Antalya
20.08.2019
A
GENEL , EĞİTİM
Ustalara lise diploması
Ustalara lise diploması

Mesleki ve teknik liselerde eğitim gören öğrencilerin lise mezunu olmalarını sağlayan kanun, 12 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Mustafa Özel, artık öğrencilerine hem ustalık belgesi, hem de lise diploması verebileceklerini söyledi

 

Hasan YAVAŞLAR

 

Çıraklık Eğitim Merkezleri’nden mezun olan öğrencilerin lise diploması almasını sağlayan kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmesi ile gözler bu kurumlara çevrildi. Antalya’da eski sanayi sitesi içinde eğitim öğretim hayatını sürdüren Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Eski Çıraklık Eğitim Merkezi) bu gelişmeden olumlu etkilendi.

LİSE DİPLOMASI VE USTALIK BELGESİ

Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Mustafa Özel, kanun çıkmadan önce mezunlarına sadece ustalık belgesi verebildiklerini belirterek, “12 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan kanun ile birlikte, artık mesleki eğitim merkezi öğrencileri lise diploması alabilecek. Eskiden, mesleki eğitim merkezlerinde ilk 3 yıl okuyan öğrenciler kalfalık, 4’üncü sınıfı bitiren öğrenciler de ustalık belgesi alıyorlardı. 4 yıllık eğitim almalarına rağmen lise diploması alamıyorlardı. 12 Temmuz’da çıkan kanun ile birlikte, mesleki eğitimini tamamlayan öğrenciler, fark derslerini almaları şartıyla lise diplomasına da sahip olabilecek” dedi.

FARK DEPLERİ ALINACAK

Kendi okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin aynı zamanda açık öğretim lisesine de kayıt yaptırarak veya okulun son yılı fark derslerini alarak lise mezunu statüsüne girebileceklerini belirten Özel, “Bizim okulumuz ile birlikte açık öğretim lisesine kaydolan öğrenciler, aynı anda bizden ustalık, açık öğretimden de lise diploması alabiliyorlar. Böylece bu kurumlarda okuyan öğrencilerin üniversiteye girme şansları da olacak. Geçtiğimiz sezon bizim kurumumuzdan mezun olan öğrenci, ortaokul mezunu olarak usta oluyordu, şimdi lise mezunu olabiliyor” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN 3’TE İKİSİ VAZGEÇİYOR

Lise diploması veremedikleri için öğrenci kaydetmekte zorlandıklarını belirten Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Mustafa Özel, sözlerini şöyle tamamladı: “2 yıl önce otomatik yerleştirme ile 900 öğrenci bize kayıt yaptırma hakkı kazanmıştı. Buraya gelen 900 öğrenciden 600’ü, lise mezunu olamayacaklarını öğrenince kayıt olmaktan vazgeçti. Yani öğrencilerimizin 3’te ikisini kaybettik. Okulumuzun şu anda 3 bin kapasitesi var ancak 500-600 öğrenci ile eğitim veriyoruz. Yeni kanun ile birlikte bu sayının artmasını ve en az 1000 öğrenciye çıkmayı bekliyoruz. Kademeli olarak öğrenci sayımız her yıl artacaktır. Antalya’da çıraklık eğitim programı uygulayan bizden başka bir de Akdeniz Sanayi Sitesi içindeki eğitim kurumu var. Sistem bu okulumuzu da olumlu etkileyecektir”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: