taş’a  ‘Lviv’ kınaması

Başkan Muhittin Böcek’in ziyaret ettiği Ukrayna’nın Lviv kenti için, “Yüzde 85’i kadın olan şehir” yorumuna yer verilen gazeteyi paylaşan AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’a CHP İl Başkanı Ahmet  Kumbul’dan tepki geldi. Kumbul, “Kadını hedef alan, çirkin ve yakışıksız benzetmeyi sert bir dille kınıyorum” dedi.

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ziyaret için gittiği Ukrayna’nın Lviv kenti için kullandığı “Yüzde 85’i kadın olan şehir” yorumunda bulunmasına set tepki gösterdi. Başkan Böcek’in Lviv kenti ile kardeş şehir olma doğrultusunda adımlar attığını hatırlatan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Böcek’in bu ziyareti üzerine; kadınları hedef alan, son derece çirkin ve yakışıksız bir benzetmede bulunan AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş'ı sert bir şekilde kınıyoruz” dedi.

İMASI BİLE ÇOK ÇİRKİN

Antalya’nın tanıtımı ve turizmin çeşitlendirilmesi noktasında Lviv’e yapılan ziyareti, ‘Yüzde 85’i kadından oluşan bir şehir’ imasıyla yorumlayan Ethem Taş’ın, neyin imasında bulunduğunun farkında olmadığını belirten Kumbul, “Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin alıp başını gittiği, her gün yeni bir cinayet haberine tanıklık ettiğimiz böylesi hassas bir zamanda, Ethem Taş'ın bu iması son derece çirkindir ve asla kabul edilemez. Kadını sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel olarak ikinci sınıf gören, kadın erkek eşitliğine inanmayan bir anlayıştan, başka türde bir benzetme beklenemezdi” şeklinde konuştu.

31 MART TRAVMASI

Türkiye’de 2010'dan bu yana 1964 kadın öldürüldüğünü, sadece 2018’de ulusal ve yerel gazete verilerine göre 440 kadının cinayete kurban gittiğini belirten Kumbul, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye Emine Bulut cinayeti ile sarsıldı. Böylesi bir hassas dönemde, kullanacağımız her kelimeye daha fazla dikkat etmemiz, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin durdurulması için daha fazla mücadele etmemiz gerekirken, AKP İl Başkanı’nın böyle düzeysiz açıklamalarına tanıklık ediyoruz. Bu sözleri, 31 Mart’taki yenilginin yaratmış olduğu travmanın sonucuyla söylenmiş sözler olarak kabul etmek istiyoruz. Herkesi bu tarz konularda dikkatli olmaya, kadını aşağılayan sözlerden kaçınmaya davet ediyoruz”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: