Antalya
20.08.2019
A
GÜNCEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Barolardan kayyum tepkisi
Barolardan kayyum tepkisi

Saray’da yapılacak ‘adli yıl’ açılışına katılmayacaklarını açıklayan barolar, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına da tepki gösterdi. 31 baronun ortak açıklamasında seçilen başkanların derhal göreve iadesi istendi.

Yargıtay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı sarayında yapacağı ‘adli yıl’ açılışına tepki göstererek katılmayacaklarını duyuran barolardan 31’i Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına karşı da açıklama yaptı. İçlerinde Antalya Barosu’nun da yer aldığı 31 baronun ortak açıklamasında, “Bizler, barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz” denildi.

 

OHAL KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR

 

Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandığı vurgulanan açıklamada, “Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyum olarak atanmıştır. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanlarının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi” ifadeleri yer aldı.

 

DEMOKRASİYE AĞIR BİR DARBE

 

31 Mart 2019 seçimleri arifesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan “seçilirlerse kayyum atarız” tehdidinin hayata geçirildiğine vurgu yapılan ortak metinde, “YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır. Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir” yorumu yapıldı.

 

31 BARODAN ORTAK AÇIKLAMA

 

Ortak metinde şu ifadeler yer aldı: “Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul ve Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır, bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.  Bizler;  barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz”. Ortak metnin altına Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars-Ardahan, Mardin, Mersin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Tekirdağ,  Aydın, Van ve Yalova baroları imza attı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: